Burcu Özsoy Kimdir?

0
563

Burcu Özsoy kimdir,Burcu Özsoy nereli,Burcu Özsoy eşi kim ,Burcu Özsoy Biyografisi, Burcu Özsoy oynadığı filmler,Burcu Özsoy hangi dini benimser, Burcu Özsoy hakkında kısa bilgiler,Burcu Özsoy yaşı kaç,Burcu Özsoy ne zaman doğdu,Burcu Özsoy boyu kaç, Burcu Özsoy göz rengi nedir, Burcu Özsoy, Burcu Özsoy hakkında merak edilenler, Burcu Özsoy çocuğu var mı, Burcu Özsoy hakkında notlar,Burcu Özsoy hakkında kısa notlar,Burcu Özsoy hakkında bilinmesi gerekenler

 

Sevgili okurlar; bugün sizlere oyuncu, sporcu, sanatçı vb gibi isimlerin biyografilerini hazırladık. Sevdiğiniz, beğendiğiniz, hayranı olduğunuz ve sıkça takip ettiğiniz kişilerin merak edilen yanlarını, iyi huylarını, kötü huylarını önünüze sereceğimiz bir biyografi hazırladık. Takipçisi olduğunuz kişinin hakkındaki yazıyı okuduktan sonra artık onu daha iyi tanıyacak ve daha iyi bir şekilde betimleyeceksiniz. Umarım bu biyografi yazımız size faydalı olur.

Burcu Özsoy Nereli?

2006 yılında Antarktika’da araştırma yapan Doç. Dr. Burcu Özsoy Çiçek, lisans eğitimini harita mühendisliği olarak da bilinen jeodezi ve fotogrametri mühendisliği bölümünde tamamladı. 2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Denizcilik Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2005 yılında doktora eğitimi için ABD’ye, San Antonio’daki Teksas Üniversitesi’ne gitti. Burada uzaktan algılama konusunda çalışmaya başladı. Danışmanı elindeki iki araştırma konusundan birini seçebileceğini belirtti. Bunlardan biri Mars, diğeri de Antarktika deniz buzulları ile ilgiliydi.

 

Burcu Özsoy Kimdir?

Burcu Özsoy, 1976 yılında Gaziantep’te doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Jeodezi-Fotogrametri Mühendisliği alanında lisans ve yüksek lisans derecesi ile mezun oldu. 2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak göreve başladı. 2003 yılında San Antonio Teksas Üniversitesi’nde (UTSA) Uzaktan Algılama ve Jeoinformatik Laboratuvarı, Jeoloji Bilimleri Bölümü’ne katıldı. Özsoy, her zaman istatistiksel matematik ve jeo-fizik bilimlerine ilgi duydu ve her iki alanı da uzaktan algılama uzmanı olarak birleştirdi. 2005 yılında UTSA’da doktorası üzerinde çalıştı] Oradaki çalışmaları sırasında, NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde çalışanlar da dahil olmak üzere kilit ABD’li ve diğer uluslararası bilim adamları ve kurumlarla tanıştı. Antarktika’da uzaktan algılama çalışmaları ile ilgileniyordu ve Antarktika’ya gitmek ve ilk kez Antarktika deniz buzu ve manzarasını görmek, hissetmek, koklamak, duymak ve tatmak için bir buz kırıcıya atlama şansını dört gözle bekliyordu.[ 2006 yılında Antarktika’ya gitti.[8] Bu deneyimden esinlenerek, konumunu ikiye katladı ve doktora ile Antarktika deniz buzunun uzaktan algılanmasında önemli bir tez bilgi boşluğunu doldurdu. 2007 yılında UTSA’da Amerikan Fotogrametri ve Uzaktan Algılama Derneği (ASPRS) bölümünü kurdu.

Doktora çalışmasında, disiplinler arası ve bilimsel bilgi düzeyleri arasındaki iletişimin, insanların iklim değişikliği ile ilgili alandaki yeni sonuçları ve teorileri ve tehditleri anlamalarını sağlayan anahtar olduğunu tespit etti. Bu nedenle, 2011 yılında Türkiye’ye döndükten sonra, Türkiye’de kutupsal araştırmanın önemini artırmak için 1. sınıf ilkokul çocuklardan ünlü profesörlere ve en yüksek siyasi seviyelere kadar eski moda fikirlere karşı çalışmalar yürüttü. Atılımları ayrıca Kutup bölgelerinin önemi konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesini sağladı. Bİrçok öğrenciye aynı zamanda iklim değişikliği konusunda ders verdi ve Türkiye’de ilk kez ilgili araştırmalar da yapmıştır. Türkiye’deki tüm kutup bilimlerinden sorumlu olan İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezi’nin (İTÜ PolReC) kurucusu ve müdiresidir. Mart-Nisan 2016’da bir Türk araştırma üssü ile Antarktik araştırmalara katkıda bulunmak için Antarktika’ya lider yardımcısı olarak geri döndü. Ayrıca keşifte görev alan iki kadından biriydi ve Türk kadınlarının her şeyi başarabileceğini gösterdiğini açıkladı. Sefer sırasında üzerinde çalıştığı projelerden biri iklim değişikliğini içeriyordu. Ayrıca Uluslararası Kutup Gözlemevi Bilim Kurulu’na da dahil edildi. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezi (İTÜ PolReC) koordinasyonunda birinci, ikinci ve üçüncü Türk Antarktika Seferlerine önderlik etti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here