Dünya istihbaratı Ve Beş Göz

Sizin Her Anınızı, Tüm Özel Hayatınızı 24 Saat İzlemeyi Amaç Edinmiş Birbiriyle Bağlantılı Beş Ayrı “Göz” Var…

“Beş Göz“, Yani İngiltere, Abd, Kanada, Avustralya Ve Yeni Zelanda’dan Oluşan Beş Ülkenin Ortak İstihbarat Ağının Adı. Temelleri, İngiltere Ve Abd Arasında 1946 Mart’ında İmzalanan İstihbarat Paylaşımı Anlaşması Ukusa’ya Dayanıyor. Abd Ve İngiltere Tarafından Kurulan Ukusa İlerleyen Yıllarda, İngiliz Milletler Topluluğu ‘Commonwealth’ Üyeleri Kanada, Avusturalya Ve Yeni Zelanda’yı Da İçine Katarak ‘Beş Göz’ İttifakına Dönüştü. Böylelikle, Tüm Kıtalardaki İletişim Trafiğini 5 Ayrı Noktadan İzleyen Ve Bunlarla İlgili Bilgileri Birbirleriyle Paylaşan Dev Bir İstihbarat İşbirliğinin Temelleri Atıldı.

Beş Anglosakson Ülkenin Dayanışmasından Oluşan Bu İttifak, Birbirlerine Karşı Casusluk Yapmama Ve Aralarında Her Türlü İstihbari Bilginin (Öncelikli Olarak Sıgnıt Adı Verilen İletişim Sinyal Bilgilerinin) Paylaşımı Esası Üzerine Kurulu. Bu 70 Yıllık Gizli İttifak, Kurduğu Küresel Gözetleme Altyapısıyla Bugün Tüm Dünya İletişimini İzliyor, Analiz Ediyor Ve Depoluyor.

Bu Beş Ülkenin Ana İstihbarat Servisleri De Bu Küresel Gözetleme Sisteminin Esas Parçalarını Oluşturuyor: Abd’nin “Nsa“, İngiltere’nin “Gchq“, Kanada’nın “Csec“, Avusturalya’nın “Asd” Ve Yeni Zelanda’nın “Gcsb” Teşkilatları Bunların Başlıcaları. Ayrıca, Bunlara Bağlı Diğer Onlarca Haber Alma Teşkilatı Da ‘5 Göz’ Ağının En Önemli Kaynakları…

Bunlar Arasında Örneğin, İngiltere’deki “Raf” (Royal Air Force) Dünyanın En Büyük Elektronik Gözetleme Merkezi Olarak Biliniyor. Burada Dünya Üzerindeki Bütün Haberleşmelere Müdahale Edilerek İngiltere Ve Abd İçin İstihbarat Toplanıyor. Sadece Nsa Ve Raf’ın Bile Bu Sisteme Dahil Olduğu Düşünüldüğünde ‘5 Göz’ün İstihbarat Kapasitesinin Gücü Ve Sınırları Daha İyi Anlaşılabilir.

Bilindiği Gibi, 2013’Te Eski Bir Cıa Ve Nsa Çalışanı Olan Bilgisayar Uzmanı Edward Snowden Tarafından, 5 Göz Ülkeleri Arasındaki Gizli İlişkilerin Ve Bunlar Tarafından Yürütülen Küresel İstihbarat Operasyonlarının Belgeleri İfşa Edildi. The Guardian, Washington Post, Der Spiegel Ve New York Times’da Yayınlanan Belgeler 5 Göz’ün Yasadışı İzleme Ve Bilgi Toplama Operasyonlarının Detaylarını Gün Işığına Çıkardı.

Belgelere Göre, İngiliz İstihbaratının Nsa’yle İşbirliği İçinde Dinledikleri Arasında, G20 Zirvesindeki Diplomatlar, Almanya, Brezilya Ve Meksika Dahil 35 Ülkenin Devlet Başkanları, Siyasiler, Bm Ofisleri, Büyükelçilikler, Basın Kuruluşları Yer Alıyor. İngiliz Gizli Servisinin Marifetleri Arasında, Irak Savaşı’nın Başladığı Dönemde Kofi Annan’ın Ofisinin Böcekle Dinlenmesi Gibi Olaylar Da Sayılabilir.

Dünya Çapındaki Büyük Elçiliklerde, Askeri Üslerde, Temsilciliklerde Nsa Ve İngiliz Gchq’nun Uydu Antenleri, Dinleme Ve Gözetleme İstasyonları Var. Bunlar, Hemen Tüm Ülkelerdeki Güvenlik Kameralarına Erişebiliyor. Çin Kıyıları Civarında Dolaşan İngiliz Ve Abd Gemileri Bölgedeki Telsiz İletişimlerini Dinliyor. Maryland’deki Fort Meade Üssünde Bulunan Uydu Antenleri İse Tüm Dünyadaki Bankacılık İşlemlerini İzliyor.

The Guardian’ın Haberine Göre, İngiltere, Dünya Çapında İletişim Bilgilerini Sızdırabilmek İçin Telefon Konuşmalarını, Mesajlaşmaları Ve İnternet Trafiğini Taşıyan 200 Kıtalararası Fiber-Optik Kabloya Gizlice Erişim Sağlayarak Her Türlü Özel Kişisel Bilgiye Ulaşmış. İngiliz Gizli İstihbarat Ajansı Gchq Aynı Anda Bunların 46 Tanesinden Bilgi Toplayabiliyor.

Kod Adı “Tempora” Olan Bu Gizli Program, Haberin Verildiği Tarihlerde 18 Aydır Uygulamadaydı Ve Yalnızca O Süre İçinde Bile Toplanan Verilerin (Telefon Kayıtları, Sms Mesajları, Emailler, Facebook, Vs. Gibi Sosyal Medya Bilgileri, İnternet Kullanım, Sitelere Giriş Kayıtları…) Miktarı Devasa Boyutlardaydı. Örneğin Sadece Bir Günde 600 Milyon Telefon Konuşması Kayıt Altına Alınmış. Günlük Toplanan Bilgi Hacmi İse 192 İngiliz Milli Kütüphanesi’ndeki Bilgiye Eşdeğer Miktarda…

Snowden, Bu Casusluk Ağının Yalnızca Abd’ye Maledilmemesi Gerektiğini, Asıl Aktörün İngiltere Olduğunu Belirtiyor Ve İngiliz İstihbaratının Sınır Tanımazlığını Vurgulamak Açısından “İngiltere Abd’den Bile Kötü” Demekte.

Tempora Gibi, Deşifre Olan Prism, Xkeyscore Da 5 Göz’ün Kullandığı Bilgi Toplama, Analiz, Filtreleme Amaçlı İleri Teknolojili İstihbarat Programları Arasında. Bunlar Birçok Yabancı Ülkenin Askeri Ve Diplomatik Tesislerindeki Bilgisayar Sunucularına, Uydularına Bağlanabiliyor. Bir Zamanlar Casus Filmlerine Sık Sık Konu Olan, Yine 5 Göz Ürünü Echelon İse Bunların En Eski Ve İlkel Versiyonu.
Belirtmeliyiz Ki Yeni Zelanda’nın Elektronik Gözetleme Ajansı Olan Gcsb De Diğerlerinden Geri Durmuyor. Asya-Pasifik Hattında Gerçekleşen İletişim Bilgilerini Nsa’in Tartışmalı Xkeyscore Programıyla Toplayarak Büyük Veri Paketleri Halinde İngiltere Ve Abd’deki Patronlarına Ulaştırıyor. Snowden Belgelerine Göre; Gcsb Tarafından Toplanan Bu Bilgilerin Güvenlik Tehditleriyle İlgisi Yok. Aksine, Gsbc, Casusluk Faaliyetlerini Yeni Zelanda’nın Dostları, Ticari Ortakları Ve Yakın Pasifik Komşularından Oluşan Geniş Bir Yelpazeye Yöneltmiş Durumda.

Yalnızca Bu Yazıda Geçen Bilgiler Bile, Dünya Çapındaki Genel Yanılgının Aksine, Abd’nin 5 Gözden Yalnızca Biri Olduğu, Tüm Gözlerin Bağlı Olduğu, Onları Asıl Yöneten Beynin İse Yüzyıllardır Değişmeden Büyük Britanya Adasında Bulunduğu Gerçeğini Bir Kez Daha Gösteriyor. Bu Beyin İse Ortam, Şart Ve Planlara Göre Kimi Zaman Ön Plana Çıkıyor, Kimi Zaman Da Arka Planda Gizleniyor.

5 Göz’ün Faaliyetleri, Hiçbir Yasa Ve Sınır Tanımadan, Özel Hayat Ve Mahremiyeti Hiçe Sayarak Tüm Hızıyla Süregidiyor. Bu Karanlık Yapılanma, İllegal Ve Gayrımeşru Operasyonlarını, Her Türlü Emperyalist Eyleminde Olduğu Gibi, “Terör Tehdidi”, “Güvenlik Meselesi” Gibi Klişelerin Ardına Saklanarak Yürütüyor.

Açıktır Ki, Bu Yapının Asıl Amacı, Her Zaman Olduğu Gibi, Dünya Üzerinde En Güçlü Siyasi, Askeri Ve Ekonomik Hakimiyeti Sağlamak; Zayıf, Güçsüz Ve Çaresiz Kitleleri Ezecek En İleri Sömürü Düzenini, En Geniş Ve Gelişmiş Çıkar Çarklarını Kurmak…

Bu Tür Sinsi Yapılar Gücünü Gizliliklerinden Alırlar. Bu Nedenle 5 Eyes Benzeri Yapılarla En İyi Mücadele Onları Deşifre Etmek Ve Sakladıklarını Karanlıklardan Aydınlığa Çıkarmak, Şeffaflaştırmaktır. Bu Mücadelenin Başarılı Olabilmesi İçin İyilerin İttifak Etmesi Ve Birbirlerin Desteklemesi Gereklidir.

Five Eyes İsmi 5 Ülkenin Dahil Olduğu Bir Yapıyı Anlatmak İçin Kullanılmaktadır. Bu 5 Göze Hakim Olan Ve Gelen Bilgileri Değerlendirip “Görülmesini“ Sağlayan Bir Beyine İhityaç Vardır. Bu Beyini Aramak Gereken Yer İse Britanya Adasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir