Anasayfa » Kompozisyon Ödevleri » Dikensiz Gül Olmaz Kompozisyon Örnekleri

Dikensiz Gül Olmaz Kompozisyon Örnekleri

Dikensiz Gül Olmaz kompozisyon,Dikensiz Gül Olmaz Atasözünün Anlamı nedir,Dikensiz Gül Olmaz Atasözü cümle,Dikensiz Gül Olmaz kompozisyon Örnekleri

Dikensiz Gül Olmaz Atasözünün Anlamı

Bu dünyada kusursuz güzellik yoktur. Her şey, bir yönüyle eksik yada kusurludur. Bundan dolayı her güzel şeyin hoşa gitmeyen yönü mutlaka bulunur. Güzel şeyi elde etmek isteyen yada elde eden kimse, bunun gerektirdiği rahatsız edici şeyleri de hoşgörmelidir.

2- Dikensiz Gül Olmaz Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Herkes güzel bir yaşam , iyi bir iş , iyi bir eş , anlaşabileceği dostluklar vb. güzelliklerle karşılaşmak ister . Tabi bu güzelliklere ulaşmak için çok zahmet çekmek zorunda kalmadığımız zamanlar olduğu gibi istediklerimize kavuşabilmek için çok çile çekmek zorunda kaldığımız dönemler de olmuştur . “Dikensiz gül olmaz “ atasözü istediklerimize kavuşabilmek için bazı zorluklar çekmek durumunda kalabileceğimizi ifade etmektedir .

Doktor olmak gibi bir idealimiz olduğunu düşünelim . Böyle bir hedef belirlemek elbette güzeldir ama bu hedefe ulaşabilmek için 15-20 yıl belki de daha fazla çok yüksek bir tempoda en ufak bir rehavete kapılmadan çalışmamız gerektiğini de unutmamalıyız . Uykusuz geceler , sırt ağrıları vb. zorluklar bu güzelliğin dikenleridir . Ya da aşık olduğunuz biri var . Çok seviyorsunuz onu . Ama bazı hareketleri ya da kaprisleri zaman zaman sizi çok sıkıyor . Böyle bir durum da aşk yolundaki dikenlerdir . Atalarımız buna benzer bir atasözünde de her nimetin bir külfeti vardır demişlerdir . Başarı , mutluluk ya da para her ne istiyorsak bunun bazı bedelleri olduğunu unutmamalıyız .

Güzellikler bizlere her zaman altın bir tepsi içerisinde sunulmaz . Onlara ulaşabilmek için yeri geldiğinde tabiri caizse tırnaklarımızla kazıya kazıya ilerlememiz gerekebileceğini bilmeliyiz.

2-Dikensiz Gül Olmaz Kompozisyon Örnekleri

Bu söz insanlar için hatasız kul olmazla eşdeğerdir. Yani her güzelliğin bir kötü tarafı vardır. Kusursuz iş, hatasız bir durum söz konusu değildir. Atalarımız bu nedenle gül de olsa dikeni vardır, kusursuzluk sadece Allaha mahsustur demiştir. Zenginin de kusuru vardır, güzelin de, yakışıklıların da, lüks gösterişin de…

Sürekli olarak çevrenizde olan ya da bir kez dahi olsun karşılaştığınız insanlardan, “mükemmel” olmalarını bekleyemezsiniz. Çünkü dünyada mükemmel insan ya hiç yoktur ya da çok az vardır. Bu yüzden her karşılaştığınız veya karşılaşacağınız insanın mükemmel olmasını beklemek doğru olmayabilir. Bunu beklemeniz ve sonuç olarak istediğiniz durumun gerçekleşmemesi, sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Hiçbir zaman karşınızdaki, muhatap olduğunuz kişinin yanlış yapmamasını da bekleyemezsiniz. Ancak bir robot yapar ve her şeyi kodlarsanız, o robot belki hata yapmaz, belki diyoruz çünkü o dahi kesin değildir. İşte bu yüzden, dikensiz gül olmaz diye düşünmeniz ve aynı çevreyi paylaştığınız kişilerin de güzelliklerinde saklı bir kusur olduğunu bilmeniz gerekir.

Her insanın elbette güzelliğinde saklı bir kusur, kusurları içerisinde de bir güzellik olabilir. Bu yüzden tek tek olaylar bağlamında değil de, genel olarak o kişiyi kabul etmeniz gerekir. Her bir hareketinde küsmeniz veya ona aşırı derecede bağlanmanız doğru olmaz. Bütün olarak onunla, “O” olduğu gibi yakınlık kurmanız lazım.

3-Dikensiz Gül Olmaz Kompozisyon Örneği

Hayatta hepimiz belli amaçlar uğruna yaşarız. Hepimiz rahat bir ömür sürmek, güzel bir iş sahibi olmak mutlu bir aile için yaşarız. Fakat bu isteklerimize ulaşmak için belli bedeller ödemek gerekir. Çok çalışmak, çabalamak, karamsarlıktan kurtulmak gibi. Dikensiz Gül olmak atasözü de tam bu anlama gelmektedir.

Örnek vermek gerekirse mesela okuyan iyi bir iş sahibi olan kişiyi düşünelim. Bir kişi ilkokul ortaokul lise okur. Sınavlara girer, dershaneye gider, gecesini gündüzüne katıp çalışır. Üniversiteyi 4 yıl okur daha sonra KPSS gibi sınavlara hazırlanır. Bir sürü meşakkatten geçilir. Ama sonunda rahata kavuşur. Hayatta çoğu güzelliklere bu şekilde ulaşılır. Bazı sıkıntıları atlatmak, bazı sorunların üstesinden gelmek için emek harcamak, çaba göstermek gerekir. Ya da başka bir örnek vermek gerekirse bir araba almak istiyorsanız kimse size gelip de vermez. Ancak çalışırsanız, paranızı biriktirirseniz, tasarruf ederseniz, sıkıntı yaşarsanız karşılığında mükafatını ulaşırsınız.

Hayatta çoğu güzelliklere ulaşmanın belli bedelleri vardır. Bu zorluklar bizlerin gözünü korkutmamalı. Emeksiz yemek olmaz derler atalarımız. Çalışırsak sıkıntıya girersek sabredersek mükafatını mutlaka alırız

Dikensiz Gül Olmaz Cümle İçinde Kullanım

  1. E buna da katlanacaksın ne demiş atalar dikensiz gül olmaz.
  2. İlla bu işinde zorluğu olacak ataların dediği gibi dikensiz gül olmaz.

“Dikensiz Gül Olmaz Kompozisyon Örnekleri” üzerine 3 yorum

Yorum yapın