Anasayfa » EĞİTİM » Doğanın Tahrip Olması İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Doğanın Tahrip Olması İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

doğanın tahrip olması ile ilgili kompozisyon, doğanın tahrip olması ile ilgili kompozisyon örnekleri, doğanın tahrip olması ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 doğanın tahrip olması ile ilgili kompozisyon, 2021 doğanın tahrip olması ile ilgili kompozisyon örnekleri, doğanın tahrip olması ile ilgili kısa kompozisyonlar, doğanın tahrip olması ile ilgili kompozisyon ödevleri, doğanın tahrip olması ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Doğanın tahrip olması, çıkar uğruna kesilen ağaçlar (ev inşaa etmek, yeni yollar ve köprüler yapmak gibi) ile yeşil alanların azaltılması, tarımsal alanlardaki rant amaçlı deformeler bu tür insan eliyle yapılan doğa tahribatına örnek verilebilir. Bizde size doğanın tahrip olması ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Doğanın tahrip olması ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, doğanın tahrip olması ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Doğanın Tahrip Olması İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Doğanın Tahrip Olması İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Doğa çevremizin olmazsa olmaz değerlerinden bir tanesidir. Doğanın yok olduğu veya zarar gördüğü bir dünyada her şey yavaş yavaş yok olmaya başlayacaktır. Çünkü doğal dengesi bozulan bir çevrede diğer olayların sebep sonuç ilişkisi içinde gerçekleşebilmesi mümkün değildir.

Gerek teknolojini gelişmesi gerekse dünya nüfusunun her geçen gün artması gibi sebeplerle insanlar doğal ortamları ve doğal güzellikleri daha çok tahrip etmeye başlamışlardır. Bu tahribat aslında kişinin kendisine verdiği zarardan başka bir şey değildir. Örneğin bugün imara açmak amacıyla bir ormanın katledilmesi dünyada kuraklığa, kuraklık tarım ürünlerinin azlığına, bu durum da ürünlerin dışarıdan alınmasına ve pahalılığa sebep olmaktadır.

Doğada her şey kusursuz bir döngü içerisindedir. Ufacık bir karıncaya verilen zarar kocaman filleri, kocaman balinaları bile etkilemektedir. Bu nedenle doğanın korunması için herkes üzerine düşeni yapmalı ve böyle dünya daha yaşanılabilir bir yer haline gelmelidir.

Doğanın Tahrip Olması İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Doğa çok güzeldir. Doğada çiçekler, böcekler ve çeşitli canlılar yaşar. Doğa olmasaydı hiçbir canlı yaşayamazdı. Doğada her yana çiçek kokuları yayılır. Doğayı yok etmemeliyiz. Çünkü doğa sadece biz insanların değil, bitki ve hayvanlarında barındığı yerdir. Doğa sağlığımıza iyi gelir. Doğada temiz hava alır ve güneşleniriz. Doğada çiçekler, böcekler, ağaçlar ve hayvanlar bulunur. Doğayı sevmeli ve zarar vermemeliyiz. Unutmayın doğaya zarar verirseniz, hem kendinize hem de doğadaki tüm canlılara zarar vermiş olursunuz.

Doğada insanın içine bir ferahlık gelir. Mis gibi kokular gelir her taraftan. Kuşlar cıvıldar, arılar bal yapar. İlkbaharda ağaçlar çiçek açar, kışın yapraklarını döker. Doğanın dengesi çok büyüleyicidir. Bir de herkesin bildiği gibi besin zinciri vardır. Doğada sayılamayacak kadar çok canlı vardır. Örneğin bir çay kaşığı toprakta, en fazla bu dünyadaki insan sayısı kadar çok canlı vardır. Ara sıra doğaya gitmeliyiz. Böylelikle daha dinç ve daha sağlıklı oluruz. Doğadaki ağaçları kesmemeli, onları korumalıyız.

Doğa, akıl alamayacak sürprizlerle doludur. Doğaya nasıl davranırsanız o da size aynı şekilde karşılık verir. Örneğin bir fidana kötü sözler, diğer fidana ise iyi sözler söylerseniz; kötü sözler söylediğiniz fidan kurur ve iyi sözler söylediğiniz fidan ise daha güzel büyür. Doğayla iç içe olmak insanı mutlu eder ve insana her şeyi unutturur. Doğayı görmemezlikten gelmemeliyiz. Doğayı sevmeli ve birçok yerde ağaçlandırma yapmalıyız. Doğa dünyadaki bütün canlıların yaşam kaynağıdır. Unutmayalım biz doğayı korudukça doğa da bizi korur.

Doğanın Tahrip Olması İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın