Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Çalı Kamışçını Kuşları Hakkında Bilgiler

0

Çalı Kamışçını Kuşları, Çalı Kamışçını Kuşları nedir, Çalı Kamışçını Kuşları hakkında bilgiler, Çalı Kamışçını Kuşları özellikleri, Çalı Kamışçını Kuşları yaşam alanları, Çalı Kamışçını Kuşları bakımı, Çalı Kamışçını Kuşları beslenmesi

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Çalı Kamışçını Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse Çalı Kamışçını Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.

Çalı Kamışçını Kuşları Nedir

Çalı kamışçını, ötleğengiller familyasından bir kuş türü. Ilıman Avrupa ve batı Asya’da ürerler. Göçmendirler. Kışı güneydoğu Afrika’da geçirirler. İber Yarımadasında üreyemezler. İngiltere’de seyrektirler. 3-6 yumurta, sazlar veya alçak bitki yaşamında yapılan bir yuvaya koyulur. Bu tür, genellikle tekeşlidir.

Çalı Kamışçını Kuşları Hakkında Bilgiler

Ötleğengiller familyasının orta boy bir üyesidir. Saz kamışçınına çok benzer ve aynı boydadır. Görsel ayrım yapmak için kuyruk sokumu tüylerinin zeytuni renkte olmasına dikkat etmek gerekir. Ayrıca sırt kısmı biraz daha gri tonlarda, alnı daha az basık ve gagası daha ince ve sivricedir. Tepe ve sırtı paskahverengisi, kanat ve kuyruk altları açık boyun yanları koyu krem rengidir. Belirgin açık renk kaş çizgisi ve göz pınarından başlayıp göz üzerinden arkasına uzanan koyu renk sürmesi vardır. En belirgin görüntüsü öterken ağzını çok açmasıdır.
Dişi ve erkekler birbirlerine benzerler, gençlerin alt kısımları daha sarıya çalar. Çalı ve saz kamışçını gençlerinin üst kısımları aşırı derecede birbirine benzer. Çalı gencinin bacakları açık sarımsı-pembe, saz gencininkiler açık kahve-gridir.

Çalı Kamışçını Kuşları Özellikleri

Ilıman Avrupa ve batı Asya’da ürerler. Göçmendirler. Kışı güneydoğu Afrika’da geçirirler. İber Yarımadasında üreyemezler. İngiltere’de seyrektirler. 3-6 yumurta, sazlar veya alçak bitki yaşamında yapılan bir yuvaya koyulur. Bu tür, genellikle tekeşlidir. Orta büyüklükte bir kuştur. Erişkinin arka tarafı sade kahverengi, uzuvları soluk renklidir. Saz kamışçını ile karıştırılabilir. Ama arka tarafı daha gridir, alın daha az yassılaşmıştır. Gaga, daha az kuvvetlidir ve sivridir.

Çalı Kamışçını Kuşları Yaşam Alanları

Yol kenarlarındaki nemli ve uzun boylu çalılıklar, sazlıklar, goller ve bataklıklar etrafında bulunurlar. Sudan uzak yoncalıklar ve böğürtlenlerin olduğu bölgelerde de yaşayabilirler. Yurdumuzda Batı Akdeniz ve Kuzey Doğu Anadolu bölgelerinde yaz göçmeni olarak görülür. Marmara bölgesinde de nadiren görülebilir. Dünyada Avrupa’nın orta ve doğusu, Balkanlardan Kafkasya’ya kadar olan bölge ve İran’ın kuzeyinde bulunurlar.

Çalı Kamışçını Kuşları Beslenmesi

Çeşitli böcekler, larvalar, böğürtlenler ve küçük yemişlerle beslenirler.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap