Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Cildimiz neden kurur ve çatlar ? Nasıl önleriz?

0

Sayfanın Konusu :cilt kuruluğu ilaçları,cilt kuruluğu nasıl giderilir,cilt kuruluğu hangi hastalığın habercisi,cilt kuruluğu ve kaşıntı tedavisi,cilt kuruluğu ibrahim saraçoğlu,ciltte kuruluk ve pullanma,
cilt kuruluğuna zeytinyağı,ciltte kuruluk kızarıklık kaşıntı,

cilt kuruluğu

cilt kuruluğu

CİLT KURUMASI

Cildin kuruması ve çatlaması, kış aylarında en sık rastlanan cilt problemlerinden biridir. Ciltteki nem miktarının azalmasıyla birlikte cilt gerilir ve çatlar. Dolayısıyla cilt üzerinde sağlıksız ve istenmeyen bir görüntü oluşur. Bunu engellemek için kış aylarında cilde özel bakım yapmak gerekir.Cildimizin, yumuşak ve dayanıklı olması için neme ihtiyacı vardır. Fakat cildimizin, özellikle de yüz hatlarımızın sık sık hava değişikliğine maruz kalması, duş almamız, cildimize uyguladığımız kimyasallar (kozmetik), vitamin eksikliği ve yetersiz su tüketimi cildin kurumasına ve bununla birlikte çatlamasına neden olur. Cildin nem oranını koruyabilmesi mümkün olmayacağından birtakım tedbirler almalı ve uygun nemlendirici kremleri kullanmalıyız.

Sert ve şiddetli rüzgarlı havalarda dışarı çıkmamaya, çıkıyorsak da vücudumuzun açık kısımlarını iyice kapatmaya özen göstermeliyiz.

, küvet kullanıyorsak sıcak suyun içinde uzun süre kalmamalıyız. Ayrıca duş alırken zeytinyağlı temizleyicileri tercih etmeliyiz.
Duştan sonra vücudumuzu yumuşak bir havlu ile hafifçe silmeli ve ardından uygun bir nemlendirici krem sürmeliyiz.Kimyasal temizlik maddeleri ile mümkün olduğunca az temas etmeliyiz. Sabun da nem kaybına yol açtığı için az kullanmaya gayret göstermeliyiz.Evin sıcaklığı iyi ayarlanmalı, çok sıcak veya çok soğuk olmamalı. Özellikle uyurken oda sıcaklığı orta derecede olmalı. Böylece nem kaybını önlemiş oluruz.Beslenmemize dikkat etmeliyiz. Özellikle C, E ve F vitaminleri bulunan ürünleri bol bol tüketmeliyiz. Nem kaybında önemli rol oynayan faktörlerden biri de su olduğu için günde en az 2,5 litre su içmeliyiz.Ağır makyajdan ve vücuda sürülen diğer kimyasal maddelerinden kaçınmalıyız.Çoğumuz cildimiz kuruduğunda nemlendirici kremlere başvuruyoruz. Ancak bazı nemlendirici kremler aksine cildi daha da kurutuyor ve çatlama sürecini hızlandırıyor. Bu konuda seçici olmalı ve uygun nemlendirici kremleri kullanmalıyız. Diğer önemli bir husus ise, cilt problemlerinde doktora gitmememiz. Büyük cilt problemlerinde muhakkak bir doktora görünmemiz gerekir. Çünkü cilt problemimizin nedeni bilmediğimiz bir hastalık olabilir.

Cilt Kuruluğunu Gideren Ev Tedavileri

  • 1) Zeytinyağı
    Zeytinyağının içeriğinde cilde iyi gelen bol miktarda antioksidan ve sağlıklı yağ asidi vardır. Cildinizi yumuşatır ve nemlendirir.
  • Düzenli kullandığınız nemlendiriciyi kullanmadan önce ince bir tabaka halinde sızma zeytinyağı sürün.
  •  Duş almadan yarım saat kadar önce ellerinize, ayaklarınıza ve kuruyan cilt bölgelerinize zeytinyağı sürün, hafifçe masaj yapın. Duş aldıktan sonra da nemlendirici kreminizi kullanın.
  • İki yemek kaşığı zeytinyağı, dört yemek kaşığı kahverengi şeker ve bir yemek kaşığı balı karıştırın. Bu karışımı dairesel hareketlerle hafif masajlar yaparak cildinize uygulayın.

Cilt Kuruluğunu Gideren Diğer Besinler


Süt
Dört yemek kaşığı süte biraz gül suyu ekleyerek kuruyan bölgeye uygulayın. Direk de uygulayabilirsiniz, cildi nemlendirir ve ten renginizi açar.

Bal: Bal ve yoğurt da mükemmel nemlendiricilerdir.

Badem yağı: Bir bardak ılık süte bir çay kaşığı badem yağı ekleyerek uyku öncesinde için. Badem yağını direk cildinize de uygulayabilirsiniz, yapışkan değildir, cilt kolayca emer.

Avokado: Avokado içerdiği kaliteli yağlar sayesinde cilt kuruluğunu önler. Yiyebilir veya bal ile karıştırarak macun hazırlayıp uygulayabilirsiniz.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap