Çandarlı Halil Paşa kimdir?

0

Çandarlı Halil Paşa kimdir? Hayatı Hakkında Herşey

1439-1453 tarihleri arasında sadrazamlık görevi yapan Çandarlı Halil Paşa, Osmanlı tarihinin idam edilen ilk sadrazamı olmuştur. Osmanlı tarihini merak eden ve Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinde de bu karakterin oynanması nedeniyle Çandarı Halil Paşa kim, nereli, neden idam edildi, mezarı nerededir soruları araştırılıyor. Yeni dizinin başlaması ile karakterlerinde kim olduğu önem kazanıyor.

Çandarlı Halil Paşa kimdir

Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinde sadrazamlık rolünü usta oyuncu Çetin Tekindor üstlendi.

Çandarlı Halil Paşa Hayatı ?

Babası Çandarlı İbrahim Paşa’dır. Doğum tarihi bilinmemektedir.

Babasının sadrazamlık yaptığı sırada kazaskerliğe atanmıştır. II. Murat tarafından 1429 tarihinde sadrazamlığa getirilmiştir.

II. Mehmed’in tahta çıkmasından sonrada sadrazamlığa devam etmiştir. İstanbul’un kuşatılmasına yeni bir haçlı ittifakının oluşacağı endişesiyle karşı çıkmıştır. Kuşatmaya karşı çıkan sözleri ve tavrı zamanla orduda ve devlette Bizastan rüşvet aldığı dedikodularının çıkmasına neden olduğu rivayet edilir. Ama çoğu tarihçi Halil Paşa’nın böyle bir şeyi yapmayacağı kanaatindedir. İstanbul’un fethinden sonra 1 Haziran 1453 tarihinde Yedikule’de Altın Kapı’da hapsedildi. Kırk gün hapiste tutulan ve suçlu bulunan Halil Paşa 10 Temmuz 1453 günü idam edildi.Çandarlı Halil Paşa ve çocukları tutuklandı. Çocukları daha sonra serbest bırakıldı ama Çandarlı Halil Paşa Yedikule’de Altın Kapı’da kırk gün hapis edildi. 10 Temmuz’da gözlerine mil çekildi ve daha sonra 10 Temmuz 1453 tarihinde idam edildi. Boyun eğeceği yerde Sultan’a dik baktığı iddia edilir. Daha sonra oğlu İbrahim Paşa tarafından İznik’e götürülüp türbesine gömüldü.

Halil Paşa’nın cesedi, İznik’e götürülmüş ve Nilüfer Camii İmareti yanındaki türbesine defnedilmiştir.

Tarihçilerin bir bölümü II. Mehmed ile Çandarlı Halil Paşa’nın arasının kötü olmasının en önemli nedenlerinden biri olarak II. Mehmed’in ilk kez 12 yaşında tahta çıkmasıyla başladığını savunmaktadır. Halil Paşa, 12 yaşında daha çocuk yaşta birinin haçlı tehlikesi de göz önünde tutulduğunda devleti idare edemeyeceği kaygısını yaşamasına neden olmuştur. II. Murat’ın yeniden tahta geçmesinde büyük rol oynamıştır. Bu durumun II. Mehmed’i etkilediği ve Halil Paşa’yı mimlediği savunulmaktadır.

Çandarlı Halil Paşa kimdir neden idam edildi

Çandarlı ailesi Osmanlı’ya büyük hizmetler etmiştir. Ailesinden Osmanlı Devleti’nde üst düzey yöneticilik yapan kişiler şunlardır:

• Çandarlı Kara Halil Paşa: Kadılık ve kazaskerlik yapmıştır.

• Çandarlı Halil Paşa: Kadılık ve vezirlik yapmıştır

• Candarlı Mahmud Çelebi: Mehmed Çelebi’nin kızı Hafsa Sultanın eşidir.

• Candarlı İbrahim Çelebi: Sadrazamlık yapmıştır.

Yaptırdığı Eserler:

• Çandarlı Körfezi’nde bir kale yaptırmıştır.

• İznik’te bir imaret inşa ettirmiştir.

• Edirne’de Halil Paşa Hanı’nı yaptırmıştır.

İLGİLİ YAZILAR

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Macar Urban kimdir, Şahi Topu Hakkında Bilgiler

Zağanos Mehmed Paşa Kimdir

Çandarlı Halil Paşa kimdir?

Fatih Sultan Mehmed Han’ın Eşleri Ve Çocukları Kimdir

Fatih Sultan Mehmed Han’ın Hayatı

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.