Çanakkale Zaferi’ni Herkesin bilmesi gerekir !!!!

18 mart, çanakkale, çanakkale savaşı, çanakkale zaferi, çanakkale savaşı hakkında bilgiler

Sevgili okurlar, sizlere Türkiye tarihi’nin en önemli olaylarından biri olan Çanakkale Zaferi’nden bahsedeceğiz.

18 mart Çanakkale Savaşı Zaferi 

Çanakkale zaferi, Türklüğü anlatmanın bir ön sözü, gurur hadisesi ve aynı zamanda sadece tarihimizin değil tüm dünya tarihinin de en önemli zaferlerindendir.

Özellikle biz Türklerin türk olma şerefini en çok tattığı bu zafer, imkansız denecek şartlar altında binlerce askerimizin şehit olması sonucu kazanılmış, bu günlere gelebilmemizi sağlamıştır.

Çanakkale savaşı, 1915 yılında başta İngiltere olmak üzere itilaf devletlerinin Gelibolu’yu geçerek İstanbul’u feth etme ve Rusya ile ilişkilerini güçlendirme düşünceleri üzerine ülke sularımıza girmeleriyle başlamıştır. Türk tarihinin en şanlı savaşlarından olan Çanakkale şavasışında 250 binden fazla askerimiz şehit olmuş, bir o kadar da düşman birlikleri yok edilmiştir. Yalaşık 9 ay süren savaş sonucunda, son teknoloji ürünü silahlara sahip düşman birliklerine karşı Mustafa Kemal Atatük önderliğinde yetersiz asker sayısı ve eksik cephane ile savaşan şanlı ordumuz düşman birliklerini geldikleri gibi göndermiştir. Bu yüzden her yıl 18 martta şehitlerimizi bize bu cennet vatanı bıraktıkları için saygıyla anıyoruz.

Çanakkale savaşında yaşanmış inanılması güç hadiseler, kurulan dostluklar ve hatta yaralı düşman birliklerini tedavi eden hemşirelerimiz belki de bu zaferi eşsiz kılan en önemli unsurlardır. Çanakkale zaferinin kazanılması yalnızca gücümüzün büyüklüğünü değil, aynı zamanda ne kadar fedakar, azimli ve yüce bir millet olduğumuzun kanıtıdır. Türk olmak bir şereftir, bu şeref herkese nasip olmaz.

Bu vatan uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetler anıyor, bize bu cennet vatanı bıraktıkları için şükranlarımızı sunuyoruz.

İLGİLİ YAZILAR

Bu yazıyı okuyanlar, aynı zamanda aşağıdaki konuları da okudu.

çanakkale Savaşı Öğrenci Çizimleri

》Çanakkale savaşı Karakalem çizimleri

18 Mart Çanakkale Savaşı Etkinlikleri

Çanakkale Savaşı’nı Anlatan Hiç Görülmemiş Resimler

Çanakkalede En Çok Şehit Veren İller

ÇANAKKALE SAVAŞININ NEDENİ?

Çanakkale Zaferi ni HErkesin bilmesi gerekir !!!!

You may also like...

2 Responses

  1. 20 Aralık 2018

    […] 》Çanakkale Zaferi ni HErkesin bilmesi gerekir !!!! […]

  2. 18 Mart 2019

    […] 》Çanakkale Zaferi ni HErkesin bilmesi gerekir !!!! […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir