Anasayfa » İSLAM ANSİKLOPEDİSİ » CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

cuma, cuma namazı, cuma namazı hakkında bilgiler, cuma namazı nasıl kılınır, cuma namazı kılınışı, cuma namazı kılınışı tarifi, cuma namazı hakkında bilgiler

Sevgili okurlar, sizlere cuma namazı kılınışı hakkında bilgiler vereceğiz. Hepimiz bir defa da olsa cuma namazına gitmişizdir. Fakat henüz gitmeyenler için cuma namazı nasıl kılınır, cuma namazı kılınışı nasıldır sorularına yanıt arıyorsanız yazımızı okuyun.

Cuma Namazı Nasıl Kılınır?

Sevgili okurlar, sizlere namaz kılamak için gerekli surelerden bahsetmek istiyoruz. Peki nedir namaz kılmak için gerekli olan dualar, namaz duaları nedir, namaz sureleri hakkında bilgiler nelerdir ve daha fazlası için yazımızı okuyun.

Cuma, müslümanlarca bir bayram günüdür. Bu mübarek günde müslümanlar mabetlerde toplanırlar. Okunacak hutbeleri dinleyerek faydalanırlar. Hep birlikte cuma namazını kılarlar. Sonra ya başka ibadetlerle uğraşır veya ziyaretlerde bulunur yahut günlük işleri ile uğraşmaya koyulurlar.

Bir hadis-i şerifde buyuruluyor:
“Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün, cuma günüdür. Adem aleyhisselam O gün Cennet’e konulmuş, O gün Cennetten çıkarılmıştır. Kıyamet de o gün kopacaktır.”

Bütün bu olaylar, nice hayırları ve; hikmetleri toplamaktadır.

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) hicretleri zamanında Medine’ye yakın bulunan “Salim İbni Avf” yurdunda “Ranuna” denilen vadi içerisinde “Beni Salim Mescidinde” ilk cuma hutbesini okumuş ve ilk cuma namazını kıldırmıştır.

Cuma Namazı Hakkında Bilgiler

Cuma namazının vakti tam öğle namazının vaktidir. Cuma namazı için minarelerde ezan okunur. Camilere gidince önce aynen öğle namazının sünneti gibi, dört rekat cumanın ilk sünneti kılınır. Ondan sonra cami içinde bir ezan daha okunur. Minberde cemaata karşı bir hutbe okunur. Bu hutbeden sonra ikamet alınarak cumanın iki rekat farzı cemaatle aşikare okuyuşla kılınır. Bir farzdan sonra yine öğlenin ilk dört rekat sünneti gibi, cumanın son dört rekat sünneti kılınır. Bundan sonra da “Zuhrü ahir” diye dört rekat namaz kılınır. Bu son öğle namazı, öğlenin dört rek’at farzı gibi kılınmakla beraber sünnetlerde olduğu gibi dört rek’atın hepsinde fatihadan sonra sûre okunması daha iyidir. Arkasından da “Vaktin sünneti” niyeti ile aynen sabah namazının sünneti gibi iki rekat namaz daha kılınır.

Cuma şartlarını kendilerinde toplayan kimseler için iki rekat cuma namazı “Farz-ı ayın”dır. Cuma namazının diğer namazlardan başka olarak kendisine özgü on iki şartı daha vardır. Bunların altısı vücubunun (farz olmasının), diğer altısı da edasının şartlarıdır.

Kaynak: Büyük İslam İlmihâli, Ömer Nasuhi Bilmen

“CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?” üzerine bir yorum

Yorum yapın