Ana SayfaBİLGİ ANSİKLOPEDİSİDonald Trump kimdir? Ailesi ve Hakkında Herşey

Donald Trump kimdir? Ailesi ve Hakkında Herşey

Author

Date

Category

DONALD TRUMP KİMDİR HAKKINDA HERŞEY ?

14 Haziran 1946 senesinde dünyaya gelen Donald John Trump Queens, New York doğumludur. ABD’li iş adamı, siyasetçi, yönetici, girişimci ve yazar olan Trump. ABD başkan adayı olmuş ve seçilmiştir. Ayrıca Trump Organizasyonu’nun başkanı olan Trump dünyanın sayılı zenginlerindendir.

Pensilvanya’da bulunan Wharton Institu’de İşletme bilimleri eğitimi alan Trump Üniversite yıllarında babası Fred Trump’ın emlak ve inşaat firmasında çalışmıştır. Kariyeri sırasında oteller, golf sahaları ve daha birçok yapı inşa etmiştir.

İlk büyük işine 1973’te imza attı

İlk büyük emlak işine 1973 yılında imza attı. New York’un tam ortasına 290 daireli ve 18 katlı bir gökdelen inşaa etti. Daha ilk büyük inşaatında,,devletten vergi indirimi ve ucuz arsa almayı başaracaktı. Bu konu, yıllar sonra seçim kampanyasına bile malzeme olacaktı.

Trump: The Art of the Deal ve Trump: How to Get Rich gibi birçok kitap yazmıştır. 2000 ABD başkanlık seçimleri’nde Reform Partisi adayları arasında yer almıştır. Forbes iş dergisi tarafından hazırlanan Dünyanın En Zengin 400 İnsanı listesinde yer almıştır. 2004-2015 yılları arasında NBC kanalında yayınlanan ünlü reality show The Apprentice’de yer almıştır.

2016 yılında sert barış ideolojisinin, IŞİD, atom ülkesi İran ve komünist Çin’e karşı caydırıcı silah olarak kullanılması sebebiyle Nobel Barış Ödülüne aday gösterildi.

 

Irkçı ve İslam karşıtı söylemleri

Kampanyasının ilk gününden itibaren ırkçı ve İslam karşıtı söylemleri yeninden Amerikan siyasetinin merkezine taşıdı. En büyük vaadi vergi indirimiydi. Suriyeli mültecileri ülkelerine geri göndermek ve DEAŞ’ı 30 günde bititrmek de diğer vaatleri arasındaydı.

Trump Yazdığı tüm kitaplar

Trump: The Art of the Deal,
Trump: The Art of Survival,
Trump: The Art of the Comeback,
Trump: Surviving at the Top,
Trump: How to Get Rich,
The Way to the Top: The Best Business Advice I Ever Received,
Trump: Think Like a Billionaire: Everything You Need to Know About Success, Real Estate, and Life,
Trump: The Best Golf Advice I Ever Received,
Why We Want You to be Rich: Two Men – One Message,
Trump: 101 The Way to Success,

MELANİA TRUMP KİMDİR?

ABD Başkanlık töreninde giydiği kıyafetle göz kamaştıran Melania Trump 46 yaşında. Üniversitenin ilk yılında okuldan kaydını sildirerek modellik yapmaya başlayan Melania Trump kariyerine mücevher tasarımcısı olarak devam ediyor.

Melanie ve Donald Trump 1998 yılında moda haftası partisinde tanıştı. O sıralarda Donald Trump, kızı Tiffany Trump’ın annesi, televizyon yıldızı Ve eski bir güzellik kraliçesi olan Marla Maples ile evliydi. Melania Trump, tanışmalarını anlattığı bir röportajında, “Numaramı istedi ama bir ilişkisi vardı, dolayısıyla tabii ki numaramı vermedim” şeklinde konuştu. Ancak Trump kısa süre sonra şimdiki eşinin numarasını öğrenmenin yolunu buldu ve ikili ilişkiye başladı.

New York yüksek sosyetesinden uzakta, eski Yugoslavya topraklarında (Slovenya) büyüyen first lady, İngilizcenin yanı sıra Slovence, Fransızca, Sırpça ve Almanca biliyor. Trump, 1825-1829 yılları arasında Beyaz Saray’da olan John Quincy’nin İngiliz eşi Louisa Adams’tan sonra başka bir ülkede doğan ikinci first lady oldu.

DONALD TRUMP AİLESİ

Donald Trump 3 evlilik yapmıştır bu evliliklerden 3 erkek 2 kız olmak üzere 5 çocuğu vardır. 1977 yılında atlet ve manken olan Ivana Zelnícková ile evlendi bu evlilikten Donald Trump Jr., Ivanka Trump ve Eric Trump olmak üzere 3 çocuğu oldu. 1991 yılında 16 yıllık eşinden ayrıldı.

Boşandıktan 2 sene televizyoncu Marla Maples ile evlendi aynı sene bu evlilikten Tiffany adında kızı doğdu. Çift 1996 yılında ayrılma kararı aldı. 2005 yılında tasarımcı ve model olan Melania Knauss ile evlendi. Bu evlilikten 2006 yılında Barron Trump adında bir oğlu doğdu. Donald Trump ilk eşinden doğan Donald Trump Jr., Eric Trump ve İvanka Trump’ın iş dünyasında yer edinmesini istemiş, çocuklarının da bu işi öğrenmesi ve kendisinden sonra şirketi yönetebilmeleri için onları yanına almıştır.

DONALD TRUMP SERVETİ

ABD’nin 45. Başkanı işadamı Donald Trump oldu. Cumhuriyetçilerden Trump, ABD Federal Seçim Komisyonuna (FEC), kişisel gelirinin 190 milyon dolar artış gösterdiği bildirilirken, kişisel kazancının da 557 milyon doların üzerinde olduğunu açıklamıştı.

Donald Trump 4,5 milyar dolarlık bir servetin sahibi; Donald Trump ise servetinin 10 milyar dolar olduğunu söylüyor.

Donald Trump, 40 yıldır küstahlığı ve kabalığıyla bir marka hâline geldi. ABD’nin yeni başkanı olan Trump’ın iki biyografi yazarı, Cumhuriyetçi adayın karakterinin kendine duyduğu aşkla başladığını ve bittiğini söylüyor. Agresif, tutarsız, ilkesiz, materyalist, kibirli, kurnaz, disiplinsiz Trump için kullanılan tanımlamalardan bazıları.

Donald Trump’ın nasıl biri olduğunu kendisinin biyografi yazarlarına sorduğunuzda, hemen serbest çağrışım yapmaya başlıyorlar. Agresif, tutarsız, ilkesiz, materyalist, kibirli, kurnaz, disiplinsiz, birdenbire parlayan ve karizmatik Trump’ı betimlerken kullandıkları kelimelerden birkaçı. Ne var ki, iki kelime öne çıkıyor: Narsist ve tüccar.

 

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin Başkan Adayı Trump ve ailesi hakkında iki kitap yazan Gwenda Blair, DW’ye konuştu. Blair’a göre “Trump bir tüccar ve sattığı şey kendisi – inandığı şey de”. Şayet biri ona yaptığı bir işin başarısız olduğu fikriyle gelirse, canı yanmış, içine oturmuşçasına tepki veriyor. Söylenenden son derece rahatsız olduğu belli oluyor ve hemen karşı saldırıya geçiyor. Bu deyim yerindeyse narsistik bir yara.”

Spread the love

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar