Anasayfa » Dünya Ülkeleri » Dünya Ülkeleri İsimleri Ve Anlamları 5

Dünya Ülkeleri İsimleri Ve Anlamları 5

Ekvator Ginesi’, Adını Ekvator (Oº Paraleli) ’Dan Alır, Fakat Ekvator Üzerinde Değildir, Ekvatorun Biraz Kuzeyindedir. ‘Gine’ Adının Ne Anlama Geldiğini İse (= ‘Siyâh İnsanlar’) Daha Önce Açıklamıştık.

‘São Tomé Ve Príncipe’ Adlı ‘İki Ada Ülkesine’ Gelince: ‘São Tomé’, 21 Aralık Günü Adaya Ayak Basan Âzîz Thomas’ın Adıdır. ‘Príncipe’ İse, ‘Portekiz Prenslarinin Zaferi’ Olarak Verildi.

Portekizliler 15. Yy’da Gabon Kıyılarına Ulaştıklarında, Mbé Nehri’nin Okyanusa Döküldüğü Noktaya ‘Kukuleta Mantosu’ Anlamında ‘Gabão’ Adını Verdiler. Bu İsim, Sonradan ‘Gabon’ Ülkesinin Adı Oldu.

‘Zaire’, Bu Ülkenin Dilinde ‘Büyük Su’ Demektir.

Angola Bayrağı

‘Angola’, Adını Eski Bir Krallık Silsilesi Olan Ngola Krallığı’ndan Alır.

‘Zambiya’, İsmini Zambezi Nehri’nden Alır.

‘Malawi’, Chichetewa Dilinde ‘Alev Alan Su’ Demektir.

Botswana’ İsmindeki ‘Bo’ Sözcüğü Tswana Dilinde ‘Halk’ Demektir. Bu Durumda ‘Botswana’, Bu Dilde ‘Tswana Halkı’ Anlamındadır.

‘Namibya’ İsmindeki ‘Namib’ Sözcüğü Bantu Dilinde ‘Boş’ Demektir. ‘Namib Çölü’ (Boş Çöl) , Ülkeye Adını Vermiştir.

‘Güney Afrika Cumhuriyeti’, Afrika’nın En Güneyinde Olduğu İçin Bu Adı Almıştır.

‘Lesotho’ Adı, ‘Sotho Dilini Konuşan Halk’ Demektir. ‘Sotho’ İse Kelime Olarak ‘Çok Çok Batıda Yurt Edinmiş’ Anlamına Gelir.

Komor Adaları’’Nın İsim Kaynağı, Arapça’daki ‘Kumr’ Kelimesinin Çoğuludur Ve ‘Küçük Ay Adaları’ Demektir.

‘Seyşel Adaları’, Adını Fransa Kralı Xv. Ludwig’in Hükümranlığı Zamanında (1715 – 74) Finanz Başkanlığı Yapan Moreau De Séchelles’in Adından Alır.

‘Mauritius’, Adını Hollanda – Doğu Hindistan Kumpanyası’nı Yöneten Nessaulu Moritz’den Alır. Bu İsim Buraya 16. Yy’ın Sonunda Verildi.

‘Amerika’, Adını İtalyan Denizci Amerikue Vespucci’den Alır. Bu İsim Kıt’âya 1507’De Verilmiştir.

Kanada Bayrağı

‘Kanada’ Adı, Ya Bir Eskimo Dili Olan İrokuois Dilindeki ‘Kanada’ (Köy) Sözcüğünden, Ya Da Kızılderili Dilindeki ‘Kanatta’ (Şapka) Sözcüğünden Geliyor. Belki De İkisi De Doğrudur. Çünkü Eskimolar İçin Yurt Olan Bu Topraklar, Onlar İçin ‘Köy’dür, Köyleridir. Kızılderililer İçin İse Yaşadıkları Toprakların En Kuzey Coğrafyasıdır, Yani ‘Şapka’dır.

Kızılderililer Genel Olarak Amerika’nın Tümüne Yayılmış Olmakla Birlikte, Asıl Anayurtları Bugünkü Abd’nin Ortasında Bulunan Texas, Oklahoma, Kansas, Colorado, Nebraska, Iowa, Illinois, Indiana, Arkansas Bölgeleridir. ‘Indiana’ Eyâletinin Adı Zaten ‘Kızılderili’ Demektir. Aynı Şekilde ‘Oklahoma’ Ayâletinin Adı Da Bir Kızılderili Dili Olan Chocktaw Dilindeki ‘Oklahumma’ Kelimesinden Gelmedir Ve ‘Kızıl Derili’ Demektir. ‘Oklahoma’, Chocktaw Dilindeki ‘Okla’ (Kırmızı, Kızıl) Ve ‘Humma’ (İnsan) Sözcüklerinden Doğmuştur.

‘Meksika’, Adını Aztek Uygarlığı’nı Kuran Méxica Halkından Alır. Bu Halk İse Bu Adını, Aynı İsimdeki Bir Gölden Alır. Bu Göl Kenarında Yaşayan Kavmin Adı Olan ‘Méxica’, Aztek Dilinde ‘Ay Gölü’ Demektir.

‘Belize’, Kızılderili Dilinde ‘Çamurlu Su’ Demektir. Bir Görüşe Göre İse ‘Belize’, Peter Wallace İsminin İspanyolca Okunuş Şeklidir. Bu Korsan, 1638’De, Belize Nehri’nin Karibik Denizi’ne Döküldüğü Noktada İlk İngiliz Kolonisini Kurdu.

Guatemala’, Kızılderili Dilinde Bir İsim Olmasına Karşılık, Kızılderililerin Hangi Lehçesindeki Sözcüğün Karşılığı Olduğu Kesinlik Kazanmamıştır. Çünkü ‘Guatemala’, Kızılderili Dilinin Bir Lehçesinde ‘Ağaçlar Ülkesi’ Demekken, Başka Bir Lehçesinde İse ‘Suyun Fışkırdığı Dağ’ Demektir.

‘El Salvador’, İspanyolca’da ‘Kurtarıcı’ Demektir Ve Burada Kastedilen Kurtarıcı, Hz. İsâ (As) ’Dır. İspanyol Koloniciler 1524’Te Sadece Bir Liman İçin Bu İsmi Kullandılar. Sonra Bu İsim, Ülkenin İsmi Oldu. Ülkenin Başkentinin Adı Da ‘San Salvador’ (Âzîz Kurtarıcı) ’Dur.

‘Nikaragua’ Adı, Buranın Yerlileri Olan Ve Bugün Tamamen Beyazlarla Karışmış Ve Melezleşmiş Bir Bir Kızılderili Halk Olan Nikaro Halkının Adından Gelir.

”Kosta Rika’, İspanyolca’da ‘Zengin Sahil’ Demektir.

‘Panamá’, Kızılderili Dilinde Bir İsimdir Ve ‘Suyun Akıntısına Kapılan Balık’ Demektir.

Bahama Adaları’’Nın Adını Buralara İspanyol ‘Kâşifler’ Verdiler. İspanyolca’da ‘Düz Deniz, Alçak Deniz’ Anlamına Gelen ‘Baja Mar’ İfadesinden Gelmedir.

‘Küba’ Adının Anlamı ‘Şeker Adası’’Dır. Ülke, Şaker Kamışıyla Ünlüdür.

‘Jamaika’ Adının Kökeni Aruak Dilindeki ‘Xaymaca’ Kelimesidir Ve ‘Pınarlar Ülkesi’ Demektir.

‘Haiti’ Adı Da Aynı Şekilde Aruak (Arawak) Dilinde Bir Kelimedir Ve ‘Yüksek Ülke’ Demektir. Bilindiği Üzere Haiti’nin Üçte İkisi Dört Ayrı Dağla Kaplıdır. İlginç Olan, Kızılderili Dilindeki ‘Ayti’ Sözcüğünün De ‘Dağlık Ülke’ Anlamına Gelmesi Ve Bu Sözcüğün ‘Haiti’ Kelimesine Benzemesidir. Görüldüğü Gibi Haiti Adı, Hollanda Ve Irak Adlarının Zıddıdır.

Dominika’ Adı, İspanyolca’daki ‘Domingo’ Ve Latince’deki ‘Dies Dominica’ Sözcüklerinden Gelmedir Ve ‘Pazar’ Demektir. Ada, Colomb Tarafından 3 Kasım 1493’Te, Hristiyanlarca Kutsal Olan Pazar Günü ‘Keşfedildiği’ İçin Bu Adı Almıştır. ‘Dominik Cumhuriyeti’’Nin Adı Da Bu Sebeple Verilmiştir. (Dominika Başka, Dominik Cumhuriyeti Başka Bir Ülkedir; Karıştırılmamalıdır.)

Saint Kitts Ve Nevis’ Adaları’nın Her İkisi De 1493’Te Colomb Tarafından ‘Keşfedildi’. Adaya İlk Ayak Basan Gemicilerin Elebaşı Saint Christopher’den Dolayı Adaya ‘Saint Kitts’ Adı Verildi. Öbür Ada ‘Nevis’’İn Adı İse İspanyolca’da ‘Kar’ Anlamına Gelen ‘Nieves’ Sözcüğünden Alınmadır.

Dünya Ülkeleri İsimleri Ve Anlamları

Dünya Ülkeleri İsimleri Ve Anlamları 2

Dünya Ülkeleri İsimleri Ve Anlamları 3

Dünya Ülkeleri İsimleri Ve Anlamları 4

Dünya Ülkeleri İsimleri Ve Anlamları 5

Dünya Ülkeleri İsimleri Ve Anlamları 6

Yorum yapın