Dünyada İki Beyinli İnsanların Olabileceği.

0

Dünyada İki Beyinli İnsanların Olabileceği.

2. Dünya Savaşında Asker Olan W. J. Abimiz Savaş Sırasında Düşman Hatlarının Arkasına Paraşütle İndirilen Askerler Arasındaydı. İndirilirken Çoğu Arkadaşını Kaybetmiş Ve Kendisi De Esir Düşmüştü. Ama Çatışma Sırasında Kafasından Yara Almış Ve Yara Beyninin Bir Lobuna Da İsabet Etmişti. Doğal Olarak Vücudunun Diğer Tarafına Da Felç Gelmişti.

W.j. Abimizi, Amerikan Başkanı Dahil Çoğu Bilim İnsanının İyileştirme Çabaları Savaştan Sonra Da Devam Etmiş, Fakat Hiçbir Tıbbi Tedavi Olumlu Sonuç Vermemişti. Aksine Felç Vücudunun Diğer Tarafına Da Sirayet Etmeye Başlamıştı.

Bu Sonuç Bilim Adamlarını Oldukça Şaşırtmıştı. Beynin Yara Aldığı Kısma Göre Vücudunun Diğer Tarafına Felç Gelmesi Normaldi. Fakat Beynin Diğer Tarafında Yaralanma Olmadığına Göre, Felç Neden Vücudun Diğer Tarafına Da Sirayet Ediyordu.

Bu Sonuç Beynin Bir Lobundaki Yaranın, Diğer Lobunu Da Etkilemeye Başlamasından Olabilirdi. Eğer Durum Böyle İse, Yaranın Diğer Lobu Etkilememesi İçin Son Çare Olarak Ameliyatla İki Lobun Birbirinden Ayrılması Gerekiyordu.

Böylece W.j. Ameliyatla Beyninin Sağ Ve Sol Lobu Ayrılan İlk Hasta Oldu.

Plana Göre Beynin Sağ Ve Sol Lobunu Birbirine Bağlayan “Korpus Kallosum” Adındaki Yoğun Sinir Liflerinden Oluşan Bağ Kesilecekti. Böylece Beynin Bir Lobundaki Yaranın, Beynin Diğer Lobunu Etkilemesi Önlenecekti. Sonuç Olarak Vücudun Bir Yanında Bulunan Felç Diğer Tarafa Sirayet Etmeyecek Ve W.j. Abimiz Kısmen Normal Bir Hayat Yaşayacaktı.

Ameliyat Başarılıydı Ve Diğer Ameliyatlar Bunu İzledi. Artık W.j. Abimizin Her İki Lobu Arasında İletişimi Sağlayacak Hiçbir Bağ Yoktu. Ancak Hayatında Beklenmeyen Birçok Değişiklikler Olmaya Başladı.

Yapılan Deneylerden Birinde W.j.’E Bir Ekranın Ortasına Dikatlice Bakması Söylendi. Bu Sırada Aynı Anda Slayt Filmiyle Ekranın Solunda Bir “Tavuk” Resmi, Sağında İse Bir “Kardan Adam” Resmi Hızla Gösterildi. Bilim Adamları Gösterilen Bu Resimlerin Beyinde Çapraz Olarak Algılandığını Biliyorlardı. Yani Ekranın Solundaki Tavuk Resmi Sağ Lop Tarafından, Ekranın Sağındaki Kardan Adam İse Sol Lop Tarafından Algılanıyordu.

W.j.’E Ne Resmi Gördüğünü Söylemesi İstendiğinde “Kardan Adam” Diyordu. Ama Gördüğü Şeyin Resmini Sol Eliyle Göstermesi İstendiğinde Örnekler Arasında Bulunan “Tavuk” Resmini Gösteriyordu.

Testler Devam Etti Ve Gerçekler Ortaya Çıkmaya Başladı. Konuşma Merkezi Beynin Sol Lobu Üzerindeydi. W.j.’E “Ne Gördün” Dendiği Zaman Cevap Veren Sol Loptu Ve Sol Lob Ne Gördüğünü Yani “Kardan Adam”I Söylüyordu. Gördüğünü Sol Eliyle Göstermesi İstendiğinde Durum Farklılaşıyordu. Sol Eli Çapraz Olarak Beynin Sağ Lobu İdare Ediyordu. Sağ Lobun Gördüğü İse “Tavuk” Resmiydi. Sonuç Olarak Sol Eli Kontrol Ederek Cevap Veren Sağ Loptu. O Da Kendi Gördüğünü Sol Eli Kontrol Ederek Söylüyordu, “Tavuk”.

W.j. Artık İki Tane Ayrı İnsan Olmuştu. Her İki Beyin Birbiriyle Haberleşemediği İçin Ayrı Ayrı Bağımsız Çalışıyordu. Beyin Loplarının Bu Şekilde Bağımsız Çalışması Şüphesiz W.j.’İn Hayatında Beklenmeyen Değişiklikler Yapmıştı. Ancak Bu Tesadüfi Olay Ve Yapılan Testler Hangi Lobun Hangi Fonksiyonlarda Uzman Olduğunu Öğrenmemizi Sağlamış Ve İlginç Buluş 1981 Yılında Bilim Adamı Roger Sperry’ye Nobel Tıp Ödülü Kazandırmıştır.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.