Corona Virüsü Hakkında Bilgiler, Corona Virüsü Nedir, Corona Virüsü Nasıl Bulaşır

Corona Virüsü Hakkında Bilgiler, Corona Virüsü Nedir, Corona Virüsü Nasıl Bulaşır

24 Ocak 2020 0 Yazar:

Corona Virüsü Hakkında Bilgiler, corona virüsünden NASIL Korunur ,Corona Virüsü Nedir, Corona Virüsü Nasıl Bulaşır, Corona virüsü, Corona virüsü nedir, Corona virüsü ölümcül mü, Corona virüsü hangi ülkelerde görüldü, Corona virüsü belirtileri

Çin’in Wuhan kentinde bir kişinin hastaneye grip olması nedeniyle gitmesi sonucunda yapılan araştırmalar ve tahliller sonucu corona virüsüne yakalandığı öğrenilen kişinin hayatını kaybetmesiyle gerek hastane ve gerekse hastane çevresi kapsamlı bir şekilde karantina altına alınmıştı. Wuhan kentinde geçtiğimiz günlerde yayılan bu salgın okyanusu geçip Amerika Birleşik Devletlerinede sıçradı. Wuhan kentinde tüm giriş ve çıkışlar kapatılarak ayrıca Wuhan kentinin dünyaya açılan havalimanından çıkışlar kapatıldı. Wuhan kenti şuan itibari ile karantina altına alınmış durumda. Tüm bu yaşanan gelişmelerin ardından siz değerli takipçilerimiz ve okurlarımız için corona virüsünün araştırıp daha dikkatli olabilmeniz adına bir yazı yazmak istedik.

Corona Virüsü Nedir

Coronavirüsler, Nidovirales sırasına göre Coronaviridae ailesindeki Coronavirinae alt ailesine ait virüs türleridir. Koronavirüsler, pozitif duyarlı, tek sarmallı bir RNA genomu ve nükleokapsitli bir sarmal simetri ile sarılmış virüslerdir.

Corona Virüsü Belirtileri Nedir ?

Çoğunlukla üst solunum yolu hastalıkları ile kendini gösterir. Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve ateş diğer belirtileri arasındadır. Bu virüsler bazen zatürre gibi alt solunum yolu hastalıklarına yol açabilir. Bu durum, kalp-akciğer hastalığı, bağışıklık sistemleri yetersizliği bulunan hastalarda veya yaşlılarda daha sık görülür. Klinik belirtiler hafif olduğundan laboratuvar testleri genellikle kullanılmaz. Ancak gerektiğinde serolojik tetkikler ve polimeraz zincir reaksiyonu gibi laboratuvar testleri kullanılabilir. Kedilerde veya hayvanlarda görülen koronavirüs insanlara bulaşmaz. ABD medyasında yer alan haberlere göre, Çin ziyaretinin ardından hastalanan ve Washington’da tedavi altına alınan kişinin, Vuhan’da görülen koronavirüsünün aynısını taşıdığı belirtildi. Durumu ağır olduğu ifade edilen kişinin kimliği açıklanmadı. Yeni koronavirüsten kaynaklanan salgında şimdiye kadar 6 kişi hayatını kaybetti. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, koronavirüsün dün 77 kişide teşhis edildiğini, ülke genelinde vaka sayısının 291’e çıktığını bildirmişti. Yeni vakaların 72’sinin Hubey eyaletinde, 2’sinin Şanghay’da, 3’ünün de Pekin’de görüldüğü belirtilmişti. Virüs, Çin’de 25 Ocak itibarıyla başlayacak Çin Yeni Yılı (Bahar Bayramı) dolayısıyla tatillerini memleketlerinde geçirmek isteyen milyonlarca kişi açısından da risk oluşturuyor.

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır ?

Corona virüsler birçok farklı canlıda hastalıklara neden olabilir. Ancak, SARS-CoV insanlar ve maymunlar, Himalaya misk kedisi, rakun köpeği, kedi, köpek ve kemirgenler gibi hayvanlara bulaşabilir. Kış aylarında daha çok görülen bu virüs; özellikle solunum yolları, karaciğer, mide, barsak ve sinir sistemini etkileyebilir. Grip gibi kolayca, öksürme ve hapşırma ile havaya saçılan virüslerin alınması, enfekte materyale dokunulmasının ardından ağız ve buruna temas sonucunda bulaşabilir.

Corona Virüsü Tedavisi Var Mı ?

Corona virüsü için özel bir tedavi yoktur. Çoğu zaman, semptomlar kendi kendine kaybolur. Doktor reçetesi ile alınan ağrı kesici veya ateş düşürücü ilaçlar semptomları hafifletebilir. ABD’nin resmi sağlık merkezi CDC, sıcak bir duşun boğaz ağrısına veya öksürüğe iyi gelebileceğini söylüyor. Bol sıvı tüketin, dinlenin ve mümkün olduğunca uyuyun. Belirtileri standart bir soğuk algınlığından daha kötü bir şekilde ortaya çıkıyorsa, doktorunuza danışın.

Wuhan Kenti Nerede ?

Wuhan, Çin’in Hubei eyaletinin yönetim merkezi ve en büyük şehridir. Şehir Yangtze ve Han nehirlerinin kavşağında yer almaktadır. Şehrin nüfusu 2010 yılı itibarı ile 8,821,658 ve toplam nüfusu ise 2015 yılı itibarı ile 10.6 milyon olup Orta Çin’in en büyük şehridir. Wuchang, Hankou ve Hanyang adlı üç kentin birleşmesinden ortaya çıkan Vuhan, “Jiusheng Tongqu (dokuz vilayetin önde gelen iş merkezi)” olarak bilinmektedir. Vuhan şehirden geçen ve diğer büyük şehirleri birbirine bağlayan onlarca demiryolu, yol ve otoyol ile önemli bir ulaşım merkezidir ve Orta Çin’in siyasi, ekonomik, mali, kültürel, eğitim ve ulaşım merkezi olarak tanınmaktadır.

Corona virüsünden Nasıl Korunulur ?

En azından henüz bu virüs ailesine karşı korunacak bir aşı yoktur. MERS aşısı için denemeler devam etmektedir. Hasta olan insanlardan kaçınarak enfeksiyon riskinizi azaltabilirsiniz. Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının. Ellerinizi sık sık sabun ve suyla ve en az 20 saniye yıkayın. Hastaysanız, evde kalın ve kalabalıklardan kaçının ve başkalarıyla temastan kaçının. Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu kapatın ve dokunduğunuz nesneleri ve yüzeyleri dezenfekte edin.

CORONA VİRÜSÜNDEN Korunma yöntemleri

CORONA VİRÜSÜNDEN NASIL KORUNUR?

Bireysel düzlemde Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri şu şekilde:

– Grip, nezle, zatürre vb. hastalığı olan kişilerle yakın temastan kaçınılmalı

– Özellikle hasta insanlara temas sonrasında eller sık sık yıkanmalı

– Kırsal alanlarda yabani hayvanlarla temastan ve ölü hayvan cesetleriyle temastan kaçınılmalı

– Öksürürken ve hapşururken ağız ve burnu kapatacak şekilde dirseğimizin iç kısmını kullanılmalı, eğer eller kullanıldı ise yıkanmalı

Corona virüsü Çeşitleri Nelerdir ?

Bu virüs grubuna bağlı virüsler, genellikle soğuk algınlığına benzer şekilde, hafif ve orta derecede üst solunum yolu hastalığı olan insanları hasta edebilir. Corona (Korona) virüsü semptomları arasında burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemel baş ağrısı ve bazen de birkaç gün süren ateş sayılabilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan ileri yaştakiler ve çok genç olanlar için virüsün pnömoni veya bronşit gibi çok daha ciddi solunum yolu hastalığına neden olabilir. İnsanlarda ölümcül olabilecek seviyede çok az corona (korona) virüsü vardır.

Corona Virüsü Hayvanlar Arasında’ki İlişkisi Nedir ?

Virüsün ortaya çıkış noktasıyla ilgili yarasa çorbası iddiası ortaya atılmıştı. Uzmanlar Vuhan’da ortaya çıkan yeni tip koronavirüsünün kaynağının ne olduğunu açıkladı. Çin’den dünyaya yayılan koronavirüsü ile ilgili sosyal medyada birçok iddia ortaya atıldı. Bu iddiaların en başında ise yarasa çorbası geliyordu. Ancak virüsün yarasalardan insana geçebilmesi için bir “aracı” hayvan gerekiyor. Bu noktada araştırmacılar, yeni virüsün, biri yarasaları enfekte ettiği bilinen, iki koronavirüsün bileşimi olabileceğini buldu. Yılanların, Vuhan’da virüsün ortaya çıktığı düşünülen deniz ürünleri pazarında satılmasının, virüsün en başta yarasalardan yılanlara, onlardan da insanlara bulaşmış olma ihtimalini akıllara getirdiği belirtiliyor.

Corona Virüsü Hangi Ülkelere Sıçradı ?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyayı alarma geçiren korona virüsü artıyor. Çin haricinde virüse şimdiye kadar Hong Kong ve Makao Özel İdari bölgelerinin yanı sıra ABD, Japonya, Güney Kore, Tayland, Suudi Arabistan, Singapur ve Vietnam’da rastlandı.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •