Çov-Çov Köpekleri Hakkında Bilgiler

0
277

Çovçov nedir, çovçov köpekleri, çovçov köpekleri hakkında bilgiler, çovçov köpeklerinin özellikleri, çovçov köpeklerinin bakımı, çovçov köpeklerinin beslenmesi, çovçov köpeklerinin fiyatları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Çovçov Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Çovçov Köpekleri, doğada bulunan ve en bilinen köpek türlerinden biridir. Bu köpek türleri tam bir aile köpeğidir.

Çavçav Köpekleri Nedir

Çov-çov, Çin kökenli köpek ırkı. Halk arasında “Aslan köpeği” ve “Çin Aslanı” olarak da bilinir. Mükemmel bir aile köpeği olabilir. Genellikle usludur ama hırçınlaşabilir. İnatçı denebilecek kadar kararlıdır. Özgürlüğüne çok düşkündür ama birlikte yaşadığı insanlara çok bağlanır. Çocuklarla arası çok iyidir.

Çovçov Köpekleri Hakkında Bilgiler

Çov çov Çin kökenli bir köpek olsa da isminin İngilizce kaynaklı olduğu düşünülüyor. Chow Chow, İngilizcede “biblo, cici bici” gibi anlamlara “knicks-knacks” ifadesinin zaman içinde evrilmiş hali.

Çov çovun batı ülkelerinde popüler olması 1900’lerin başını buluyor. Öyle ki ABD’de bulunan ve 900.000 köpeğin kayıtlı olduğu American Kennel Club adlı kayıt sisteminde bir dönem en popüler 10 köpekten biri haline geldi çov çovlar. Ana memleketi olan Çin’de ise 1956-1976 yılları arasındaki Kültürel Devrim esnasında bu köpekler yeterli ilgiyi göremediler. Chow Chow’un yapısı bir kaç milyon yıl öncesine dayanan fosilleşmiş köpek kalıntıları ile benzerlik gösterir. Bu nedenle kökeninin çok eskiye dayandığı söylenebilir; tahmini olarak M.Ö. 206 yılına kadar uzanan kökeni ile bu güzel köpek, 1800’lerin sonlarında ilk kez İngiltere’ye getirildi. İsmi muhtemelen, Uzak Doğu’dan getirilen her türlü eşya için kullanılan ve İngilizce konuşma diline ait bir deyim olan “chow-chow”dan gelmektedir. Chow Chow Amerika’da oldukça popüler bir eşlik köpeğidir. Göz alıcı kürkü uzun yıllar insanlar tarafından kullanıldı. Bu köpeklerin eti Çin’de aranan bir yiyecek türüydü. Maalesef bu durum günümüzde de geçerli Chow Chow’ların eti halen Çin’de yenilmektedir.

Çovçov Köpeklerinin Özellikleri

Oldukça iri bir tür olan Çin aslanı yaklaşık 50 santimetre yüksekliğe ulaşabilir ve ortalama ağırlığı da 20-30 kiloya ulaşabilir. Kalın bir kürke sahip olan çov çovların tüyleri krem, siyah, kızıl, turuncu olarak farklılık gösterebilmektedir. Kürk ise yumuşak veya sert olabilir. Aslan olarak adlandırılmalarının sebebi de yeleye benzeyen bu geniş kürk katmanıdır. Çin aslanlarının kuyrukları da kıvrımlı bir ponpon biçimindedir. Kemikleri ağırdır ve esasında kaslı bir hayvandır. Geniş bir kafatası, dik kulakları vardır. Dillerinin rengi siyah ve mor karışımıdır. Dudakları da koyu lacivert bir renge sahip olan çov çovlar bu özellikleriyle diğer köpeklerden ayrılır.

Çovçov Köpeklerinin Bakımı

Düzenli bir şekilde fırça ile taranmalılar. Dirsek Displezyası olma riski vardır ve diz-kalçada gibi problemler açısından hep kontrolde tutulmalılar.13-16 yıl arasında ömürleri vardır.

Çovçov Köpeklerinin Beslenmesi

Kendi içinde yabanlık bulunan bu cinsi, doğal besinlerle beslemek en doğrusudur. Çok fazla et tüketimi deri ve tüylerde sorun yaratabilir. Veterinerinize danışarak D, E ve A vitaminleri ile takviye yapabilirsiniz. Özel bir diyet kullanmaya gerek yoktur. Kuru ve yaş mamalar ile bir diyet hazırlayabilirsiniz. Chow Chow’lar için en iyi besin takviyesi yumurtadır. Bu cinsin tahıl ağırlıklı beslenmesi gerekmektedir. Evcil hayvanlarınızın sağlığını korumak için kaliteli gıdalarını tercih etmenizi öneririz.

Çovçov Köpekleri Fiyatları

Çovçov köpeklerinin fiyatları 1000 lira ile 4000 lira arasında değişmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here