Coca Cola Kimin,Hissedarları kimler

0

Coca Cola kimin nerde kuruldu, Coca Cola hakkında herşey 

1886 yılında Amerika Birleşik Devletlerin de kurulan şirket Coca-Cola adıyla karamelize şekerle tatlandırılmış, alkolsüz içecek üretmektedir. Coca-Cola ve çeşitli alkolsüz içecek markalarının sahibi, merkezi ABD’nin Georgia Eyaleti’nde, Atlanta şehrinde bulunan çok uluslu şirket olan The Coca-Cola Company’dir. Şirket hisseleri ABD New York Borsası’nda “KO” koduyla işlem görmekte olup,  2. Dünya Savaşı’ndan sonra ABD yaşam biçiminin adete bir simgesi olmuştur. Daha sonra Avrupa ve ardından tüm dünyada yaygın reklam kampanyaları ile büyük bir pazar payı kazanmıştır.

Yönetim ve icra kurulu başkanı Türk asıllı ABD vatandaşı Muhtar Kent‘tir. Muhtar Kent II. Dünya Savaşı sırasında birçok Yahudiye Türk pasaportu vererek hayatlarının kurtulmasını sağlayan İsmail Necdet Kent oğludur.

Coca Cola formulünü ilk üreten ABD’li eczacı  John Stith Pemberton dur.

(8 Temmuz 1831–16 Ağustos, 1888), Pemberton’un ilk defa bir ilaç olarak ürettiği ürettiği şurubu, bir kaç küçük değişikliklerle alkolsüz bir içecek olarak sunmuştur.

Daha sonra Coca-Cola’yı geliştiren ABD’li meşrubat üreticisi Asa Griggs Candler (30 Aralık 1851 – 12 Mart 1929) 1887 yılında iş arkadaşı olan John S. Pemberton’dan pek de bilinmeyen Coca-Cola’nın formülünü $2.300’a satın almıştır. Şurubun içeceği daha sonra geliştiren Candler, Coca-Cola’yı ABD’nin en zengin şirketlerinde biri durumuna getirmiştir. Ancak 1919 yılında şirketini 25 milyon dolara satmıştır.

Türkiye’de Faaliyet gösteren Coca-Cola İçecek A.Ş. ortaklık yapısı:

Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayi A.Ş. (İştirakleri ile beraber) %50.3
Halka açık kısım %25.6
The Coca-Cola Export Corporation %20.1
Özgörkey Holding A.Ş. %4

Peki Coca Cola kimin?
Coca-Cola bir şahıs şirketi değildir. Şirketin bazı ortakları var ve Coca-Cola halka arz edilmiş bir kuruluş. Merkezi ABD’nin Atlanta kentinde. Hisselerinin % 100’ü halka açık ve bu hisseler New York Borsası’nda işlem görüyor. Uluslararası bir şirket konumunda olan Coca-Cola’nın onbinlerce hissedarı bulunuyor. Şirketin New York Borsası’na bildirdiği resmi kayıtlara göre ise Coca-Cola’nın İsrail’le doğrudan bir bağlantısı yok.

Coca Cola’nın  en büyük hissedarları.. (2014)

Ufak notlar 

İsrail şirketi mi?
• 1886’da yani tam 128 yıl önce ABD’de kurulmuş olan Coca-Cola’nın hisselerinin % 100’ü halka açık ve bu hisseler New York Borsası’nda işlem görüyor. Uluslararası bir şirket konumunda olan Coca-Cola’nın onbinlerce hissedarı bulunuyor.

Filistin’de 3 fabrikası var
• Coca-Cola şirketi 1998 yılından bu yana Filistin’de faaliyet gösteriyor.
• Coca-Cola’nın Filistin’deki 3 fabrikasından biri Gazze’de olmak üzere 7 satış ve dağıtım merkezi bulunuyor.
• Coca-Cola, 400 Filistinli’ye iş olanağı sağlıyor. Coca-Cola faaliyetleriyle ilişkili yan sektörlerden ise 4 binden fazla aile geçimini sağlıyor.

ŞİRKET KATAR EMİRİ’NİN”
“Bakın,” diyorum “Coca Cola halka açık bir şirket. Hisselerinin yüzde 80’i yüz binlerce küçük yatırımcıda. Yüzde 20’ye yakını ise hemen hemen eşit olarak 5 kişiye ait. Bu 5 kişinin 2’si yani o dev şirketin hemen hemen yüzde onu kimin biliyor musunuz” diyorum. “Kimin?” diyor.
“Yüzde 5’e yakını Katar Emiri’nin. Yüzde 5’e yakını da Suudi Arbistan’ın en zengin ailelerinden Olayan Ailesi’nin. Yani şirketi kontrol eden hisselerin büyük bölümü Müslüman Araplarda” diye açıklıyorum.

Yorumlar

Reis16 Aralık 2016

Babası Türkiye’ye kazık atan bir Ada’mın oğlu babası yahudi kendisi de yahudi ama bizler onu Türk olarak görmüyoruz bunu bildin muhtar kent

martin eden19 Aralık 2016

Sevgili ziyaretçimiz;
Fikir ve ifade özgürlüğü kapsamında yorumunuzu yayınlıyoruz fakat Muhtar Kent ile ilgili belirtmek istediğiniz bir şey varsa doğrudan ilgili makamlara iletmeniz daha doğru olacaktır. Burası herhangi bir aracı kuruluş değildir.

Paylaş:

Leave A Reply

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.