Ana Sayfa EĞİTİM Dil Kirlenmesi Nedir, Dil Kirlenmesi Nedenleri Neledir?

Dil Kirlenmesi Nedir, Dil Kirlenmesi Nedenleri Neledir?

0
22

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan yaşamımızda, insanlarla konuşmamızda büyük bir öneme sahip olan dil konusuna değinmek istiyoruz. Peki dil kirlenmesi nedir, dil kirlenmesinin hayatımıza etkileri hakkında sizlere en ayrıntılı bilgileri vermek adına sizlere bu yazıyı hazırladık.

Dil Kirlenmesinin Günlük Yaşama Etkileri

Dil Kirlenmesi Nedir?

Dil bilimi, yabancı kelime kavramını kabul etmiyor, bilindiği gibi. Dil bilimine göre, önemli olan kelimelerin kökeni değil, iletişimde yüklendikleri görev. Özdemir İnce, E dergisindeki yazısında (Nisan 1999) ”dil kirlenmesi” terimini kendisinin icat ettiğini söylüyordu. 1991 yılındaki bir konuşmasında kullanmış bu terimi; o yazıyı daha sonra Söz ve Yazı kitabına almış. Türkçe endamı güzel, çağrışım alanı da dar değil… Sorunu tanımlamada sosyo-psikolojik beklentilere uygun düşüyor. Güçlü, güzel, temiz olduğumuzu söyleyerek ulusçu duygularımızı gıdıklayıp devrimci heyecanlarımızı pehpehliyor…

Dil kirlenmesi, dildeki yabancı kelimeler sorununu ifade etmek için ortaya konmuş bir terim. Hayatımıza kelime olarak, dükkân adı veya marka olarak giren yabancı kelimelere ve yabancı kelime havasındaki isimlere bakınca böyle bir sorunun hem de vahim bir sorunun varlığı aşikâr. Çevre kirliliği terimine doğrudan gönderme yapan ”dil kirlenmesi” terimi de bu durumu tam anlamıyla ifade eder gibi görünüyor ve hüsnükabül görüyor, zevkle kullanılıyor. Ne var ki içi boş, bilimsel temeli yok… Aslında sayın İnce”nin tanımlamaya çalıştığı ”dil kirlenmesi” (daha doğrusu anılan yazıda belirtildiği şekliyle ”sözcük kirlenmesi”) tam böyle bir anlam ifade etmiyor; lâkin kelimenin ortada var olan bir sorunla tam örtüşmesi sonucu, ilk ortaya koyanın bile aklını çelecek bir uyum ortaya çıkmış : Yabancı gazlar karışıyor, atmosfer kirleniyor; yabancı nesneler atılıyor, su kirleniyor, doğa kirleniyor; yabancı kelimeler giriyor, dil kirleniyor!

Dil Kirlenmesinin Günlük Yaşama Etkileri

  • Sağlıklı iletişim kurmayı engeller.
  • İnsanların bizi yanlış anlamasını sağlar.
  • Hayatta başarılı olmamızı engeller.
  • Dilin altyapısını kötüue götürür.
  • Düşünceyi değiştirmede olumsuz etkiler yapar.
  • Sosyal yapıyı bozar.
  • Dil bilincine karşı olan duyarlılığı azaltır.

Performans/Proje Ödevleri;

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here