Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Dopamin Nasıl Arttırılır?

0

Dopamin Nedir

İnsan beyninin bilinmeyen sırlarından ve azlığında hayatı daha zor kılan çokluğunda ise neşeli ve hayattan zevk almamızı sağlayan dopamin hormonu hakkında sizin için bir yazı dizisi hazırladık bu yazı dizisinde dopamin’in ne olduğu nasıl salgılandığı beyinde nasıl oluştuğu insan ruh haline yaptığı etkilerden bahsettikten sonra kolay yoldan nasıl dopamin salgılarsınız bunun için neler yapmalısınız madde halinde yazdık sizin için.

Dopamin ne ise yarar

 

Dopamin, beyinde bulunan ana kimyasal maddedir. Dopamin seviyenizi doğal yollarla uyararak arttırmayı öğrenirseniz; depresyon, kaygı bozukluğu (anksiyete), apati ve korku gibi sizi aşağı çeken etkenlerden kurtulabilirsiniz. beyninizdeki bu nöron sağlıklı bir şekilde uyarıldığında, etkilerine inanamayacaksınız.
Dopamin, bazı davranışlar ve duygular sonucu tetiklenir ve bunu bir ödül gibi algılayan vücudumuz bu ödülü kazanmak için aynı davranışları tekrarlar. bu sebeple bazı insanlar uyarıcı maddelere bağımlı olmaya başlarlar. Dopamin seviyeleri doğal yollarla artmadığı için, bu ihtiyacı birtakım kimyasal maddelerle karşılamaya çalışırlar ve bağımlı olurlar.

Dopamin bizi sadece mutlu etmekten daha fazlasını yapar. kas hareketlerimizi düzenler, bilişsel fonksiyonlarımızı geliştirir, odaklanmamıza yardımcı olur, karar mekanizmamıza katkı sağlar, problemleri değerlendirmemizi ve onları çözüme ulaştırmamızda etkilidir ve prolaktin seviyesini düzenler.
psikolojik rahatsızlıkların, hatta basit bir stresin bile artık hastalığa dönüştüğü bu son dönemlerde Dopamin hakkında bilinçlenen insanlar giderek artıyor. Dopamin seviyesi düştüğünde depresyona, mutsuzluğa, kafa karışıklığına, negatif düşünmeye hatta aynı konu üzerinde düşünüp durmaya daha eğilimli oluruz ve diğer duygusal engellerle baş başa kalma oranımız artar.
bu birkaç doğal yolla Dopamin seviyenizi arttırabilir ve hayata daha pozitif bakmaya başlayabilirsiniz.

1. Egzersiz yapın.

Egzersiz yapmak beyindeki Dopamin d2 reseptörlerini harekete geçirir. serotonin seviyesini ve vücuttaki diğer endorfinleri yükseltir. düzenli egzersiz yapmak depresyonu önler, stresi azaltır ve zihni güçlendirir. bunların yanında fiziksel olarak da daha güçlü hissetmenize yardımcı olur.

2. Dopamin seviyesini arttıran yiyecekleri tüketin.

Bir amino asit olan tirozin içeren yiyeceklerden tüketerek, Dopamin seviyenizi arttırabilirsiniz. içerisinde tirozin bulunan yiyeceklere örnek olarak; yumurta, yeşil çay, süt, karpuz, kahve, badem, muz, bitter çikolata, yoğurtu vb gıdaları sayabiliriz.

3. Detoks yapın.

Toksinleri vücuttan atmanın bilinen en kolay yolu düzenli detoks yapmaktır. vücudunuzda biriken toksinler Dopamin üretimini olumsuz olarak etkiler. detoks yapmanız için birçok seçeneğiniz var. yeşil sebzelerden elde edilen suları tüketmek, aktif karbon alımı hatta yoga yapmak birkaç detoks örneği olarak verilebilir. vücudunuzun toksin oranının düşük olması, Dopamin seviyenizi arttırmanıza yardımcı olacaktır.

4. Sizi harekete geçirecek müzikler dinleyin.

Dopamin seviyenizi arttırmanın en kolay ve en hızlı yollarından biri de müzik dinlemektir. müzik duygularınızı harekete geçirerek sizi zirveye taşır ve canlı hissetmenize yardımcı olur. müzik paleolitik çağlar’dan beri insanı etkisi altına alabilen muazzam bir güce sahiptir. her gün sizi daha iyi hissettireceğini düşündüğünüz listenizden bir şarkı dinlemeyi ihmal etmeyin.

5. Yaratıcılığınızı geliştirin.

Yaratıcı olduğunuzu ifade etmek için sanat yapmak zorunda değilsiniz. bir senfoni yazmak, resim çizmek zorunda da değilsiniz. basitçe, yaratıcılığı tetikleyen her türlü aktivite Dopamin seviyesini yükseltmeye yardımcı olur. dans etmek, şiir yazmak, yeni bir yemek yapmak beyniniz açısından yeni ödüller kazanmanızın yolunu açar ve Dopamin seviyenizi arttırır.

6. Meditasyon yapın.

Meditasyon yapmak çoğu insana birtakım karışık hareketlerden oluşan koreografiler ve figürlerden ibaret olan bir etkinlik olarak görünür. fakat evde basitçe kendi meditasyonunuzu yapabilirsiniz. çünkü meditasyonun temel mantığında önemli olan şey doğru nefes alabilmek ve birkaç dakikalığına hiçbir şey düşünmeden, sadece nefesinize odaklanmaktır. nefes alışverişlerinize odaklanmayı başarabilirseniz, beyninizi düşüncelerden arındırarak dinlendirirsiniz. çünkü beyin birkaç odadan oluşan eviniz gibidir. eviniz dağıldığında bulmanız gereken hiçbir şeyi bulamazsınız ve bulamadıkça da etrafı daha fazla dağıtır, yorulursunuz. beynimizde çözüme ulaşılması zor olan, canımızı sıkan sorunları çevirip durmayı çok sever. oysa oturup birkaç dakika dinlenmek, sonrasında bulmak istediğiniz eşyaları daha kolay ve sakin bir şekilde bulmanızı sağlar.

dopamin ve beyin

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap