Çok Fazla Yeşil Çay İçmek Zararlımı?

0
310

Çok Fazla Yeşil Çay İçmenin Zararları Nelerdir? 

Yeşil cay hakkında bilgi

“Azı Yarar, ortası karar, çoğu zarar” ilkesinin en çok geçerli olduğu alanlardan birisi kuşkusuz beslenme. Bitki çayları da bu konuda bir istisna değil. Faydalı bir içecek olan yeşil çayı da gereğinden fazla tüketirsek bazı yan etkileri ortaya çıkabilir. Bu yazımızda yeşil çayı fazla kaçırmanın nasıl zararları olabileceğini göreceğiz.

İlk olarak yeşil çayın kafein içerdiğini unutmamak gerekli. Fazla kafein alındığında en sık görülen problem uyku kaçmasıdır. Daha yüksek dozlarda çarpıntı, seğirmeler, heyecan ve gerginlik ortaya çıkabilir. Kafein aynı zamanda mideyi etkiler, bulantı yapabilir. Herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadan günlük alınabilecek kafein miktarı kişiden kişiye değişir ve çeşitli kaynaklarda 300 mg ile 500 mg arasında üst sınırlar verilmiştir.Yeşil çayın koyuluğuna göre kafein miktarı bir bardakta 25-50 mg arasında değişmektedir. Buna göre olumsuz bir etkinin görülmesi için yaklaşık 10 bardak yeşil çay içmek gerekiyor. Tabi ki bu, 10 bardak içeceğimiz anlamına gelmemeli. Günde 3-4 bardaktan fazlası dokunabilir.

Çok tüketilen yeşil çay besinleri sindirmemizi de etkileyebiliyor. Araştırmalar yeşil çay ekstresi alan kişilerde bitkisel kökenli demir emiliminin azaldığı gösteriyor. Bu duruma yol açan yeşil çaydaki kafein ve tanen. Bu maddeler, demirin kana geçmesini sağlayan proteinlere bağlanarak işlevlerini engelliyor. Aslında, yeşil çayın bu etkisinin önüne geçmek çok kolay. Öncelikle yeşil çayı yemek zamanı içmeyin. Yeşil çay içmek için en iyi zaman iki öğünün tam ortasındaki saatler. Yeşil çaya limon eklemek de yan etkisini azaltabilir çünkü limondaki C vitamini, demir emilimini artırıcı etkiye sahip.

Yeşil çay Zayıflatırmı

Yeşil çay ve diğer kafeinli içecekler, hamileler için zararlı olabilmektedir. Hamilelik ilerledikçe vücudun kafeini atma hızı düşer yani kafein kanda daha uzun süre kalır ve etkisi artar. Anne karnındaki bebek için kafeini vücuttan atmak daha da zordur ve etkisi fazladır. Norveç’te 60.000 kadın üzerinde yapılan bir araştırma hamilelik sırasında tüketilen kafeinin bebeğin doğum ağırlığını düşürdüğünü göstermiştir. Çok fazla kafein alındığında düşük riski de ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden hamilelerin kafeinli besinlerden uzak durması gereklidir. Ayrıca, yeşil çayın demir emilimini azaltıcı etkisi hamileyken daha büyük bir problem teşkil edecektir.

Hamilelikteki yeşil çayla ilgili riskler emziren anneler için de geçerlidir. Çaydaki maddeler anne sütü yoluyla bebeğe geçer ve yeni doğan bebeklerin vücudu bu maddeleri atmakta yetersiz kalmaktadır. Bu yüzden, bu dönemde de çay tüketmek önerilmemektedir.

YEŞİL ÇAY İLE İLGİLİ KONULAR

Yeşil Çayın Faydaları
Yeşil Çay Nasıl Yapılır Tarifi
Yeşil Çay Gerçekten Zayıflatırmı?
Yeşil çay Ne zaman İçilmeli?
Çok Fazla Yeşil Çay icmek Zararlımı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here