Coronavirüs Nasıl Ortaya Çıktı ?

Coronavirüs Nasıl Ortaya Çıktı ?

26 Şubat 2020 0 Yazar:

Coronavirüs, Coronavirüs Nasıl Ortaya Çıktı, Coronavirüs bulaşıcı mı, Coronavirüs nedenleri, Coronavirüs belirtileri, Coronavirüs hakkında bilgiler, Coronavirüs özellikleri, Coronavirüs tedavisi, Coronavirüs ölümcül mü

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Coronavirüs hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Coronavirüs hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Coronavirüs Nasıl Ortaya Çıktı, Coronavirüs Nedir ? Coronavirüs nedenleri nelerdir ?, Coronavirüs belirtileri nelerdir ?, Coronavirüs tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Coronavirüs Nasıl Ortaya Çıktı

Coronavirüs Nasıl Ortaya Çıktı ?

SARS, MERS ve son dönemde ortaya çıkan salgına neden olan virüsün kaynağının insanlar değil, hayvanlar olduğu düşünülüyor. Birçok hayvanda tehlikeli virüsler bulunabiliyor. Ancak bunların insana geçmesi çok ender görülen bir durum. Warwick Üniversitesi Yaşam Bilgisi Fakültesi’nden Prof. Dr. Andrew Easton, “Birçok durumda, canlı türleri arasında engeller vardır ve virüs de bu engelleri aşamaz” dedi ve ekledi: “Ancak, bazen bağışıklık sisteminizin çok zayıf olması ya da virüsün bir şekilde bu engeli aşmasını sağlayacak bir başka önemli etkenin söz konusu olması halinde bu tarz münferit vakalar görülebilir.” Virüsün başka bir canlı türüne sıçrama süreci genellikle mutasyona uğramasıyla başlıyor. Easton, “Girdiği yeni bedende düzgün bir şekilde büyüme fırsatını yakalayabilmesi için bir şekilde değişime uğraması gerekir” dedi. Bir koronavirüs türünün insanlara geçtiği bu ender durumlarda işler çok ciddi bir hal alabiliyor. Ancak bu durum, koronavirüs türlerinin tamamının çok tehlikeli olduğu anlamına gelmiyor. Bu virüsün daha az zarar veren türleriyle insanlar neredeyse her an karşılaşıyor. Bununla birlikte, bir canlı türünden diğerine sıçrayabilen virüsler özellikle öldürücü bir nitelik taşıyor.

Coronavirüs Nasıl Ortaya Çıktı

Coronavirüsünün Diğer Virüslerden Farkı Ne ?

Prof. Dr. Easton, “Bir virüs, canlı türleri arasında sıçrama yaptığında, bundan sonra neler yapabileceğini önceden tahmin etmek mümkün değil. Ancak, girdiği yeni türün içinde kendine özgü bir yaşam alanı oluşturur ve bu sürecin erken aşamalarında etkileri de çok ağır olur” dedi. Bu durum, koronavirüsün hayvanlardan insanlara aniden sıçramasıyla birlikte bağışıklık sistemimizin de bu türle daha önce hiç mücadele etmemiş olduğu için çok zayıf ve bizim de çok hassas bir halde olmamızdan kaynaklanıyor. Grip türleri canlılar arasında geçiş yaptığında da benzer bir sorun ortaya çıkıyor. Easton, “Su kuşlarından insanlara geçen grip salgınında, esas kaygı insanlara sıçradığında hastalığın şiddetinin çok yüksek olması” dedi. Tarihte görülen en kötü grip salgını 1918-1919 yıllarında oldu ve bunun da kuşlardan kaynaklı olduğu düşünülüyor. Bu salgın sırasında 50 milyon kişi öldü. Şu andaki koronavirüsün bu düzeyde bir can kaybına yol açacağına dair herhangi bir gösterge yok. Ancak daha önce hayvanlardan insanlara geçerek büyük bir salgına yol açan virüslerin görülmesi tıp dünyasında derin kaygılara yol aşmıştı.

Coronavirüs Nasıl Ortaya Çıktı

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •