Ana SayfaEĞİTİMCana Geleceğine Mala Gelsin İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Cana Geleceğine Mala Gelsin İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Author

Date

Category

cana geleceğine mala gelsin ile ilgili kompozisyon, cana geleceğine mala gelsin ile ilgili kompozisyon örnekleri, cana geleceğine mala gelsin ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 cana geleceğine mala gelsin ile ilgili kompozisyon, 2021 cana geleceğine mala gelsin ile ilgili kompozisyon örnekleri, cana geleceğine mala gelsin ile ilgili kısa kompozisyonlar, cana geleceğine mala gelsin ile ilgili kompozisyon ödevleri, cana geleceğine mala gelsin ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size cana geleceğine mala gelsin ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Cana geleceğine mala gelsin ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, cana geleceğine mala gelsin ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Cana Geleceğine Mala Gelsin İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Cana Geleceğine Mala Gelsin İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Bu atasözünün anlatmak istediği şey şudur ki eğer kazara ya da zorunlu olarak bir şeye zarar gelecekse bu zararın cana değil mala olması temennisidir. Böyle denmesinin sebebi mala gelen zararın veya kaybın tekrar bir süre sonunda elde edilebilir olmasıdır. Fakat cana gelen bir zararın telafi edilebilmesi çok zor ya da imkansızdır. İmkânsız olabilir çünkü kaza sonucu hayatını kaybeden birini hayata döndürmek olası bir durum değildir. İnsanın sahip olduğu mallar kendisi için önemlidir. Çünkü onları elde edebilmek için çok çabalamış adeta onlar için çalışmıştır ve onları kaybetmesi insan için çok üzücü ve hayal kırıklığına uğratan bir durumdur. Fakat insanın mallarından da ötede sahip olduğu bir şey vardır ve bu canıdır.

Canına gelecek bir zarar insanın mallarından aldığı zevki azaltabilir hatta bu zevkleri bitirebilir. Çünkü yukarıda da bahsettiğimiz üzere insanın canını, yaşamını kaybetmesi malların tüm önemini kaldırmaktadır. Dolayısıyla insanların canları her zaman mallarından daha önemli olmuştur ve de olmalıdır. Canı korumak için malın feda edilmesi her zaman ön planda olmalıdır. Cana gelen zararlardan olan insanın ölümü, sakat kalması gibi durumların geri elde edilebilmesi mümkün değildir. Ölümün telafisi yoktur ve bunun iin tüm malların feda edilmesi normaldir.

Kaybedilen tüm mallar sağlığımız yerinde olduğu sürece tekrar kazanılabilir. Hatta daha iyileri bile elde edilebilir. Bunun için bu sözü önemli kılan budur. Cana geleceğine mala gelsin diyebilmek hayatımızı nasıl ve neye göre yaşadığımıza yön verebilir. Yaşam kazandıklarımızın yanında bizden bazı veyahut birçok şey götürebilir. Ancak unutmamak gerekir ki sağlığımız hepsinden daha önemlidir ve onu kaybetmemeye çalışmak hepimiz için daha sağlıklı bir durumdur.

Cana Geleceğine Mala Gelsin İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Hayatımız boyunca daha güzel bir hayata sahip olmak, çocuklarımızı daha iyi yaşam koşullarında yetiştirmek ve sağlığımızı korumak için çalışır çabalar, mal varlığı edinmeye çalışırız. Ancak tüm bunları canımız için, diğer ifade ile sağlığımız için yaparız. Can, yaşam söz konusu iken hiçbir şeyin önemi yoktur; zira zaten tüm çabamız onun içindir.

Hayatımız boyunca çoğumuz zaman zaman çeşitli felaketlere uğrayıp, kazalar yapabiliriz. Bu tür felaketler bazen sadece cana, bazen mala, bazen de her ikisine zarar gelebilir. Ancak bizim gerçek anlamda tek umursadığımız, sağlımız yani canımızdır. Zira o olmayınca ne malın ne de mülkü anlamı, faydası vardır. Herhangi birimiz, ailemizden birinin kendi arabası ile trafik kazası geçirdiğini öğrenecek olsak, şüphesiz ki hiçbirimizin aklına acaba arabaya zarar geldi mi, araba hasar gördü mü, maliyeti ne olur diye düşünmeyiz. Sadece sevdiğimiz kişiye odaklanır, ona üzülür ve sağlığına, canına bir zarar gelmemiş olsun diye dua ederiz.

Bazı insanlar vardır ki malına bir zarar gelecek olsa kıyameti koparırlar. Örneğin evi yanan bir kişi, ailesinden herhangi birine zarar gelmemiş olsa bile gereğinden fazla feryat figan eder. Kıyametler koparır. Halbuki öyle biri durumda mala üzüleceğine, tüm sevdiklerinin yangından sağ salim kurtulduğuna sevinmek gerekir. Hiçbir acı, cana gelen zararın verdiği acı kadar büyük değildir. Allah canımızdan alacağına malımızdan alsın. Elbet ölüm onun emri fakat Allah erken ölümden herkesi uzak tutsun

Cana Geleceğine Mala Gelsin İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar