Anasayfa » HAYVANLAR ALEMİ » Dağ İncir Kuşları Hakkında Bilgiler

Dağ İncir Kuşları Hakkında Bilgiler

Dağ İncir Kuşları, Dağ İncir Kuşları nedir, Dağ İncir Kuşları hakkında bilgiler, Dağ İncir Kuşları özellikleri, Dağ İncir Kuşları bakımı, Dağ İncir Kuşları beslenmesi, Dağ İncir Kuşları yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Çayır Dağ İncir Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse; Dağ İncir Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.


Dağ İncir Kuşları Nedir

Dağ incir kuşu, kuyruksallayangiller familyasından sulak bölgeleri seven, küçük bir incir kuşu türüdür.

Dağ İncir Kuşları Hakkında Bilgiler

Küçük bir ötücü olan dağ incirkuşu oldukça geniş bir alana yayılan bir türdür. Özellikle ılıman iklim kuşağında Avrupanın güney kesiminden, ülkemizide içine alarak Çin’e kadar uzanan büyük bir alana yayılır. Dağlık alanlarda üreyen bir türdür. Ülkemizde yılın bütün zamanlarında görülür ve ürer. Kısa mesafe göçmeni bu tür, kış aylarında sulak alanlar ve bataklık gibi alanlarda görülürler. Ülkemizdeki şu ana kadar gözlemlenen incirkuşları arasında koyu ayaklı olan iki türden birisidir. Buda tanımlama için kolaylık sağlar. Kış aylarının ziyaretcisi Pasifik incirkuşundan ayakları daha koyu, göz pınarı(lore) koyu, kanat barları ve boğazdan göğse uzanan cizgilenmeler daha az belirgindir. Dağ incir kuşu oldukça kısa ve tıknaz bir kuştur, Erkek ve dişiler oldukça birbirlerine benzerler. Üst kısımları grimsi kahverengi, alt kısımları soluk kahverengidir. Ayakları koyu, gaga ince, üst mandibula siyah alt mandibulanın dibi kış giysisinde sarımtırak renktedir. Siyah çizgilenme boğazdan başlayıp, karın yanlarına kadar devam eder. Dış kuyruk telekleri beyazdır. Dağ incir kuşu yılda iki kez tüy değiştirir. Yaz aylarında üreme giysisini giyinir. Bu dönemde pembe göğüs, gri kafa ve strip çizgisi kaybolur.

Dağ İncir Kuşları Özellikler

Diğer incir kuşından farksız olarak, görünümleri yerle aynı renkte, üst taraf kahverengi renkte ve alt taraf sarımsı koyu çizgilidir. Bacakları koyu renkli, dış kuyruk tüyleri beyaz, gagası uzun ve koyu renktedir. Yazları tüyler farklılaşır ve göğüs pembe, baş grimsi renk alır, kaş belirginliği soluklaşır. Kaya incir kuşunun bir alttürü olan, “littoralis“ yazları dağ incir kuşuna benzer görünüşte olur. Şakımalarıyla ve aynı bölgelerde bulunsalarda, farklı yaşam ortamlarıyla ayırt edildikleri söylenebilir. Dağ incir kuşu, yanına yaklaşıldığında havalanan kaya incir kuşuna göre daha yaklaşılabilirdir.

Dağ İncir Kuşları Yaşam Alanları

Güney Avrupa’nın dağlık kesimlerinde, güney Asya’nın ılıman bölgelerinden, Çin’e kadar olan kesimlerde yerleşim gösterirler. Kısa mesafeli göç eden kuşlardır, kışları, bataklıklar ve sel bölgeleri gibi nemli açık arazilere göç ederler. Bazıları kışları ılılman okyanus ikliminden faydalanmak amacıyla İngiltere’nin kuzeyine göç ederler. Yaz aylarında dağ yamaçlarıdan ve kayalık alanlarda, ağacın olmadığı bölgelerde bulunur. Kış aylarında ise ıslak çayırlar, sulak alanlar ve deniz kenarında kumulluk alanları tercih ederler.

Dağ İncir Kuşları Beslenmesi

Dağ incirkuşunun öncelikli besini böcek ve larvalar olmakta birlikte bazı bitki materyelinide besin olarak kullanabilir. Besinlerinin genellikle yerden toplar. Aynı zamanda sahilden ve su birikintilerinden beslenir. Bazen besinlerini kısa atlamalar yaparakta havadaki böceklere atak yapar veya konmaya yakın bunu gerçekleştirir.

Yorum yapın