Dudak Kanseri Hakkında Bilgiler

Dudak Kanseri Hakkında Bilgiler

4 Şubat 2020 0 Yazar:

Dudak Kanseri, Dudak Kanseri nedir, Dudak Kanseri hakkında bilgiler, Dudak Kanseri özellikleri, Dudak Kanseri belirtileri, Dudak Kanseri tedavisi, Dudak Kanseri nedenleri, Dudak Kanseri ölümcül mü ?

Sevgili okurlar, bugün sizlere dünyada bulunan ve ender rastlanan ve bu hastalığa yakalanan kişilerde ölüme kadar gidebilecek hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedeceğiz. Sevgili okurlar bugün sizlere Dudak Kanseri Hastalığı hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Dudak Kanseri Hastalığı ile alakalı yazımız siz değerli okurlarımız için umarım faydalı bir yazı olur.

Dudak Kanseri

Dudak Kanseri Nedir

Dudak kanseri çok sık görülmeyen fakat ölüme neden olabilen bir kanser türüdür. Dudak dokularındaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesi kanser oluşumuna yol açar. Kanser alt dudakta veya üst dudakta meydana gelebilir.

Dudak Kanseri Hakkında Bilgiler

Ağız bölgesi kanserlerinin yüzde 25-30’unu dudak kanserleri oluşturur. Dudak kanserlerinin de yüzde 95’i alt dudakta görülür. Yassı hücreli karsinom en sık görülen dudak kanseridir. En sık erkeklerde görülür. Risk faktörleri arasında açık ten, dış ortamda çalışıp yoğun güneş ışınına maruz kalmak, sigara içmek ve immun sistemi baskılayıcı ilaçlar kullanmak bulunur. Sıklıkla kanayan kabuklanan bir yara şeklinde bulgu verir. Önemsenmediğinde giderek büyür ve dudağın büyük bir bölümünü kaplayabilir.

Dudak Kanseri Nedenleri Nedir ?

Uzun süreli, korunmasız güneş ışığına maruz kalmak dudak kanserine neden olan en önemli faktör olarak düşünülmektedir. 2. Önemli faktör tütün kullanımıdır. Ağız ve dişlerin hijyeninin olmaması, alkol kullanımı diğer risk faktörleridir.

Dudak Kanseri Belirtileri Nedir ?

Dudak tümörleri genellikle erken belirti verdiği için erken teşhis edilirler. Erken safhalarda sıklıkla tek semptom lökoplazik alan üzerinde (beyaz kabuklu lezyonlar) oluşan bir kabarcık ve sulanmadır. Lezyon üzerinde krutlanma (kabuk oluşumu) ve kaldırılınca kanama karakteristiktir. Bu tür kurutlanma, kanser daha derin dokulara ulaşmadan önce yıllarca sürebilir. Karsinom ilerledikçe çene kemiği tutulumu görülebilir. Üst dudak ve ağız köşesi kanserleri daha hızlı ilerler, kısa zamanda ülsere olur ve daha çabuk yayılım yaparlar, daha kötü seyirlidirler. Alt dudak kanserlerinde kanserin büyüklüğüne göre artam orana boyuna yayılım vardır. Ağız köşesi lezyonlarında ise ilk değerlendirmede boyun lenf bezlerine yayılım oranı daha fazladır.

Dudak Kanseri

Dudak Kanseri Tedavisi

Dudak kanserinin asıl tedavisi cerrahidir. Kanserli doku çevresinde sağlıklı bir doku ile beraber geniş olarak çıkarılır. Kanser ne kadar genişse cerrahi tedavinin oluşturacağı deformite aynı oranda artar. Oluşan defekt form ve fonksiyonu tekrar sağlayacak şekilde doku kaydırma ameliyatları ile onarılır. Mutlaka lenf nodlarının metastaz açısından değerlendirilmesi gerekir. Cerrahinin yetersiz kaldığı ileri evre hastalarda radyoterapi uygulanabilir.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •