Burun Tıkanıklığı Vücutta Nasıl Görünür ?

Burun Tıkanıklığı Vücutta Nasıl Görünür ?

9 Mart 2020 0 Yazar:

Burun Tıkanıklığı, Burun Tıkanıklığı nedir, Burun Tıkanıklığı hakkında bilgiler, Burun Tıkanıklığı özellikleri, Burun Tıkanıklığı belirtileri, Burun Tıkanıklığı nedenleri, Burun Tıkanıklığı tedavisi, Burun Tıkanıklığı vücutta nasıl görünür

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz ve bu hastalıkların insan vücutlarının hangi bölgelerinde ortaya çıktıklarını resimlerle’de göstereceğiz. Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Burun Tıkanıklığı hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Burun Tıkanıklığı hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Burun Tıkanıklığı Nedir ? Burun Tıkanıklığı nedenleri nelerdir ?, Burun Tıkanıklığı belirtileri nelerdir ? Burun Tıkanıklığı tedavisi nedir ? Burun Tıkanıklığı vücudun hangi bölgelerinde görünür ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Burun Tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığı Nedir ?

Burun tıkanıklığı, çok farklı etkenlere bağlı olarak gelişebilen bir tıbbi belirtidir. Bu etkenler burunda bulunan anatomik yapılardaki yapısal bozukluklar ve bunlara ait iltihaplanmalar şeklinde iki ana grupta ele alınır. Burunda bulunan yapısal elemanlardan nazal septum deviasyonu, burun eti ve geniz etinde şişme en sık karşılaşılan anatomik burun tıkanması nedenlerindendir. Burundaki iltihaplanma süreçlerine bağlı tıkanıklık sebepleri ise soğuk algınlığı, gribal enfeksiyonlar, sinüzit ve saman nezlesi gibi tıbbi durumlardan oluşur. Burnu ikiye ayıran kıkırdak ve kemikten oluşan ortadaki duvar benzeri yapıya tıp dilinde nazal septum adı verilir. Bu nazal septumda eğrilik olması durumu ise nazal septum deviasyonu olarak adlandırılır. Nazal septum deviasyonu, burun tıkanıklığı etkenleri arasında sık karşılaşılanlardan biri olarak göze çarpar. Tedavisi ise cerrahi olarak burun septumunun düzeltilmesini içerir. Her iki burun boşluğunda üçer adet bulunan ve burun eti olarak bilinen konka ismindeki yapılarda şişme olması, burun tıkanıklığının yanında sinüslerin açıldığı deliklerde de tıkanıklığa neden olur. Sinüsler orta konkaya açıldığı için ortada bulunanlarda şişlik olduğunda sinüs havalanması bozulur ve dolayısıyla sinüsler iltihaplanarak sinüziti ortaya çıkarır. Sinüzit de baş ağrısına neden olarak yaşam kalitesinin bozulmasına sebep olur. Yani basit gibi gördüğümüz burun tıkanıklığı, domino etkisiyle pek çok olumsuz duruma kapı aralar.

Burun Tıkanıklığı Vücutta Nasıl Görünür ?

Burun Tıkanıklığı

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •