Ana Sayfa Genel Çörek Otunun Faydaları Hakkında Bilinmeyenler

Çörek Otunun Faydaları Hakkında Bilinmeyenler

Author

Date

Category

Çeşitli Sağlık Sorunları Yaşayan Veya Sağlık Sorunları Yaşama Hususunda Endişe Edenler İçin “Çörek Otu” Hakkında Birkaç Bilgi Derleyelim.

Çörek Otu, Halkın Geleneksel Olarak Bildiği Ve İslami Literatürde “Çörek Otunda, Ölümden Başka Her Şeye Şifa Vardır” Hadisi İle Yaygın Olan Fakat İşlevi Hakkında Bilimsel Anlamda Pek Bi Bilgi Sahibi Olunmayan Yiyecek Maddesi. Kültürümüze Yabancı Olmasa Da, Hakkında Yapılan Bazı Araştırmalara Şöyle Bir Göz Atmak Gerekebilir:

Karaciğerler Hakkında:

– Am J. Clin Med Dergisinde Yayımlanan Araştırmaya Göre Çörek Otu Çözeltisi, Karaciğer Üzerine Carbon Tetrachloridin Zehirli Etkisini Azaltıcı Bir Sonuç Vermektedir. Çörek Otu Verilen Farelerde Karaciğer Enzim Düzeyi Daha Düşük Çıkmıştır. Bunun Yanında Karaciğer Dokusu Üzerine Zehirli Maddelerin Etkisi İse Daha Az Görülmüştür.

– J. Carcinog Dergisinde Yayınlanan Bir Çalışmaya Göre Sri Lanka Kelaniya Üniversitesinden Uzmanlar “Diethylnitrosamine” Vererek Karaciğer Kanseri Oluşturdukları 60 Fare Üzerinde Araştırma Yapmışlardır. Bu Farelerden Bir Grubuna Çörek Otundan Bir Karışım Verilirken, Diğer Gruba Sadece Ot Verilmiştir. Daha Sonra Araştırmacılar Bu Fareleri On Hafta Süreyle İzlemeye Almışlar Ve Deney Farelerinde Karaciğer Dokusunu İnceledikten Sonra Kanser Etkisinin Şiddetinin Çörek Otu Karışımı İle Tedavi Edilen Farelerde Daha Az Olduğunu Ortaya Koymuşlardır.

Bağırsaklar Hakkında:

– Nutr Cancer Dergisinde Yayımlanan Çalışmaya Göre, Araştırmacılar 45 Fareye Kolon Kanserine Yol Açan Kimyasal Madde Vermişler, 30 Fareye De Ağız Yoluyla Çörek Otu Yağı İçirmişlerdir. Deneyin Yapılmasından On Dört Hafta Sonra Çörek Otu Yağı Verilen Farelerde Kolon, Karaciğer Veya Böbrek Üzerinde Herhangi Bir Kanserli Değişiklik Olmadığını Görmüşlerdir.

Meme Kanseri:

– A.b.d Jackson Mississipi Üniversitesinde Yapılan Ve Bio Med Sci Instrum Dergisinde Yayınlanan Bir Çalışmada Araştırmacılar Çörek Otu Özü Kullanmanın Meme Kanseri Hücrelerini Yavaşlatmadaki Etkisini Ortaya Koymuşlardır.

Şeker Hastalığı:

– Tohoku J Exp Med Dergisinde Yayınlanan Bir Çalışmada Araştırmacılar Şeker Hastalığına Yakalattıkları 50 Fare Üzerinde Deney Yapmışlardır. Bunu Farelere Karın Zarından (Periton) Girerek Streptozotocin Maddesi Vererek Yapmışlardır. Bundan Sonra Fareler İki Gruba Ayrılmıştır. Birinci Gruba Otuz Gün Süre İle Her Gün Karın Zarından (Periton) Uçucu Çörek Otu Yağı Verilmiştir. Diğer Gruba İse Çörek Otu Yağı İçermeyen Tuzlu Bir Sıvı Verilmiştir. Araştırmacılar Şeker Hastalığına Yakalanmış Farelerde Çörek Otu Yağının Kanda Şeker Oranını Düşürdüğünü Ve İnsülin Miktarını Arttırdığını Tespit Etmişlerdir.

Mide Hastalıkları:

– Çörek Otunun Mide Zarını Koruyucu Etkisi Bulunmaktadır. Kahire Üniversitesinden Araştırmacılar Midelerinde Yara Açtıkları Fareler Üzerinde Deneylerde Bulunmuşlar Ve Denek Farelerini, Çörek Otu Yağı Veya (İçindeki Etkin Özellik) Anti Enflamatuar İle Tedavi Etmişlerdir. Yapılan Deney, Bu İki Maddenin Mide Zarını Tahriş Edici Etkenlerden Veya Mideye Zararlı Yaralardan Koruduğunu Açıkça Ortaya Koymaktadır.

Böbrek Hastalıkları:

-Araştırmacılar, Çörek Otundaki Anti Enflamatuar Özelliğin Böbrek Rahatsızlığına Olan Etkisi Üzerine Bir Çalışma Yapmışlardır. Doxorubicin Maddesi Vasıtasıyla Fareler Üzerinde Yapılan Çalışmada Anti Enflamatuar (Çörek Otundaki Etkin Özellik) İdrar Yoluyla Protein Ve Albümin Atımını Yavaşlattığı Tespit Edilmiştir. Ayrıca Çörek Otunun Böbrekte Meydana Gelen Olumsuz Etkileri Yavaşlatan Anti Oksidan Madde İçerdiği Görülmüştür. Bu Da Anti Enflamatuar Özelliğin Böbreği Hasta Olmaktan Koruyan Bir Rolünün Olabileceğini Göstermektedir.

Kalp Ve Damar Hastalıkları:

– Int J Cardiol Dergisinde Yayınlanan Çalışmaya Göre, Araştırmacılar Bir Hafta Boyunca Otuz Dakika Süreyle Bir Grup Fareye Çörek Otunda Bulunan Anti Enflamatuardan 100 Mg. Vermişlerdir. Araştırmacılar Çörek Otu Özünün Homocysteine Düzeyinin Yüksekliğine Eşlik Eden Zararlı Maddelerin Azalmasına Yol Açtığını Görmüşlerdir. Bu, Çörek Otu Yağının Homocysteine Düzeyinin Yüksekliği İle Ona Eşlik Eden Kan Yağlarının Yükselmesi Neticesinde Meydana Çıkan Zararlı Etkilerden Kalbi Ve Damarları Korumasının Mümkün Olduğu Anlamına Gelmektedir.

Kolestrol:

– Bu Çalışmada Farelere Oniki Hafta Boyunca 1Mg. Çörekotu Yağı Verildi. Yapılan Deneyin Sonucunda Farelerin Kanında Kolesterolün %15, Trigliseritin%22, Kan Şekerinin % 16.5 Azaldığı, Buna Karşılık Hemoglobin Miktarının % 17.5 Arttığı Görüldü Bu Da Bize Çörek Otu Yağının İnsanlarda Kolesterol Ve Kan Şekeri Düzeyini Düşürmekte Etkin Olabileceği İzlenimini Vermektedir.

Tansiyon Sorunları:

– Therapi Dergisinde Yayınlanan Bir Çalışmada Araştırmacılar Günlük Olarak 0.6 Mg. Alınacak Çörek Otu Özünün İdrar Söktürdüğünü Ve Tansiyonu Düşürdüğünü Tespit Ettiler. Çörek Otu Özü İle Tedavi Edilen Farelerde Tansiyon Yüksekliği Ortalama Olarak % 22 Oranında Düşerken Nidilat Hapı Verilerek Tedavi Edilen Farelerde % 18 Oranında Düştüğü Görüldü.

Alerjik Rahatsızlıklar:

– Berlin (Almanya) Charite Üniversitesinde Yapılan Bir Çalışmaya Göre Araştırmacılar Alerjik Hastalıklara Yakalanmış 152 Hasta Üzerinde Bir Çalışma Yapmışlardır. (Bu Hastalarda Alerjik Burun İltihabı, Astım Ve Egzama Hastalıkları Bulunmaktaydı ) Bu Alerjik Hastalar, Çörek Otu Yağı İhtiva Eden Kapsüllerden Günlük 40- 80 Mg. Arası Verilerek Tedavi Edilmişlerdir. Yapılan Çalışmalar Astım Veya Alerjik Burun İltihabı Ya Da Egzama Hastalığına Yakalanmış Kişilerde Belirtilerin İyiye Doğru Gittiğini Ortaya Koymuştur.

Nefes Darlığı:

– Çörek Otu Yağının Antı Enflamatuar Etkisini Kobay Olarak Kullandıkları Hint Domuzunun (Guinea Pig) Nefes Borusu (Trachea) Üzerinde Araştırmışlardır. Araştırma Neticesinde Anti Enflamatuar Etkinin Nefes Borusu Adaleleri Üzerinde Gevşetici Bir Role Sahip Olduğunu Görmüşlerdir. Bir Başka İfadeyle Çörek Otu Yağının Anti Enflamatuar Özelliğinin Nefes Borusu Adalesini Genişlettiği Ortaya Çıkmıştır. Bu Da Nefes Darlığının Tedavisine Yardımcı Olmaktadır.

Mikrobik Rahatsızlıklar:

– Dr. Acta Microbiol Pol Dergisinde Yayınlanan Bir Araştırmada Çörek Otunun Mikroplara Olan Etkisini İncelemiştir. Doktor, Gram Pozitif Boyadan 16, Gram Negatif Boyadan 6 Çeşit Üzerinde İncelemede Bulunmuştur. Bunun Neticesinde Bazı Mikrop Türlerinin Çörek Otu Özüne Karşı Olumlu Cevap Verdiği Ortaya Çıkmıştır.

Mantar:

– Phytother Res Dergisinde Yayımlanan Çalışmaya Göre, Kandidiyasiz (Candıda Albıcans) Hastalığına Yakalandırılan Fareler Çörek Otu Özüyle Tedavi Edilmiştir. Araştırmacılar Candida Albicans Mantarlarının Gelişiminde Çok Büyük Oranda Gerileme Olduğunu Görmüşlerdir.

-Verilerin Büyük Kısmı, Gidaraporu.com’dan Derlenmiştir.

Bununla Birlikte, Kaynaklarda “Cilt Sağlığı, Zihin Gelişimi, Bağışıklık Sistemi, Kemik Sağlığı Ve Kansızlığa Fayda Sağladığı” Gibi Bilgiler De Zikredilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Rüyada Acı Duymak-Hissetmek Ne Anlama Gelir, Rüyada Acı Çekmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Acı Duymak nedir, Rüyada Acı Duymak ne anlama geliyor, Rüyada Acı Duymak nasıl yorumlanır, Rüyada Acı Duymak diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Adres Aramak Ne Anlama Gelir, Rüyada Adres Sormak Ne Anlama Gelir?

Rüyada Adres Aramak nedir, Rüyada Adres Aramak ne anlama geliyor, Rüyada Adres Aramak nasıl yorumlanır, Rüyada Adres Aramak diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Ada Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Ada Görmek nedir, Rüyada Ada Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Ada Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Ada Görmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Adet Olmak Ne Anlama Gelir?

Rüyada Adet Olmak nedir, Rüyada Adet Olmak ne anlama geliyor, Rüyada Adet Olmak nasıl yorumlanır, Rüyada Adet Olmak diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Türk Dilinin Tarihi Gelişimi Hakkında Bilgiler

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan Türk dilinin geçmişten günümüze tarihi gelişimi hakkında bilgi vereceğiz. Peki Türk dilinin tarihi gelişimi nedir, Türk dilinin tarihi gelişimi...

Son Yorumlar