Cane Corso Italiano Köpekleri Hakkında Bilgiler

0
883

Cane Corso Italiano, Cane Corso Italiano köpekleri, Cane Corso Italiano köpeklerinin özellikleri, Cane Corso Italiano köpekleri hakkında bilgiler, Cane Corso Italiano köpeklerinin bakımı, Cane Corso Italiano köpeklerinin beslenmesi, Cane Corso Italiano köpeklerinin fiyatları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Cane Corso Italiano Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Cane Corso Italiano Köpekleri, güçlü ve estektik görünümlü bir köpekt türüdür. Sessiz ve çekingendir.

Cane Corso Italiano Nedir

Kaslı fakat aynı zamanda estetik görünümü ile dikkat çeker. İtalyan orijinlidir. Oldukça güçlü ve çevik olan bu köpekler, orta irilikte köpek sınıfındandırlar. Kemik yapıları da kasları gibi gelişmiştir. Kürek kemikleri arasındaki yükseklik, ırkın belirleyici özelliklerinden biridir.

Cane Corso Italiano Köpekleri Hakkında Bilgiler

Cane Corso, eski Roma dönemine uzanan geçmişi ile Mastiff ırkı ile İtalya’ya özgü eski köpek ırklarının soyundan geldiğine inanılmaktadır. Güçlü, cesur ve sadık kişiliği ile Pugnaces ırkının torunları olduğu düşünülmektedir. Oldukça usta bir avcı türü olarak bilinen Cane Corso köpeği keskin bakışları ile büyülemektedir. İtalya’ya özgü bu köpek ırkı nesli tükenme tehlikesi yaşasa da günümüzde türün meraklıları ırk genişletme çabalarını göstermektedir.

Refakatçi köpek olarak da bilinen Cane Corso köpeği koruma ve avlama içgüdüsüne sahiptir. Etkileyici görünümüne katkıda bulunan nazik ve nezaketli kişiliği halen İtalya’nın en popüler ırkı olmasını sağlamaktadır. Sayıca bir hayli az olmasından dolayı dünyanın en pahalı köpekleri arasında yer almaktadır. Eğer bu türü sahiplenmek istiyorsanız yetiştirici derneğine başvurarak listeye adınızı yazdırmanız gerekmektedir. Öte yandan Amerikan Kennel Kulübü tarafından halen tanınmamaktadır.

Cane Corso Italiano Köpeklerinin Özellikleri

Orta büyüklükte köpeklerdendir. Kuvvetli ve belirgin kas yapısı ile oldukça dikkat çekici, kuvvetli ve bir o kadar da zarif görünüşlüdür. Bu ırk köpekler kuvvetli, çevik ve dayanıklı olarak tarif edilir. Kas ve kemik yapısı gelişmiş olan bu köpeklerin kaşları ve alın kemiği boşluğu şişkindir. Vücudu sıkı, güçlü ve çok kaslıdır. Derisi kalındır. Mukozalar siyah renktedir. Ayak ve tırnakları koyu rente olmalıdır. Tüyleri kısadır. Tüy yapısı şeffaf, parlak, sert, yapışık ve çok sıktır. Tüyleri kış aylarında bile vücudunu tamamen kaplamaz. Ağız-burun çıkıntısındaki tüyler, çok kısa, düz ve yapışıktır. Göğüs bölgesinde ve burun kemiğinde küçük beyaz leke bulunur.

Cane Corso Italiano Köpeklerinin Bakımı

Çok fazla tarama gerektirmeyen köpeklerdir. Ara sıra ölü kılların giderilmesi için fırçalanmalıdır. Barınak ve sosyalleşme yeterli olduğu sürece dışarıda yaşamasında bir sakınca yoktur. Diğer büyük cins köpekler gibi Cane Corso da Kalça Diplezyasına yakalanma riski vardır. Şişkinlik olasılığından dolayı çok fazla beslenmemelidir ve öğün araları iyi ayarlanmalıdır. Ömürleri ise 10-11 yıldır.

Cane Corso Italiano Köpeklerinin Beslenmesi

Büyük ırk gruplarından olan Cane Corsolar, yavruluk dönemlerinde günde 4 kez (0 – 3 ay), 6 ay – 1.5 yaş günde 3 kez, 1.5 yaş – 5 yaş günde 2 kez ve 5 yaş üzerinde ise günde bir kez olmak üzere kuru mama ile beslenebilir. Bu köpeklerdeki en büyük sorunlardan biri kalça diplezyası (kalça çıkıklığı) olduğu için tahılsız mamaların seçilmesi çok önemlidir. Ayrıca evde hazırlayacağınız mamalarda hayvandan iyi randıman almanızda rol oynayacaktır. Haftada bir kez sebze destekli mama vermenizde fayda vardır.

Cane Corso Italiano Köpeklerinin Fiyatları

Cane Corso Italiano köpeklerinin fiyatları ise 500 lira ile 3500 lira arasında değişmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here