Anasayfa » EĞİTİM » Diş Sağlığı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Diş Sağlığı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

diş sağlığı ile ilgili kompozisyon, diş sağlığı ile ilgili kompozisyon örnekleri, diş sağlığı ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 diş sağlığı ile ilgili kompozisyon, 2021 diş sağlığı ile ilgili kompozisyon örnekleri, diş sağlığı ile ilgili kısa kompozisyonlar, diş sağlığı ile ilgili kompozisyon ödevleri, diş sağlığı ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Diş veya ağız sağlığı; dişleriniz, diş etleriniz ve ağzınızla ilgilidir. Amaç, diş çürümesi (oyuklar) ve diş eti hastalıkları gibi komplikasyonları önlemek ve ağzınızın genel sağlığını korumaktır. Bizde size diş sağlığı ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Diş sağlığı ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, diş sağlığı ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Diş Sağlığı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diş Sağlığı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Ağız sindirim kanalının girişidir. Ağızdaki olumsuzluklar diş sağlığının bozulmasına, sindirimin olumsuz etkilenmesine yol açar. Ağızla aldığımız yiyecekler çiğnenip, tükürükle karıştırılarak yutulmaya ve sindirime hazır hale getirilirler. Ağız aynı zamanda konuşmaya yardım eder. Tat alma organı olan dilin; çiğneme, yutma, konuşma gibi çok önemli yan görevleri de bulunmaktadır.

Dişlerin besinlerin parçalanması, öğütülmesi görevlerinin yanı sıra konuşmada ve görünümümüzde önemli etkileri vardır. Dişleri eksilmiş kişilerin bazı sesleri çıkarabilmeleri zorlaşır, çiğnemede ve/veya ısırmada da zorluk olur. Dişlerin gelişim süreci içerisinde ilk çıkan süt dişleri, daha sonra yerlerini kalıcı dişlere bırakır. Ağız ve diş sağlığında en önemli iki hastalık diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmalarıdır. Diş eti hastalıkları kimi zaman diş yuvasının bulunduğu çene kemiğinin erimesine kadar ilerleyen bir etki yapabilir. Diş sağlığının bozulması vücuttaki diğer organları da etkileyebilir.

Dişler neredeyse bütün sistemleri olumsuz etkileyen sürekli enfeksiyon odağı haline gelebilir ve kalp, böbrek, eklemler vb. yapılarda önemli sağlık sorunlarına yol açabilen enfeksiyonlara kaynaklık edebilir. Ağızda ve dişlerde yapısal ve işlevsel herhangi bir bozukluğun olmaması, ağız ve dişlerin görevlerini tam olarak yapabilmeleri durumu ağız ve diş sağlığının varlığını gösterir.

Diş Sağlığı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Ağız ve diş sağlığı yaşamımıza sağlıklı şekilde devam edebilmemiz için çok önemlidir. Ağız ve diş sağlığımızı korumamız daha sağlıklı birey olabilmemiz için büyük önem taşımaktadır. Ağız ve dişlerimize zamanında bakım uygulamazsak bunun sonuçları oldukça kötü olur, çürüyen dişlerimizin zamanında işlem görmemesi halinde büyük rahatsızlıklara yol açabilir bu yüzden diş sağlığı önemlidir.

Ağız ve diş sağlığı ile ilgili fiziki rahatsızlığın yanı sıra eğer ağız ve diş sağlığımızı korumazsak, ağzımızda oluşacak olan kötü kokular diğer insanları rahatsız edecek ve etrafımızdaki insanlar bu durumdan rahatsız olacaklardır. Bu da ağız ve diş sağlığımıza önem vermemenin başka bir boyutudur. Bu yüzden bizler ağız sağlığımız için her gün 3 kez dişlerimizi fırçalamalıyız,

Böylece yemekten sonra ağzımızda kalan artıkları temizlemiş oluruz böylece diş korumamızı da tam anlamıyla yerine getirmiş sayılırız. Ağız ve diş sağlığımızı sağlığımız için korumalı, daha sağlıklı bir birey olmak için dişlerimizi sürekli olarak fırçalamayı ihmal etmemeliyiz. Sağlıklı ve güzel günler sizinle olsun

Diş Sağlığı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

 

Yorum yapın