Anasayfa » EĞİTİM » Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

davulun sesi uzaktan hoş gelir ile ilgili kompozisyon, davulun sesi uzaktan hoş gelir ile ilgili kompozisyon örnekleri, davulun sesi uzaktan hoş gelir ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 davulun sesi uzaktan hoş gelir ile ilgili kompozisyon, 2021 akıl ile ilgili kompozisyon örnekleri, akıl ile ilgili kısa kompozisyonlar, akıl ile ilgili kompozisyon ödevleri, akıl ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size davulun sesi uzaktan hoş gelir ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. davulun sesi uzaktan hoş gelir ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, davulun sesi uzaktan hoş gelir ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Yapmak için hiç girişimde bile bulunmadığımız, hiç yaşamadığımız ve bizzat tanıdık olmadığımız durumlar veya olaylar bize çok güzel, çok basit veya kolay gibi görünebilir. Oysa işin aslı hiç de öyle değildir. O işin veya durumun ne kadar güç, ne kadar zor olduğunu anlamak için onu bizzat yaşamak veya işin içinde olmak gerekir. Çoğu kez, bazı insanların yaşantılarına baktığımızda, ne kadar da zevk ve sefa içinde yaşadıklarını düşünür ve bunu hiç yorulmadan, emek vermeden, cefa çekmeden yaptıklarını düşünürüz.

Örneğin bir doktora baktığımızda ”Oh ne güzel, yatarak dünyanın parasını kazanıyor.” gibi düşüncelere kapılırız. Halbuki kendimiz doktor olsak veya o doktorlara soracak olsak durumun hiç de sandığımız gibi olmadığını, onların da hasta ile, nöbet ile, uykusuzluk ile, kaybettikleri hastaların yakınları ile ilgili neler neler çektiğini anlayabiliriz. Ancak belirtildiği gibi bunu anlamak için durumu bizzat yaşamak görmek gerekir. Doktorluk mesleği ile yakından uzaktan ilgisi olmayan, nasıl doktor olunduğunu, kaç yıl okumak gerektiğini, o bölümü kazanmak için kaç puan alınması gerektiğini, günde kaç saat ders çalışmak gerektiğini, nöbetlerde ne kadar uykusuz kaldıklarını, çocuklarını, eşlerini ne ölçüde ihmal ettiklerini bilmeyen kişi için doktorluk, yatış mesleğidir.

Deyim yerindeyse tam da ”Davulun sesi uzaktan hoş gelmektedir.” Fakat bir doktorun neler çektiğini, o seviyeye gelene kadar hangi cefalar çektiğini sadece doktorlar bilir. Hakkında bilgimizin olmadığı, kendimizin bizzat yaşamadığı şeyler hakkında yargıda bulunmak, peşin hüküm sahibi olmak son derece yanlıştır. Bir işin mahiyetini öğrenmek için, o işin içinde yer almak şarttır.

Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Bir işin içine girmeden, koşullarını bilmeden, o işin sıkıntılı yanlarını görmeden sadece göz önündeki kısma bakarak karar vermemek gerekir. Bizim görmediğimiz çok sıkıntı verici ve zor yanları da olabilir. Mesela ülkemizde öğretmenlik mesleğine bakışı bu duruma örnek olarak gösterebiliriz. İnsanlar öğretmenlerin yalnızca iki aylık tatilini görerek bu mesleğin ne kadar rahat ve kolay olduğunu düşünürler. Bu durum “davulun sesi uzaktan hoş gelir” atasözüne güzel bir örnektir. Oysaki bu mesleği yapan birine sorsanız insanları eğitmenin türlü zorluklarından ve yıpratıcı dışından bahseder.

Futbol tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de popüler bir spordur. İnsanlar genellikle futbolcuların yalnızca haftada bir gün 90 dakika süren maçlarını görerek ” Oh ne rahat iş, iki topa vur dünyanın parasını kazan” derler. Öğretmenlik örneğinde olduğu gibi bu örnekte de insanlar yalnızca görünen kısma bakarak yargıda bulunurlar. Hangi meslek olursa olsun kendine has zorlukları vardır. Bu yüzden vitrindeki kısma bakarak genel yargılara varırsak yanılabiliriz ve biri de çıkar bize “davulun sesi uzaktan hoş gelir” der.

Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın