Ana SayfaBİLGİ ANSİKLOPEDİSİDÜNYA ÜZERİNDE İNŞA EDİLEN İLK MESCİD: MESCİD-İ HARAM HAKKINDA KISA BİLGİ

DÜNYA ÜZERİNDE İNŞA EDİLEN İLK MESCİD: MESCİD-İ HARAM HAKKINDA KISA BİLGİ

Author

Date

Category

Mescid-i Haram Neresidir? Önemi Nedir?

Mescid-i aksa hakkında bilgi
Mescidi Aksa özellikleri

Tüm dünyadaki maddi imkânı olan bütün Müslümanlara farz kılınan, hac vazifesini yerine getirmek için gittikleri Kâbe’yi de içerisine alan mescide, Mescid-i Haram denilmektedir. Bilindiği kadarıyla dünya üzerinde inşa edilen ilk mescittir.

Mescidi haram
Mescidi aksanin müslümanlar için önemi

Mescid-i Haram’ın içerisinde bulunan Kâbe, Müslümanların kıblesi olarak tanımlanabilir ve Hz. İbrahim tarafından inşa edildiği bilinmektedir. Mescid-i Haram’dan önce ilk Müslümanların kıblesi Kudüs’teki Mescid-i Aksa’dır. Mescid-i Haram’ın içerisinde Zemzem kuyusu ve Makam-ı İbrahim bulunmaktadır. Hz. İbrahim’den sonra birçok defa değişikliğe uğramıştır.Ve günümüzde ki en son halini almıştır. Yapılan değişiklikler ve ilaveler ile birlikte, 361 000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Mescid-i Haram’ın diğer adı da Harem-i Şerif’tir. Savaş olmadıkça Mescid-i Haram’ın çevresinde savaşmak dinen yasaktır.

MESCID_I_HARAM_ neresidir
Mescidi Aksa ilk kim tarafından yapılmıştır

Mescid-i Haram’ı çevreleyen duvarlarda, 19 tane kapı, 92 tane kubbe ve 7 tanede minare bulunmaktadır. Mescid-i Haram içerisinde tavaf edilirken dönülen alan yani metaf yer almaktadır.

Mescid-i Haram özellikleri

Mescid-i Haram, dünya üzerindeki en kıymetli, en değerli camidir. Burada kılınan namazın diğer yerlerde kılınan namazlardan yüz bin kat daha değerli olduğu söylenmektedir.

Mescid-i Haram Neresidir, Mescid-i Haram resimleri

Müslümanlar için dünya üzerinde ki en kıymetli yerlerin başında gelmektedir. Maddi imkânı olan bütün Müslümanlar bu mübarek yerleri ziyaret edebilmek ve hac vazifesini yerine getirebilmek için sıraya girmekte ve uzun yıllar boyunca sabırsızlıkla beklemektedirler. Yüce Rabbimiz, bu mübarek yerlere gidebilmeyi isteyen herkese nasip etsin.

Son Yazılar

Son Yorumlar