Ana SayfaGenelDalgınlığa Karşı İyi Gelen Öneriler

Dalgınlığa Karşı İyi Gelen Öneriler

Author

Date

Category

Gün İçinde Dalgın Bir Zihne Sahipseniz Ve Odaklanmakta Zorluklar Yaşıyorsanız Umarım Bu Yazı Ufkunuzu İki Katına Çıkarır.

Zihinsel Dalgınlık, Konsantrasyonun Bir Düşmanı Olarak Düşünülür. Fakat Bu Durum Bilinenin Aksine Her Zaman Doğru Değildir, Daha Doğrusu Doğru Türde Bir Dalgınlık, Esasında Odaklanmanıza Yardımcı Bile Olabilir. Başı Boş Halde Dolaşan Zihninizi Dizginlemenin Ve Dikkatinizi Odaklanmanız Gereken Şeye Yönlendirebilmenin Basit Birkaç Yöntemi Vardır.

1. Dalgınlık İçin Zihninize Daha Fazlasını Sunabilirsiniz

Şöyle Ki, University College London’dan Araştırmacıların Yürüttüğü Bir Araştırmada, Kasti Olarak Dikkat Dağıtıcılar Eklemenin –Örneğin; Sayfaya Eklenmiş Bir Kenar Süsü Ya Da Bir Miktar Arka Plan Gürültüsü– Esasında Dikkat Dağılmasını Azalttığı Bulgusuna Ulaşılmış. Araştırmacıların “Yük Teorisi” Olarak Tanımladığı Bu Durum; İşe Yarıyor Çünkü; Dikkat Sınırlı Bir Kaynaktır, Dolayısıyla, Zihindeki Bütün Dikkat “Yuvalarını” Doldurursanız, Dikkatinizin Dağılmasına Sebep Olacak Başka Boş “Oda” Kalmayacaktır.

2. Kendinize “Yem” Atabilirsiniz

Bir Zevk Aramak, Odaklanmış Halde Kalmanıza Yardımcı Olabilir, Fakat Araştırmalara Göre, Bu Arayış İçin İyi Bir Zamanlama Ayarlamanız Gerekiyor. Sıkıcı Bir Görev Sırasında Size Küçük Ödüller Sunmak, Odaklanmanızı Kaybetmeniz Anlamına Gelmiyor, Ancak Söz Konusu Sıkıcı Aktivitenin Sonuna Büyük Bir Ödül Koymak Sizi “Alarm Halde” Tutabiliyor. Boston Dikkat Ve Öğrenme Laboratuvarı’ndan Araştırmacıların Yürüttüğü Bu Araştırmaya Göre; Bu Yöntemin En İşe Yarar Olduğu Şekil İse; Kişinin Söz Konusu Görevden Zihinsel Göçünü Engelleyecek Bir “Suç Ortağı” Bulunduğunda Mümkün Hale Geliyor. Yani Yakın Bir Arkadaşınız İyi Bir Destekçiniz Olabiliyor.

3. Molalar Sırasında Bazı Hayallere Dalabilirsiniz

Öncelikle, Zihninizin Dalgınlık İçin Fırsatlar Kolladığını Bilmeniz Gerekiyor. Bu Yüzden, İhtiyacınızı Karşılaması İçin De Ona Tekrar Tekrar Fırsatlar Sunmalısınız. Örneğin, Zihninizi Kurcalayan Ve Çözmeniz Gereken Bir Mesele İçin Zihninize Bir Mola Verebilir, Sonrasında Tekrar Görevinize Geri Dönebilirsiniz. Harvard University’den Psikolog Paul Seli, Bu Yöntemin Tamamen Faydalı Olabileceğini Söylüyor. Dinlemek Lazım.

4. Rahatlayabilirsiniz

Adrenalin Desteğinin Zihninizi Yoğunlaştırmaya Yarayacağını Düşünebilirsiniz, Ancak Stres Aslında Bilişsel Kontrol Devrelerindeki Reseptörlere Bağlanan Noradrenalin De Dahil Olmak Üzere Hormonların Salınımını Uyarır. Bu Da, Düşüncelere Dalan Zihninizin Takibini Güçleştirir. Dolayısıyla Rahatlamanız, Kopan Zihninizi Çabuk Toparlayabilmeniz İçin Uygun Zemini Sağlayacaktır.

5. Biraz Kestirebilirsiniz

Uyku Eksikliği, Mental Performansı Etkileyerek Hem İç Hem De Dış Dikkat Dağıtıcılara Direnme Yetinizi Azaltır. Üstelik, Uyku, Hafıza Pekiştirilmesi İçin De Son Derece Önemlidir. Güncel Araştırmalar, Bir Sınavdan Önce Kendinize Bir Saatlik Bir Uyku Arası Vermenizin, Uyanık Halde Zihninizi Toparlamak İçin Sarfettiğiniz Eforun Çok Daha Azını Harcayarak Toparlanmanıza Sebep Olduğunu Ortaya Koymakta.

6. Bir Şeyler Karalayabilirsiniz

Eğer Sıkıcı Bir Ses Kaydını Dinlemeye Zorlanan İnsanlardansanız; Ses Kaydını Dinleme Sırasında Bir Şeyler Karalamanıza İzin Verilirse Kayıtta Söylenenleri Sonradan Daha İyi Hatırlayabillirsiniz. Fakat, Bu Noktada Karalamanın İçeriği De Önemli. Hatırlamaya Çalıştığınız Şeyle İlgili Bir Şeyler Karalamanın, Kasıtlı Bir Zihin Dalgınlığı Olarak Nitelendirilmesi Mümkündür, Bu Da Kopmalar Yaşayan Zihninizin Söz Konusu Göreve Odaklanmasına Yardımcı Olabilir. Ancak Çok Fazla Detaya Girmemelisiniz, Eğer Ki Yaptığınız Karalama, Bütün Dikkatinizi Kendisine Çekiyorsa, Bu Da Her Şeyin Tersine Dönebileceği Anlamına Gelir. Dikkatli Olmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar