Corona Virüsün İlacı Bulundu Mu ? Favıpiravir Nedir ?

0
339

Corona Virüsü Hakkında Bilgiler, corona virüsünden NASIL Korunur ,Corona Virüsü Nedir, Corona Virüsü Nasıl Bulaşır, Corona virüsü, Corona virüsü nedir, Corona virüsü ölümcül mü, Corona virüsü hangi ülkelerde görüldü, Corona virüsü belirtileri, Favıpiravir nedir

Çin’in Wuhan kentinde bir kişinin hastaneye grip olması nedeniyle gitmesi sonucunda yapılan araştırmalar ve tahliller sonucu corona virüsüne yakalandığı öğrenilen kişinin hayatını kaybetmesiyle gerek hastane ve gerekse hastane çevresi kapsamlı bir şekilde karantina altına alınmıştı. Wuhan kentinde geçtiğimiz günlerde yayılan bu salgın okyanusu geçip Amerika Birleşik Devletlerinede sıçradı. Wuhan kentinde tüm giriş ve çıkışlar kapatılarak ayrıca Wuhan kentinin dünyaya açılan havalimanından çıkışlar kapatıldı. Wuhan kenti şuan itibari ile karantina altına alınmış durumda. Tüm bu yaşanan gelişmelerin ardından siz değerli takipçilerimiz ve okurlarımız için corona virüsünün araştırıp daha dikkatli olabilmeniz adına bir yazı yazmak istedik

Favıpiravir Nedir

Corona Virüsü Nedir

Coronavirüsler, Nidovirales sırasına göre Coronaviridae ailesindeki Coronavirinae alt ailesine ait virüs türleridir. Koronavirüsler, pozitif duyarlı, tek sarmallı bir RNA genomu ve nükleokapsitli bir sarmal simetri ile sarılmış virüslerdir.

Corona Virüsü Belirtileri Nedir ?

Çoğunlukla üst solunum yolu hastalıkları ile kendini gösterir. Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve ateş diğer belirtileri arasındadır. Bu virüsler bazen zatürre gibi alt solunum yolu hastalıklarına yol açabilir. Bu durum, kalp-akciğer hastalığı, bağışıklık sistemleri yetersizliği bulunan hastalarda veya yaşlılarda daha sık görülür. Klinik belirtiler hafif olduğundan laboratuvar testleri genellikle kullanılmaz. Ancak gerektiğinde serolojik tetkikler ve polimeraz zincir reaksiyonu gibi laboratuvar testleri kullanılabilir. Kedilerde veya hayvanlarda görülen koronavirüs insanlara bulaşmaz. ABD medyasında yer alan haberlere göre, Çin ziyaretinin ardından hastalanan ve Washington’da tedavi altına alınan kişinin, Vuhan’da görülen koronavirüsünün aynısını taşıdığı belirtildi. Durumu ağır olduğu ifade edilen kişinin kimliği açıklanmadı. Yeni koronavirüsten kaynaklanan salgında şimdiye kadar 6 kişi hayatını kaybetti. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, koronavirüsün dün 77 kişide teşhis edildiğini, ülke genelinde vaka sayısının 291’e çıktığını bildirmişti. Yeni vakaların 72’sinin Hubey eyaletinde, 2’sinin Şanghay’da, 3’ünün de Pekin’de görüldüğü belirtilmişti. Virüs, Çin’de 25 Ocak itibarıyla başlayacak Çin Yeni Yılı (Bahar Bayramı) dolayısıyla tatillerini memleketlerinde geçirmek isteyen milyonlarca kişi açısından da risk oluşturuyor.

Favıpiravir Nedir

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır ?

Corona virüsler birçok farklı canlıda hastalıklara neden olabilir. Ancak, SARS-CoV insanlar ve maymunlar, Himalaya misk kedisi, rakun köpeği, kedi, köpek ve kemirgenler gibi hayvanlara bulaşabilir. Kış aylarında daha çok görülen bu virüs; özellikle solunum yolları, karaciğer, mide, barsak ve sinir sistemini etkileyebilir. Grip gibi kolayca, öksürme ve hapşırma ile havaya saçılan virüslerin alınması, enfekte materyale dokunulmasının ardından ağız ve buruna temas sonucunda bulaşabilir.

Favıpiravir Nedir

Corona Virüsü Tedavisi Var Mı ?

Corona virüsü için özel bir tedavi yoktur. Çoğu zaman, semptomlar kendi kendine kaybolur. Doktor reçetesi ile alınan ağrı kesici veya ateş düşürücü ilaçlar semptomları hafifletebilir. ABD’nin resmi sağlık merkezi CDC, sıcak bir duşun boğaz ağrısına veya öksürüğe iyi gelebileceğini söylüyor. Bol sıvı tüketin, dinlenin ve mümkün olduğunca uyuyun. Belirtileri standart bir soğuk algınlığından daha kötü bir şekilde ortaya çıkıyorsa, doktorunuza danışın.

Favıpiravir Nedir

Wuhan Kenti Nerede ?

Wuhan, Çin’in Hubei eyaletinin yönetim merkezi ve en büyük şehridir. Şehir Yangtze ve Han nehirlerinin kavşağında yer almaktadır. Şehrin nüfusu 2010 yılı itibarı ile 8,821,658 ve toplam nüfusu ise 2015 yılı itibarı ile 10.6 milyon olup Orta Çin’in en büyük şehridir. Wuchang, Hankou ve Hanyang adlı üç kentin birleşmesinden ortaya çıkan Vuhan, “Jiusheng Tongqu (dokuz vilayetin önde gelen iş merkezi)” olarak bilinmektedir. Vuhan şehirden geçen ve diğer büyük şehirleri birbirine bağlayan onlarca demiryolu, yol ve otoyol ile önemli bir ulaşım merkezidir ve Orta Çin’in siyasi, ekonomik, mali, kültürel, eğitim ve ulaşım merkezi olarak tanınmaktadır.

Corona virüsünden Nasıl Korunulur ?

En azından henüz bu virüs ailesine karşı korunacak bir aşı yoktur. MERS aşısı için denemeler devam etmektedir. Hasta olan insanlardan kaçınarak enfeksiyon riskinizi azaltabilirsiniz. Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının. Ellerinizi sık sık sabun ve suyla ve en az 20 saniye yıkayın. Hastaysanız, evde kalın ve kalabalıklardan kaçının ve başkalarıyla temastan kaçının. Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu kapatın ve dokunduğunuz nesneleri ve yüzeyleri dezenfekte edin.

Favıpiravir Nedir ?

Favıpiravir bugünlerde çinde korona virüsünün ilacı olarak olarak iddia ediliyor. Favıpiravir ilacını kullanan çinli hastalar kısa süre içinde hastalığın geçtiği iddaasını ortaya attı.  İlaç içim söylenen iddaaların henüz gerçeklik payı doğrulanabilmiş değil. Favıpiravir denilen bu ilaç ülkemizde var mı sorusuna gelirsek eğer bu ilaç henüz ülkemizde görülmüş bir ilaç değil. İlerleyen zamanlarda virüsün ilacının bulunup bulunulmayacağı merak konusu.

Favıpiravir Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here