Davulun Tarihçesi Ve Farklılıkları

0

Neredeyse Bütün Müzik Tarzlarında Görebileceğimiz Davul..

Davul, Tarihin En Eski Savaş Ve Dans Çalgısıdır. Bateri İse Davulun Günümüze Ulaşmış Hali. Davul, 20. Yüzyıla Yaklaşırken Amerika’da Görülmüş Ve Geliştirilmiştir. Kelime Kökeni Fransızca, “Battre”’Den Geliyor, Türkçesi İse Vurmak Demek. “Batterie” Kelimesi De Vurulan, Vurmalı Çalgılar Takımı Anlamına Geliyor. Daha Çok Amerika’da Gelişen Davulun Aslında Bütün Parçalarında Farklı Kültürlerden Esinlemeler Görebilirsiniz.

1860’Lı Yıllarda Müzik Gruplarında Birçok Davulcu Vardı. Hepsi Davulları Ayrı Ayrı Çalıyordu. Alttaki Fotoğrafta Gördüğünüz Gibi, Gruplarda Zil , Trampet, Bas Davul Çalan Birer Eleman Vardı. Bi Nevi Bando Gibi Düşünebilirsiniz Ama Bunu Bir De Duman Grubunda Düşünün Arkada 5 Kişi Davul Çalmaya Çalışıyor. Aslında Davulun Bütünleştirilmesi Hiç De Fena Olmamış..

1870 Yıllarında Birçok Orkestrada Davulcu 2 Davul Çalıyordu. Alttaki Fotoğrafta Göreceğiniz Davul Ve Trampet İle Gruba Eşlik Ediyordu. Aynı Anda Birkaç Davul Çalabilme İmkanı Ve Bunun Müzisyene Getirdiği Kolaylık, Aslında Günümüzdeki Davulun Temelini Atmıştır Diyebiliriz. Kapalı Mekanlarda Müzik Yapan Gruplar Haklı Olarak Eleman Sayısını Azaltmak İstiyordu.

İki Parça Davul

Gelelim 1880’Lere. 1880 Yıllarında Amerika’ya Olan Göç Yoğunluğu İle Davulculuk Birçok Kültürlülükten Etkilendi. Afrika’nın Vurmalı Çalgıları, Amerika’nın Davul Kültürünü Etkilemişti. Çin’den Gelen İnsanlar Çanlarıyla Ve Ağaçtan Yapılmış Davullarıyla(Tomlar), Bu Kültüre Katkıda Bulundular. İnek Çanları(Cowbell) Da Bu Yıllarda Davulcuların Kullandığı Bir Enstrüman Haline Gelmiştir. Günümüzde Daha Çok Latin Müzikte Rastlabilirsiniz.

İnek Çanı (Cowbell)

Çinlilerin Geleneksel Tom Tom Davulları, Günümüz Davullarında Da Kullanılan Tom Tom’ların Esinlenmiş İlk Hallerinden Biridir. Tom Tom’u Bilmeyenler İçin Basit Bir Dille, Genelde Ritm Arasındaki Ataklarda Duyduğunuz “Dub Dub Dubu Dubu” Seslerini Çıkaran Davullardır.

China Tom Toms

1890’Larda Bas(Kick) Davulunun Bir Pedal Eklenerek Ayakla Çalınması Sağlandı.

1910’Larda İse Modern Anlamdaki Bas Pedalı Bulundu. Ludwig Marka Pedal, Bu Pedallardan Bazıları Ve Sadece Ağaçtan Üretiliyordu. Buradaki Gaye, Davulcu Sayısını Azaltmaktı. Kick Pedalının İcadı İle Orkestradan Bir Kişi Daha Eksilirken Günümüz Modern Davullarının Oluşmasının Ana Etmeni Olmuştur.

Duyulan İlk Davulcu, Bateristler 1900’Lü Yılların Başında Ortaya Çıktı. İlk Davullar 1900’Lü Yıllarda Bir Davulcunun Bir Anda Daha Çok Davul Çalabilmesi İçin Yeniden Düzenlendi. Duyulan Bu İki Davulcu İse James Lent Ve Buddie Gilmore.

Buddie Gilmore

Gelelim Davulları Çalmamıza Yaran Sopalar, Bir Diğer Adıyla Bagetlere.

1913 Yılında Patenti Alınan Sinek Yakalama Fırçaları, Bugün Bildiğimiz Ve Kullandığımız Davul Fırçalarının Fikir Babası Olmuştur. Daha Çok Caz, Akustik Veya Soft Müzik Türlerinde Rastlayabilirsiniz. Daha Sonra İse Tahta Bagetler De Kullanılmaya Başlandı.

Alttaki Resimde İse 1920’Li Yıllara Ait Bir Davulun Son Hallerini Görüyorsunuz.

Gelelim Zillerin Davula Nasıl Eklendiğine.. Günümüzde De Dünyaca Ünlü Birçok Davulcu Türk Zillerini Kullanmakta, İstanbul Mehmet De Bunlardan Başlıcalarıdır. Hatta Oscar’da Ödül Almış Bir Film Olan Whiplash Filminde De Görmeniz Mümkündür.

Peki Günümüz Davullarında Kullanılan Bu Zillerin Kökeni De Yine Bizden Mi Geliyor?

Daha Öncesinde Osmanlı Topraklarında Üretime Başlamış Fakat Daha Sonra Osmanlı’dan Amerika’ya Göçen Zilciyan Ailesi 1929 Yılında Zildjian Firmasını Kurdu. Günümüzde De Hala Üretime Devam Eden Bu Şirket, Dünyanın En Büyük Zil Firmalarındandır. Avedis Zildjian Firmanın Kurucusudur Ve Oğulları Şirketi Devam Ettirmiştir. Aynı Zamanda Ülkemizin Önemli Davulcularından, Pop Sanatçısı Tarkan’ın Davulcusu Ve Birçok Sanatçıyla Çalışmış Olan Volkan Öktem’in De Endorseridir.

1930’Larda İlk Hi-Hat Zilleri Görüldü. Bu Hi-Hat Zilleri Çok Küçük Boyutlardadır. High Hat(Yüksek Şapka) İsminin Kısaltmasıdır. O Yıllar Low Boy, Low Hat De Derlermiş.

Alttaki Resim İse O Yıllardan Kalma Bir Hi-Hat. Bu Resim İnternetten Alınma Değildir, Bana Ait Olan Parçalardır. Türkiye’de Üretilen Son Zildjian Zillerden Biridir Ve Zilin Üzerine Basılan Soğuk Damga Hala Durmaktadır. Türkiye’de Üretildiğine Dair Üzerinde Ay Yıldız Ve İstanbul Yazısını Görmeniz Mümkün.

Damga

1930 Yıllarının Ortasında İse Davul Genel Olarak Bugün Çaldığımız Haline Gelmiştir. Temel Olarak Davulun Parçaları Şunlardır: Bas(Kick) Davul, Snare (Trampet) Davul, Tom Davulları, Hi Hat Zili Ve Diğer Büyük İnch Ziller. Genellikle İnek Çanı (Cowbell) Da Kullanılıyordu. Gene Krupa İsimli Davulcu Bu Parçaları İlk Defa Toplu Çalan Davulcu Olduğundan, İlk Gerçek Davulcu Olarak Bilinir.

Modern Davul

1950’Lerde İse Rock Müziğinin Sevilmesiyle Davula Daha Çok Tom Davulu Ve Zil Eklenmiş, Bazen 2 Tane Bas Davul Kullanılmıştır. Günümüzde Daha Çok İki Bas Davul Yerine, Twin Pedal Dediğimiz, Çift Pedal Kullanılmaktadır. 1940 Yıllarına Kadar Caz Müziği Etkinken, Bu Yıllardan Sonra Bebop Ve Rock’n Roll’a Etkisi Görülmeye Başlanmıştır. Davulun Asıl Yaygınlaşması Davulcuların Caz Müzisyenlerine Eşlik Etmesiyle Olmuştur.

1960 Yıllarına Kadar Davulcular Bagetlerden Şikayetçiydi Çünkü Bagetler Çabuk Kırılır Veya Kullanılamaz Hale Gelirdi. Joe Calato İsimli Bir Müzisyen, Naylon Ve Ağaçtan Yapılan Bir Baget Üretti Ve Bagetlerin Hem Kullanımını Kolaylaştırdı Hem De Ömrünü Uzatttı. Bu Bagetler Hemen Hemen Bugün Kullandığımız Bagetlere Benzer.

Ağaç Baget

1965 Yılında The Beatles Grubu Davulcusu Ringo Starr Match Grip Stili Baget Tutuşunu Kullanmıştır. Bu Zamana Kadar Genelde Traditional Grip Tutuşu İle Davulcular Davul Çalıyordu. Altta İkisinin De Örneği Mevcut.

Traditional Grip Tutuş

Match Grip Tutuşu

1976 Yıllına Girerken İlk Elektronik Davullar Karl Bartos Tarafından Üretilmiştir, Davul Yüksek Sesli Bir Enstruman Olmasından Dolayı Evde Ve Sessiz Olunması Gereken Yerlerde De Çalınması İçin 1997 Yılında Yamaha Ve Roland Gibi Şirketler Sayesinde Modern Hale Geldi. Zamanla, Akustik Davullarda Da Deri Yerine Plastik Kullanılmaya Başlandı.

Elektro Davul

Davul Halen Evrilmeye Devam Etmektedir, Her Davulcu Kendine Özgü Setup’lar, Kurulumlar Yaratmakta Ve Teknikleri Hızlı Bir Şekilde İlerlemektedir.

Günümüzde Artık Davul Setupları , Davulcunun Yaratıcılığı Ve Müzik Zevkiyle Beraber Çok Farkı Kurulumlar Ortaya Çıkarmaya Başladı Ve Ucu Bucağı Olmayan Kendinizi Sınırlamayacağınız Bir Enstruman Haline Gelmiştir. Alttaki Resimde Görebileceğiniz Rush Grubunun Davulcusu Neil Part’ın Kurduğu Setup İle Davulcu Müziğe Eşlik Ederken, Diğer Yanda Kerem Görsevin Davulcusu Ferit Odman Da Üç Parça Davul Ve Üç Parça Zil İle Orktestraya Eşlik Edebilmekte. Bu Tamamen Müzik Tarzı Ve Kişisel Seçimlerle Alakalı.

Paylaş:

Leave A Reply

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.