CNC TORNA TEZGAHININ KISIMLARI

0
452

CNC Torna Tezgâhı Kısımları

NOT : Cnc Torna Hakkında Sayfamızı Nasıl Buluyorsunuz?
Yorum Yaparmısınız ?

 

Cnc torna tezgahınının kısımları
Cnc torna tezgahınının kısımları

Kayıt ve Kızaklar: CNC tezgâhlarında eksenel hareketlerde yüksek hız ve ani yavaşlamalar gerekir. Bu durum hassas konumlamalar için çok önemlidir. Kayıt ve kızaklarda yüksek sertlik ve titreşimleri sönümleme özellikleri istenir. Bu nedenle CNC tezgâhlarında düşük sürtünmeye sahip doğrusal ve bilyalı kızak sistemleri kullanılır.

Yatak ve kızaklarda meydana gelen en önemli olay sürtünmedir. Sürtünme bu elemanlarda: aşınma, enerji kaybı ve sıcaklığın yükselmesine neden olur. Bu nedenle kayıt ve kızaklar yağlanır.

Kayıt ve kızaklar

Fener Mili ve Gezer Punta: CNC takım tezgâhlarında tezgâh mili tahriği için doğru akım ya da alternatif akım motorları kullanılır. Motor tezgâh miline irtibatlanır. CNC tezgâhlarında işleyen iş parçası hassasiyetini etkileyen en önemli eleman tezgâh milidir. Bunlar yüksek devir sayılarında döndüklerinden, en küçük olumsuzluk tezgâhın hassasiyetini önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle iş parçalarının bağlanmasında balans dikkate alınmalıdır.

Taret: CNC Torna tezgâhtezgâhında, takımların takım tutucular vasıtasıyla takıldığı kısma taret denir. Ana mili ekseninde çalışan takımlar pensler yardımıyla bağlanır. Dış çapta çalışan kesici takımlar ise takım tutucular ( katerler), malafalar ve kovanlar ile bağlanır. Takımlar sağlam bağlanmalı ve taretin dönmesini engelleyecek mesafelerde takım bağlanmaması önemlidir.

Taret

Kontrol Paneli: CNC tezgâhının kontrolü bu panel aracılığıyla yapılır. CRT ekran kısmında yapılan işlemler görülür. Simülasyonlar izlenebilir. Alfabetik ve sayısal tuşlar ile veri girişi gerçekleşir. Kontrol tuşları ile manuel hareket için eksen seçimi, taret döndürme, tezgâh aynasını açma/kapama, tezgah milini çalıştırma/durdurma, soğutma sistemi açma/kapama, acil durdurma, devir sayısı/ilerleme vb. ayar düğmeleri bulunur. Endüstride yaygın olarak kullanılan kontrol sistemleri şunlardır: Siemens, Fanuc, Heidenhain Mazatrol , Özel Kontrol Panelleri.

Siemens kontrol paneli

Fanuc kontrol panelleri

Mazatrol kontrol paneli

Heidenhain kontrol paneli

.

Cnc torna kontrol panel ünitesi
Cnc torna kontrol panel ünitesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here