Anasayfa » SON DAKİKA HABERLERİ » Deguerre nin Fotoğrafın Mucidi

Deguerre nin Fotoğrafın Mucidi

Bugün size 1826 yılında dünyada çekilen  ilk fotoğrafın hakkında bilgi vermek istiyoruz Bu fotoğrafın mucidi ve yapımcısı Fransız asıllı Louis Daguerrre’dir 

‘’Louis Daguerre Bu Fotoğrafı Çekerken Pozlama Süresi Ortalama 7 Dakikaydı, Sokak Aslında Terk Edilmiş Görünse De, Trafik Ve Yayalar Nedeniyle Yoğundu. Daguerre’nin Fotoğraf Klişesini Ayarlayabilmesi Çok Zordu Çünkü Her Şey Çok Hızlı Hareket Ediyordu.

Alt Soldaki Adamın Durumu İse Farklıydı, O Adam Fotoğrafta Görülebilecek Kadar Yeterli Süre Orada Durmuştu. Her Ne Kadar Çok Net Olmasa Da Orada Ayakkabılarını Temizlediğini Görebilirsiniz. Bir Görüşe Göre Orada Bir Ayakkabı Boyacısı Var Ve Adamın Ayakkabılarını Parlatıyor.

Bir Başka Görüş, Ayakkabı Boyacısı Çocuk Olmasının Aksine, Adamın Tulumba İle Hava Bastığını Öne Sürse De Daguerre Tarafından Aynı Noktadan Alınmış Bir Başka Fotoğraf İle Karşılaştırıldığında Öğle Vaktinde Fırçalar Ve Cila Yapmak İçin Kullanılan Kutu Belirgin Şekilde Görünüyor.

Eski Bir Fotoğraf Basım Tekniği Olan Dagerreyotipi Adı Verilen Teknik, Adını Daguerre’ Den Sonra Almış. Aşağıda Görmüş Olduğunuz Ters Yüz Edilmiş Fotoğraf İse Daguerre’nin Fotoğrafı Nasıl Gördüğü Konusunda Bize Fikir Verebilir/ Ekşiup

Dagerreyotipi İle İlgili Biraz Bilgi Vermek İstiyorum. Bu Teknik Daha Önce De Söylediğim Gibi İsmini Daguerre’den Almış. Bu Teknik; Gümüş Nitratla Işığa Duyarlı Hale Getirilen Bakır Levhaların, Karanlık Oda İçinde 10-20 Dakika Pozlanarak, Cıva Buharına Tabi Tutulup Geliştirilmesiyle Fotoğraf Elde Etme Yöntemidir. Sülfür İle Gümüş Plaka Üzerine İşlenmesi Esasına Dayanan Bu Yöntemde Kalite, Yüzeyin Pürüzsüzlüğü İle Doğru Orantılıdır. Zorluğu Ve Fiyatı Fotoğrafın Kapladığı Alan Arttıkça Logaritmik Olarak Artar. Bu Tekniğin Çekici Yanı, Teorik Olarak Sonsuz Çözünürlük Sağlamasıdır. Tabii Ki Bu Çözünürlük Daha Önce De Belirtildiği Üzere, Yüzeyin Pürüzsüzlüğüne Bağlıdır. Pozlama Süresi Çok Uzun Olduğundan Dolayı, Hareketli Cisim Ya Da Hareket Anında Fotoğraf Çekmek İçin Uygun Bir Yöntem Değildir. Oldukça Pahalı Bir Yöntem Olması Nedeni İle Ticari Olarak Dünyada Az Sayıda Kişi Tarafından Uygulanmaktadır Ve Bunun Sebebi Masrafların Herkes Tarafından Kolaylıkla Karşılanamayacak Olmasıdır. Özellikle Amerika’da, Lüks Tüketimin En Seçkin Ürünlerinden Birisidir. Seçkin Ürün Sayılmasının Nedenleri Olarak; Yüzyıllarca Saklanabilmesi, Maksimum Çözünürlüğe Sahip Olması, Gümüşün Çekiciliği, Renk Dokusu Ve Pahalı Olmasını Sayabiliriz.

Louis Daguerre’nin Çektiği Meşhur Fotoğrafa Dönecek Olursak, Fotoğrafın Çekildiği Cadde, Boulevard Du Temple Caddesiydi. Bu Cadde, Sosyetik Dükkânların, Kafelerin Ve Tiyatroların Olduğu Bir Caddeydi. Bu Caddeye Burada Yer Alan Tiyatrolarda, Çok Sayıda Cinayet Melodramlarının Oynanıyor Olması Sebebiyle “Boulevard Du Cinayeti” Caddesi De Deniyordu. Iıı. Napolyon‘un Emri Altındaki Baron Hausmann’ın Gelişinden Sonra Bunlardan Birçoğu Kaybedildi, Paris Değiştirilip Modernleştirildi. 1853 Yılında Başlayan Bu İşlemlerde Ortaçağ’a Ait Dar, Karanlık Ve Tehlikeli Sokaklar, Parklar Ve Açık Alanlar Olarak Değişti.

Fotoğrafı Ayrıntılı Şekilde İnceleyecek Olursak, Bir Adamın Ayakkabılarının Parlatıldığı Hatta Bu Parlatma İşleminin De Başka Bir Adam Tarafından Yapıldığını Gösteren İki Adam Figürünü Görebilirsiniz.

Buyrun

1) Ayakkabısını Boyacıya Parlattıran Bir Adam Ve Boyacı Çocuğu Görmekteyiz. 2) Boyacının Yanında İki Kadın Yanlarında Bir Çocuk Arabası Veya El Arabası. 3) Beyaz Binada Pencere Arasından Görülen Çocuk.

Buyrun

1) Sokağın Karşı Tarafında Görülen Çocuk Ve Köpek. 2) Caddenin Karşı Tarafındaki Diğer Belirsiz İnsanların Görüntüsü. 3) Balkona Serilen Kilim Görüntüsü

Sonuç Olarak Fotoğrafta Başka İnsanların Olduğuna Dair İpuçları Var. Bu Da Daha Önceden “Fotoğrafı Çekilen İlk İnsan” Yerine Birden Fazla İnsanın Fotoğrafını İçeren İlk Fotoğraf Şeklinde Değişim Gösteriyor Ancak Net Bir Görüş Bildirmek Zor. Çünkü Orjinal Fotoğraf 6,5 X 8,5 İnç Ebatlarında Olduğu İçin Detayları Görüntülemek Ve Tam Olarak Seçmek Güç.’’*

Yorum yapın