Burhan Kuzu Kimdir?

0
178

Burhan Kuzu, Burhan Kuzu Kimdir, Burhan Kuzu Nereli, Burhan Kuzu Kaç Yaşında, Burhan Kuzu Evli Mi, Burhan Kuzu Çocuğu Var Mı, Burhan Kuzu Hayatı, Burhan Kuzu  Biyografisi Burhan Kuzu Öldü Mü, Burhan Kuzu Neden Öldü

Sevgili okurla;, bugün bizlere ulaşan son dakika bilgisine göre, anayasa hukukçusu ve Ak Parti eski milletvekili Prof.Dr. Burhan Kuzu hayatını kaybeti. Güzel Sözler ve Bilgi Kütüphanesi olarak merhum Burhan Kuzuya Allahtan rahmet, sevenlerine ve acılı ailesine başsağlığı dileklerimiz buradan iletiyoruz.

 

Burhan Kuzu, 1 Kasım 2015 tarihinden beri Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul milletvekilliği yapan Türk hukukçu ve siyasetçi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Ayrıca Kasım 2002 ve Haziran 2015 tarihleri arasında da AK Parti İstanbul milletvekilliği yaptı. 

Burhan Kuzu Kimdir?

Burhan Kuzu Kimdir?

1 Ocak 1955’te Kayseri Develi’de doğan Burhan Kuzu, Anayasa Hukukçusu, Öğretim Üyesi; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Akademik çalışmalarda bulundu ve profesörlük unvanını aldı.

Stajyer kaymakam olarak çalıştı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyeliği ve Başkanlığı görevlerinde bulundu. Akademik araştırmalar çerçevesinde Paris Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesinde bulundu.

Mesleki alanda yayımlanmış çok sayıda kitap ve makalesi bulunan Burhan Kuzu, çeşitli STK’larda üyelik ve yöneticilik yaptı.

2001’de Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Kurucu Üyesi olarak aktif siyasete başlayan Burhan Kuzu partinin ilk Demokrasi Hakem Kurulu Başkanlığını yürüttü.

22, 23 ve 24. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi ve bu dönemlerde Anayasa Komisyonu Başkanlığı yaptı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Fahri Baş Danışmanlığı görevinde bulundu. AKP MKYK Üyesi olan Burhan Kuzu, iki çocuk babasıydı.

Burhan Kuzu yaklaşık iki hafta önce korona virüse yakalanmıştı. Hastanede tedavisi süren Kuzu’nun virüse yenik düştüğü ve hayatını kaybettiği bildirildi.

Burhan Kuzu Nereli ve Ne Zaman Doğdu?

1 Ocak 1955’te Kayseri Develi’de doğan Burhan Kuzu, Anayasa Hukukçusu, Öğretim Üyesi; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirmiştir.

Burhan Kuzu Kaç Yaşında?

Anayasa hukukçusu, Ak Parti İstanbul milletvekili ve Ak Parti Kurucularından olan Burhan Kuzu 65 yaşındadır.

Burhan Kuzu Öldü Mü?

Burhan Kuzu, iki haftadır gördüğü koronavirüs tedavisi sonrası hastanede hayatını kaybetti.  

Burhan Kuzu Neden Öldü?

Burhan Kuzu, iki haftadır gördüğü koronavirüs tedavisi sonrası hastanede hayatını kaybetti.  

Burhan Kuzu Kimdir?

TBMM Kariyeri

2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) kurucu üyesi olarak aktif siyasete başlayan Kuzu, partinin ilk Demokrasi Hakem Kurulu Başkanlığı görevini sürdürdü. Sadece iki partinin meclise girebildiği 2002 Türkiye genel seçimleri’nde AK Parti İstanbul milletvekili olarak meclise girdi. 2007 ve 2011 Türkiye genel seçimleri’nde AK Parti İstanbul milletvekili olarak tekrar meclise girdi.

Kuzu, partisi içinde uygulanan üç dönem kuralına takıldığı için Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri’nde aday olamamıştır.Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri’nde AK Parti İstanbul milletvekili olarak meclise girdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Anayasa Komisyonu üyeliği yaptı. Hâlen AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliği yapmaktadır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here