Anasayfa » SAĞLIK » Dalak Kisti Hakkında Bilgiler

Dalak Kisti Hakkında Bilgiler

Dalak Kisti, Dalak Kisti nedir, Dalak Kisti hakkında bilgiler, Dalak Kisti özellikleri, Dalak Kisti belirtileri, Dalak Kisti nedenleri, Dalak Kisti tedavisi, Dalak Kisti ölümcül mü

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Dalak Kisti hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Dalak Kisti hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Dalak Kisti Nedir ? Dalak Kisti nedenleri nelerdir ?, Dalak Kisti belirtileri nelerdir ?, Dalak Kisti tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Dalak Kisti

Dalak Kisti Nedir

Dalağımız, sol göğüs kafesinin hemen altında bulunan bir organdır. Enfeksiyon, karaciğer hastalığı ve bazı kanserler dahil olmak üzere birçok durum, splenomegali olarak da bilinen dalak büyümesine neden olabilir.

Dalak Kisti Hakkında Bilgiler

Dalak büyümesi genellikle rutin muayene sırasında keşfedilen ve bazen semptomlara neden olmadan gözlenen bir durumdur. Dalak büyümesinin ne olduğunu ve sonuçlarını daha iyi anlamak için öncelikle vücuttaki görevlerinden bahsetmek gerekir. Dalağınız, karnınızın sol tarafındaki midenizin yanında, göğüs kafesinizin altında bulunur. Yapı olarak yumuşak ve süngerimsi bir organdır. Dalağın başlıca görevleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Eski, hasar görmüş kan hücrelerini filtreler ve yok eder.
 • Beyaz kan hücreleri (lenfositler) üretir. Hastalığa neden olan organizmalara karşı ilk savunma hattı olarak görev yaparak enfeksiyonu önler.
 • Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan kırmızı kan hücrelerini ve trombositleri depolar.
Dalak Kisti

Dalak Kisti Nedenleri Nelerdir ?

 • Sol üst karın bölgesinde sol omuza yayılabilen ağrı hissi
 • Mide üzerine baskı yapmasından dolayı yemek yemeden ya da az yemek yedikten sonra şişkinlik hissetmek ya da kolay doymak
 • Anemi (kansızlık)
 • Yorgunluk
 • Sık görülen enfeksiyonlar

Dalak Kisti Belirtileri Nelerdir ?

 • Yorgunluk
 • Anemi (kansızlık)
 • Sol üst karın bölgesinde sol omuza yayılabilen ağrı hissi
 • Sık görülen enfeksiyonlar
 • Kolay kanama
Dalak Kisti

Dalak Kisti Tedavisi Nedir ?

Dalak kistleri parazitik ve parazitik olmayan dalak kistleri olmak üzere iki kısımda incelenir.

Parazitik dalak kistleri;

Dalağın en sık görülen parazitik kisti ekinokkal kistleridir (kist hidatik). Kisthidatik karaciğer ve akciğerden sonra en çok dalakta görülen bir hastalıktır.

Parazitik olmayan dalak kistleri;

Nadiren görülür. Sıklıkla genç erişkinlerde görülür. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre yüksektir. Genellikle belirti vermeyen bu hastalıkta, dalak muayenede büyümüş olarak bulunur ve bazı hastalarda sol üst karında dolgunluk hissine eşlik eden ağrı vardır. Sekonder dalak kistleri, iç yüzeyleri epitel ile döşeli olmayan yalancı kistlerdir. Doğumsal ya da travmatik olabilir. Herhangi bir şikayete yol açmıyorsa, düzenli takip edilebilir. Herhangi bir şikayete yol açmıyorsa, düzenli takip edilebilir. Tedavi gerekiyorsa, kısmı veya total splenektomi uygulanabilir.

Yorum yapın