Domuzlar Hakkında Bilgiler

Domuzlar Hakkında Bilgiler

2 Ocak 2020 0 Yazar:

Donuzlar, domuz nedir, domuzun özellikleri, domuzlar hakkında bilgiler, domuzlar ne yer, domuzlar nerelerde yaşar

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Domuzlardan bahsetmek gerekirse; Domuzlar, bu canlılar kendi pisliğini yemeleri ile meşhurdurlar. Kökenleri avrupaya dayanmaktadır.

Domuz Nedir

Domuz, Sus cinsinde bulunan hayvanlara verilen genel isimdir. Sus cinsi Suidae familyasına bağlıdır. Memeli bir hayvan türü olan domuzun kökeni Avrasya’dır. Hepçil olan domuzlar hem otobur hem de etoburdurlar. İnsanlar tarafından evcilleştirilmiştir ve çiftlik hayvanı olarak kullanılmaktadır.

Domuz Hakkında Bilgiler/Özellikler

Domuzgillerden bir hayvan. Evcil domuz (Sus scrofa domesticus). Asya yaban domuzunun evcilleştirilmesiyle elde edilmiş olup, dünyanın çeşitli bölgelerinde, Özellikle Hıristiyan ülkelerde eti, derisi, yağı, kılı için beslenmektedir. Başı kalın, boynu kısa, vücut ağır ve şişmandır. Erkeklerin köpek dişleri, çoğunlukla dışarı doğru uzamıştır. Pislik, leş, çürümüş, kokuşmuş, kurtlanmış et, bitki ve yemek artığı gibi her şeyi yer. Dişi domuz yılda iki defa doğurur. Her defasında ırkına ve hayvanına göre yavru sayısı 1-20 arasında olur. Ergin bir domuz, 200 kg gelebilir.

Kur’an-ı kerimde etinin yenmesi kat’i olarak haram olduğu bildirilen domuzu Museviler de haram bilerek yemezler. Hatta ilk çağ milletlerinden eski Mısır ve Fenikeliler de domuz etini zararlı bilerek yememişlerdir. Bu durumun her millete geldiği bildirilen peygamberler aleyhimüssalevatü vetteslimat vasıtasıyla haber verildiği anlaşılmaktadır.

Domuzlar Nerelerde Yaşar

Güneybatı ve orta Asya ile kuzey Afrika’da yaşayan bir tür domuzdur.

Domuzlar Ne Yer

Hem otobur, hem de etoburdur, bitki kökleri, sebze, meyve, sürüngen ve böceklere kadar neredeyse her şeyi yer.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •