Anasayfa » A dan Z ye kadar » Chihuahua Hakkında Bilgiler

Chihuahua Hakkında Bilgiler

chihuahua, chihuahua köpekleri, chihuahua köpekleri hakkında bilgiler, chihuahua köpekleri beslenmesi, chihuahua köpeklerinin özellikleri, chihuahua nedir.

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Chihuahua Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Chihuahua Köpekleri, doğada bulunan en bilinen köpek türlerinden biridir. Dünyanın en küçük köpek türlerinden biridir. Çivava diyede bilinir.


Çivava Nedir

Chihuahua ya da Çivava, dünyanın en küçük türlerinden biri olan köpek ırkı. Adını Aztek eyaleti Chihuahua’dan alır. Ağırlığı 0,5 – 2,7 kg, omuzdan yere yüksekliği en fazla 13 cm’dir. Kulakları iridir. Postu, çeşitli renk karışımları halindeyse de Meksika’da en değerlileri açık kahverengi-beyaz renkli olanlardır.

Çivava Köpekleri Hakkında Bilgiler

Her ne kadar bu köpek cinsinin nereden geldiği henüz tam olarak belirlenmemiş olsa da, bütün işaretler Meksika’yı gösteriyor gibi görünüyor. İddiaya göre bu köpeklerin, yüzlerce yıl önce Meksika Kızılderilileri tarafından yetiştirilmiş bir köpek cinsi olan Techichi‘lerin ataları olduğu söyleniyor. Yirminci yüzyıl dolaylarına gelindiğinde, bu Chiuahua eyaletinde bulunan bir şehrin sakinleri bu köpekleri satmaya başlamışlardır. Bu köpekler her ne kadar gerçekten de Techichi ırklarının bir karışımı olsalar da, şehir sakinleri onları Aztek özelliklerine sahip en eski Techichi köpekleri olarak tanıttılar. Bu durum Amerikalı gezginleri oldukça memnun etti ve kısa zamanda bu köpeklere bulundukları eyaletten dolayı “Chihuahua” adını verdiler.

Çivava Köpeklerinin Özellikleri

Bu köpeklerin en iyi bilinen özellikleri kesinlikle boyutlarıdır. Bu köpekler küçüktür; fakat aynı zamanda kaslı bir yapıya sahiptir. Ayrıca bacakları incedir; fakat aynı zamanda güçlüdür de. Kafaları yuvarlaktır ve bazen vücutlarına oranladığınız zaman, aşırı derecede büyük görünürler. Bir Chihuhua’nın kişiliği, birlikte yaşadığı insanlara, yani ailesine ve çevresine bağlı olarak değişir. Chihuahua’lar belki sevgi dolu hayvanlardır; ancak inatçılıkları ve yaptıklarının yanlarına kâr kalmamasıyla ün salmışlardır. Bunların yanı sıra, gözlem yetenekleri oldukça gelişmiştir ve eğer sevmedikleri bir şey olursa derhal ordan kaçarak uzaklaşırlar. Son olarak en önemli özelliklerinden birisi ise diğer Chihuahua’larla birlikte olmaya bayılırlar.

Çivava Köpeklerinin Beslenmesi

  • Yüksek protein ve fibrin oranı içiren baklagiller, bağırsak mikro florası’nın aktivite artışı, mide şişkinliği ve aşırı gaz oluşumuna, mide kramplarına ve ağrısına neden olmaktadır. Soya ise midesinde protein emilimi engelliyor.
  • Tatlı biber midesinde ülsere yol açabilir. Tuzlu gıda, füme et ve balık, tansiyon artışı ve böbrek hastalıklarına yakalanma riskini arttırıyor.
  • Tuzlu, baharatlı ve yağlı kızartılmış veya ızgara etler de köpekler için uygun bir gıda değildir. Şeker içeren gıdalardan kesinlikle kaçınılması gereklidir. Yetişkin köpekler taze sütü hazım edemezler ve ishal olurlar. Sadece az yağlı yoğurt ve az yağlı ekşimek onlar için yararlıdır. Kemiklerden; özellikle ince tavuk, diğer kuş ve tavşan kemikleri köpeklere kesinlikle verilmez. Tavuk derisi de verilmemesi daha iyidir.

Çivava Köpeklerinin Fiyatları

Çivava Köpekleri 1000 lira ile 5000 lira arasında değişiklik göstermektedir.

Yorum yapın