Dünya İle İlgili Ender Bilinenler

Dünya İle İlgili Ender Bilinenler

7 Mayıs 2019 0 Yazar:

Dünya İle İlgili Çeşitli “Enler” Hoşça Vakit Geçirmenize Ve Arkadaş Ortamlarında Kredi Kazanmanızı Sağlayabilecek Enleri Sizler İçin Sıraladık

1. Dünyanın En Kısa Adına Sahip Yerinin Adı “Å” Dır. İskandinav Kökenli Bu Harf Irmak Anlamına Geliyormuş.

2.Dünyanın En Uzun Adına Sahip Yerinin Adı Da Yeni Zelanda’da Bulunan “Taumatawhakatangihangak Oauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu”Dur. Tamı Tamına 85 Harften Oluşur. (Bu Rekorlar Kitabına Giren, Bir De Tayland’da Kitaba Girmeyen 155 Harflik Bi Yer Varmış)

3. Dünyanın Yüz Ölçümü En Büyük Şehri Çin’de Yer Alan “Hulunbuir”Dir. Tam Olarak 263,953 Km². Bu Da Ege Bölgesi Ve İç Anadolu Bölgesinin Toplamından Biraz Daha Fazla Bir Alan Demek.

4. Dünyada Tüm Toprakları Başka Bir Ülke Toprağı İçinde Olan 3 Ülke Vardır. Bunlar Lesotho (Güney Afrika Cumhuriyeti İçinde), San Marino(İtalya) Ve Vatikan(İtalya)Dır.

5. Dünyanın En Soğuk Denizi -2 Derece İle Rusya’daki “Beyazdeniz” Ve En Sıcak Denizi De 36 Dereceye Kadar Çıkabilen İran İle Arabistan Arasındaki “Basra Körfezi”Dir.

6. İnsan Eliyle Açılmış En Derin Çukur Rusya’da Yer Alan “Sahalin-I Odoptu Op-11 Petrol Kuyusu”Dur. Ulaşılan Derinlik Tamı Tamına 12,345 Kmdir.

7. Dünyanın En Uç Noktası “Chimborazo Dağı Zirvesi”Dir. (Yerkürenin Merkezi Baz Alınarak Ölçüm Yapıldığında). Yüksekliği De 6310 Metredir. Dünyanın En Derin Noktası İse 10,971 Km’lik Derinliği İle Pasifik Okyanusundaki “Mariana Çukuru”Dur.

8. Dünyanın En Uzun Sıradağ Zinciri İse “Atlantik Ortası Sırtı” Denilen Dağ Sılsilesidir. Ayrıca Sadece İzlanda Kısmı Su Üstünde Olup Çoğunluğu Atlas Okyanusu İçindedir.

9. “Sargasso Denizi” Atlas Okyanusunda Yer Alan Atlas Okyanusu Tarafından Çevrelenen Ve Hiçbir Kara Parçasına Sınırı Olmayan Okyanus İçindeki Denizdir. Yüzü Alglerle Kaplı Bu Enteresan Bölgeyi İlk Keşfeden Kristof Kolomb Olmuştur. Okyanus Ortasındaki Bu Karartıyı Gören Kolomb Yine Yanılmış Ve Karanın Yaklaştığını Düşünmüştür.

10. Hiçbir Su Kaynağının Beslemediği Ya Da Çıkış Yapmadığı “Bosumtwi Gölü”Dür. Göl Gana’da Yer Alıyor Ve Bir Meteor Çarpması Sonucu Oluştuğu Tahmin Ediliyor.

Spread the love
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 4
 •  
 •  
 •  
  4
  Shares