Bull Teriyer Köpekleri Hakkında Bilgiler

0
284

Bull Teriyer, Bull Teriyer nedir, Bull Teriyer köpeklerinin özellikleri, Bull Teriyer köpeklerinin bakımı, Bull Teriyer köpeklerinin beslenmesi, Bull Teriyer köpekleri hakkında bilgiler, Bull Teriyer köpeklerinin fiyatları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Bull Teriyer Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Bull Teriyer Köpekleri, pek çok köpek ırkının karıştırılmasıyla üretilmiştir.

Bull Teriyer Nedir

Bull teriyer ya da boğa teriyeri, 19. yy.da İngiltere’de üretilmiş bir teriyer ırkı. Buldog, beyaz İngiliz teriyeri, Dalmaçyalı, İspanyol pointeri, foxhound ve muhtemelen greyhound gibi pek çok ırkın karıştırılması ile üretilmiştir. Cüssesine oranla dünyanın en güçlü köpeklerinden biridir.

Bull Teriyer Köpekleri Hakkında Bilgiler

İngiliz Bull Terrier, kendine özgü kafa yapısı ve küçük üçgen şeklindeki kulaklarıyla bilinen bir köpek ırkıdır. Bu köpek cinsinin; Bull Terrier ve Minyatür Bull Terrier olmak üzere iki çeşidi vardır. Yavru ya da yetişkin olsun bir köpek sahiplenmeden önce; ırkının karakteri, fiziksel özellikleri ve davranışlarını araştırıp öğrenmek sonradan köpeğinize düzgün bir eğitim verebilmeniz için oldukça önemli. Fiziki olarak güçlü bir köpek arıyorsanız, İngiliz Bull Terrier tam size göre. Bu köpek ırkı, gösteri köpeği olması ve köpek dövüşlerine katılması amacıyla İngiltere’de James Hinks tarafından üretildi. Zamanında White Cavalier olarak biliniyordu. Bull Terrier’lerin kökeni hem köpek dövüşlerine hem de boğa dövüşlerine dayanır. 1835 yılında yasaklanmasına kadar, İngiltere’de Bulldog’lar boğalarla dövüştürülürdü. Yasağın ardından Bulldog’lar ve Terrier’ler çiftleştirilmeye başlandı. Bu iki ırkın karıştırılmasındaki amaç, köpek dövüşlerine katılacak hafif sıklet ama kuvvetli bir köpek aranmasıydı.

Bull Teriyer Köpeklerinin Özellikleri

Bull Terrier bir gladyatör gibidir; iyi görünür fakat serttir. Vücut uzunluğunun yüksekliğinden fazla olmasından dolayı ağırlık merkezinin aşağıda olması ve sahip olduğu kas kütlesi onu dövüş kariyerinde aşılması güç hale getirmiştir. Alametifarikası olan kafa yapısından bahsetmezsek olmaz tabii. Şekli yumurtayı andıran bu kafa yapısı çoğu insanı korkutsa da bizce çok sevimli.

İki cinsiyette de yükseklik ortalama 53-56 cm. arası; ağırlık ise 22-31 kg. arası değişebilir. Bull Terrier’in güçlü ve uzun bir kafası vardır. Kafa yapısı önden bakıldığında yumurta şeklini andırır. Alın bölgesi düzdür. Burnun ucundan gözlere kadar olan uzunluk gözlerden kafatasının tepesine kadar olan uzunluktan fazladır. Gözler içeri doğru yerleşmiştir, mümkün olduğu kadar koyu renklidir ve şekil olarak üçgeni andırır. Kulaklar küçük, ince ve birbirine yakın durur ve genelde diktir. Kuyruğu kısadır, başlangıçta kalındır ve uca gidildikçe incelir. Genelde yere yatay pozisyonda taşınır.

Bull Teriyer Köpeklerinin Bakımı

Kauçuk bir tarakla Bull Terrier zaman zaman ölü tüyleri gidermek için fırçalanmalıdır. Düzenli olarak kulakları temizlenmelidir. Yatmaları için yumuşak bir yer temin edilmelidir. 10-13 yıllar arasında ömürleri vardır ve tek seferde 4-7 arası yavruları olur. Sağırlığa karşı test edilmelidirler.

Bull Teriyer Köpeklerinin Beslenmesi

Bullterrierle yaşamak bambaşka bir şeydir bebekliğinden farkettirir diğer köpeklerden olan farkını biten mama tasına ben doymadım biraz daha bana mama ver der gibi hırlayarak baslar günü en buyuk derdi ise sizin hemen yanıbaşınızda olmaktır uyurken bile sizinle temas etmek ister ne kadar hayır deseniz de git diye kovsanız farkında olmadan o sizinle ten temasını kurmuitur bile. Eğitim vermek neredeyse olanaksız anca yemekle kandırabilirsiniz ondada otur kalk komutunda bile 1 2 kez zevkle yapıp ondan sonra ben oturmam sen otur dercesine suratınıza bakar.

Bull Teriyer Köpeklerinin Fiyatları

Bull Teriyer Köpeklerinin fiyatları ise 1800 ile 3000 lira arasında değişmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here