Dudak Uçukları Hakkında Bilgiler

Dudak Uçukları Hakkında Bilgiler

28 Şubat 2020 0 Yazar:

Dudak Uçukları, Dudak Uçukları nedir, Dudak Uçukları hakkında bilgiler, Dudak Uçukları özellikleri, Dudak Uçukları belirtileri, Dudak Uçukları nedenleri, Dudak Uçukları tedavisi

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Dudak Uçukları hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Dudak Uçukları hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Dudak Uçukları Nedir ? Dudak Uçukları nedenleri nelerdir ?, Dudak Uçukları belirtileri nelerdir ?, Dudak Uçukları tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Dudak Uçukları

Dudak Uçukları Nedir

Gece rüyanızda korkunç bir şey gördükten sonra ya da yetiştirmeye çalıştığınız proje yüzünden geçirdiğiniz stresli bir gecenin ertesinde aynaya baktığınızda, dudağınızın etrafında bir yara ile karşılaşırsanız birçoğunuz bunun bir uçuk olduğunu tahmin edebilir.

Dudak Uçukları Hakkında Bilgiler

Uçuk; herpes simpleks virüsü (HSV)’nün yol açtığı, vücudun hemen her yerinde gelişebilen, su dolu kabarcıklar ve sonrasında kabuklu yara oluşumu ile seyreden viral bir enfeksiyondur. HSV dünyada yaygın olarak görülür ve en sık enfeksiyon yapan virüslerden biri olarak kabul edilmektedir. Dudak uçuğu (Herpes Labialis), HSV-1 virüsünün yol açtığı uçuklardır. En sık dudaklar, ağız etrafı, burun ve çenede ortaya çıkar ve genellikle 5-7 gün içinde su dolu kabarcıkların kuruması ile iyileşme görülür.

Dudak Uçukları

Dudak Uçukları Nedenleri Nelerdir ?

 • Stres, heyecan, travma
 • Yorgunluk, uykusuzluk gibi vücut direncini düşüren durumlar
 • Soğuk algınlığı, grip, ateşli hastalıklar
 • AIDS, kanser, organ nakli gibi bağışıklık sisteminin baskılandığı durumlar
 • Aşırı güneşe veya ultraviyole ışınlarına maruz kalma gibi durumlarda ortaya çıkma eğilimi göstermektedir.

Dudak Uçukları Belirtileri Nelerdir ?

İlk atağın belirtileri enfekte kişi ile temastan sonraki üç hafta içinde ortaya çıkar ve 7-10 gün içinde iyileşir. Daha çok çocuklarda görülen bu durumda; ağız içinde yaygın su dolu kabarcıklar, ateş, huzursuzluk gibi bulgularla karşılaşmak mümkündür. Bundan sonra tekrarlayan ataklar ise ilk yaşanana göre daha hafif geçer. Uçuk genellikle; kaşıntı, yanma, batma ile birlikte kızarık zeminde gruplaşmış sulu kabarcıklar halinde ortaya çıkar.

Dudak Uçukları

Dudak Uçukları Tedavisi Nedir ?

Hastalığın şiddetine göre virüsün tedavisi için kremler veya sistemik ilaçlar kullanılmaktadır. İlaç kullanımına, hastalığın başladığı ilk 1-2 gün içinde başlanması gerekmektedir. Uçuğun sık tekrarlandığı durumlarda hastalara 6 ay-1 yıl süre ile baskılama tedavisi uygulanabilir. Genel olarak haplar, kremlere göre daha etkili olmaktadır. Çok ciddi enfeksiyon durumlarında, bazı antiviral ilaçlar enjeksiyon (iğne) yoluyla hastaya verilebilmektedir. Doktorlar genellikle dudak uçuğunu yalnızca bakarak teşhis edebilseler de tanının kesinleştirilebilmesi için hastadaki kabarcıklardan bir örnek alınarak laboratuvar testiyle virüsün bulunup bulunmadığı değerlendirilmektedir.

Spread the love
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •