Anasayfa » A dan Z ye kadar » Danua Köpekleri Hakkında Bilgiler

Danua Köpekleri Hakkında Bilgiler

Danua, danua köpekleri nedir, danua köpekleri hakkında bilgiler, danua köpeklerinin özellikleri, danua köpeklerinin beslenmesi, danua köpeklerinin bakımı, danua köpeklerinin fiyatları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Danua Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Danua Köpekleri, doğada bulunan ve en bilinen köpek türlerinden biridir. Domuz avlarında kullanılmak üzere geliştirilen bir köpek türüdür.


Danua Köpekleri Nedir

Danua, domuz avında kullanılmak üzere en az 400 yıl önce Almanya’da geliştirilen köpek soyu. Alman mastifi olarak da bilinir. Bu soyun Danimarka ile olan ilişkisi bilinmemekle birlikte, adını Fransızca Danois sözcüğünden almıştır.

Danua Köpekleri Hakkında Bilgiler

Bugüne dek yaşamış en uzun köpek olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren ve bir köpek türü… Almanya’da ortaya çıkan Danua köpeğinin atalarının İrlanda kurt köpeği, Mastiff ve tazılar olduğu düşünülüyor. Bu arada Danua zaten Mastiff köpek grubuna dahil ırklardan biri. 1876 yılında Almanya’nın ulusal köpeği seçilen Danua tüm dünyada tanınmaya başladı. Bugün Danua Almanya’da ortaya çıkmasının üzerinden geçen yüzlerce yılda dünyanın dört bir yanında tanınan ve beslenilen bir dost haline gelmiş durumda. MÖ 36 yıllarında bazı Yunan paralarının üzerine resmedilmiş köpek, bugünün Danua’sına çok benzemektedir. Danua, köpek dünyasının Apollosu olarak tanınır. MS 407’de Almanya, İspanya ve İtalya’nın bir kısmı, yanlarında mastif benzeri güçlü köpeklerini de getiren Asyalılarca işgal edildi. Özellikle Almanya’da ayı ve yaban domuzu avında kullanılarak hayranlık kazanan bu köpekler için seçici üretim başladı. Köpekler İrlanda Tazısı ile çaprazlandı. Amaç, bugün Danua olarak tanınan güzel, büyük ve zarif bir köpek yaratmaktı. İngilizce “Büyük Danimarkalı” anlamına gelen “Great Dane” olarak tanınsa da bu köpeklerin Danimarka ile ilgisi yoktur. Irk “Alman Mastifi” olarak da bilinir.

Danua Köpeklerinin Özellikleri

Danua, güçle asalet ve zarafetin birleştiği dev bir ırktır. Belirgin bir alın çıkıntısı ve iri burun delikleri ile uzun ve dar bir başa sahiptir. Boynu uzun, kavisli ve adalelidir. Ön bacakları yere dik basar. Adaleli baldırları ve kısa tırnaklı yuvarlak ayakları vardır. Danua’nın orta uzunlukta bir kuyruğu vardır. Gözleri zeki ve canlı ifadelidir ve genellikle koyu renkli ve yuvarlaktır. İyi gelişmiş beyaz dişleri makas ısırışı ile kapanır. Tüm Danuaların kısa, kalın, parlak ve vücuda yapışık bir derisi vardır. Renkleri çeşitlilik gösterir. Danua, açık kahve, çizgili, siyah, mavimsi gri, alacalı ve siyah beyaz olabilir. Siyah Danualar, parlak siyah tüylere ve koyu renk gözlere sahipken, siyah beyaz olanlar açık renk gözlere sahip olabilir.

Danua Köpeklerinin Bakımı

Kauçuk bir fırçayla tüy dökme döneminde fırçalanmalılar. Düzenli beslenme isterler ve aşırı egzersizden kaçınılması gerekir. Kalça çıkığına yakalanma ihtimali vardır. Şişkinlik riskine karşı öğünler gün içine dağıtılmalıdır yada yemekten hemen sonra egzersiz yapılmamalıdır. 8-12 yıl aralığında ömürleri vardır.

Danua Köpeklerinin Beslenmesi

  • Beslenme hızlı büyüyen büyük ırk köpekler için çok önemlidir. Danua cinsi köpekler içinse birçok büyük ırk köpeğe göre daha önemlidir. Danua türünden yavru köpekler, asla normal yavru köpekler için üretilmiş mamalarla beslenmemelidir. Çünkü bu mamalar onlar için gereğinden fazla enerji barındırır. Yavrular, büyük ırk köpekler için üretilmiş yavru köpek mamalarıyla beslenmelidir. Beslenmede en doğru yol köpeğe kalsiyum gibi takviye gıdalar verilmemesidir.
  • Yüksek kaliteli bir mama kullandığınızı varsayarsak, köpeğinize vermeniz gereken mama miktarı yaşına ve cinsiyetine göre değişiklik gösterir, ancak ortalama günlük miktarlar aşağıdaki gibidir.
  • 3-6 ay arasında; dişiler için günde 3-6 bardak, erkekler için günde 4-8 bardak.
  • 8 ay 1 yıl arasında; dişiler için 5-8 bardak, erkekler için 6-10 bardak.
  • Genç yaşlarda; dişiler için 8 bardak, erkekler için 9-15 bardak.
  • Yetişkinler için; dişilere günde 6-8 bardak erkekler için günde 8-10 bardak.

Danua Köpeklerinin Fiyatları

Danua köpeklerinin fiyatları 800 lira ile 5000 lira arasında değişmektedir.

Yorum yapın