Ana Sayfa İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Dünyadaki En Büyük 10 Cami Ve Hakkında Kısa Bilgiler

Dünyadaki En Büyük 10 Cami Ve Hakkında Kısa Bilgiler

Author

Date

Category

Çok büyük Camiler Görmüşüzdür Eminim ,Yalnız Dünyadaki En büyük Camileri Hepsini Görmemiştiriz.

Mescidi Aksa Cami
Mescidi Aksa cami

MESCİDİ AKSA HAKKINDA KISA BİLGİLER

Mescid-i Aksa, bugün İsrail sınırları içerisindeki Kudüs‘ün doğusundaki Eski Şehirbölgesinde yer alır.Mescid-i Aksa ismi, surlarla çevrili eski şehrin güney doğu köşesinin en uzak noktasına kadar uzanan, surla çevrili bölge içerisindeki alanın tamamı için kullanılır. Bu alanın yüzölçümü yaklaşık 144 dönüm olup, Kubbet-üs-Sahra, Kıble Mescidi ve sayısı 200’e ulaşan birçok esere sahiplik eder.


TUBA CAMİSİ HAKKINDA BİLGİLER
Tuba Camisi

Dünyanın en büyük kubbeli camisi de Karaçi‘de bulunuyor.Pakistan‘daki Tuba Mescidi, tam 72 metre uzunluğunda! Aynı anda 5.000 evet yanlış okumadınız 5.000 kişinin ibadet edebileceği bir alana sahip!

EL FETİH CAMİ HAKKINDA KISA BİLGİLER
EL FETİH CAMİ

Bahreyn‘de bulunan El Fetih Camii, boyutları ile görenleri şaşkınlığa uğratıyor. 6.500 metrekare bir alana kurulmuş olan yapıda, aynı anda 7000 kişinin ibadet edebileceği kadar bir alan mevcut.1987 yılında kurulan camii, 2006 yılında ülkenin ulusal kütüphanesi görevini de devralmış durumda.

SULTAN AHMET CAMİ HAKKINDA BİLGİLER
sULTAN AHMET CAMİ

Tanıdık bir camiye sıra geldi.Ülkemizin kıvanç duyduğumuz yapılarından biri olan Sultan Ahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında padişah I.Ahmet tarafından yaptırıldı.İçinde 20bin’den fazla İznik çinisibulunur.  Caminin ibadethane bölümü 64 x 72 metre boyutlarındadır. 43 metre yüksekliğindeki merkezi kubbesinin çapı 23,5 metredir.Caminin içi 200’den fazla renkli cam ile aydınlatılmıştır. Gerçekten muhteşem…

HACI AHMET KADİROV CAMİ
HACI AHMET KADİROV CAMİ

Rusya’nın Grozni şehrinin tam kalbine, 150 bin metrekare alanda 5 bin metrekare üzerine inşa edilen Hacı Ahmet Kadirov Camii gerçekten muazzam büyüklükte bir yapı. Aynı anda 10bin insan ibadet edebiliyor.Camii, sadece 2 yıl gibi kısa bir sürede inşa edilmiş. Çok da eski değil, 2006 yılında yapımına başlanmış ve 2008’de açılmış.

BAİTUL FUTUH CAMİ
BAİTUL FUTUH CAMİ

İngiltere‘nin başkenti Londra‘da bulunan bu camii aynı zamanda birçok kaynakta “modern camii” olarak da geçiyor. Hem İngiltere’nin hem de bütün Batı Avrupa coğrafyasının en büyük camiisi olarak biliniyor.21 bin metrekare üzerine inşaa edilmiş.  Aynı anda 10 bin kişi ibadet edebiliyor. Bu yıl içerisinde büyük bir yangına maruz kalan camii, neyse ki şu anda hasarları onarılarak yaşamaya devam ediyor.

NEGARA CNAMİSİ
NEGARA CAMİ

Malezya‘nın başkenti Kuala Lumpur‘a kurulmuş bu camii de aslında modern mimarinin örneklerinden birini sunuyor. 15 bin kişinin aynı anda ibadet edebilme imkanı bulunuyor.Negara Mescidi, 53 bin metrekare alan üzerine inşaa edilmiş. Minaresinin yüksekliği tam olarak 73 metre!

ID KAH CAMİ
ID KAH CAMİ

Bugün Çin sınırları içerisinde yer alan ve Uygur medeniyetinin önemli yerleşim alanlarından biri olan Kaşgar ili bu camiiye ev sahipliği yapıyor.Yapım yılını duyunca çok şaşıracaksınız; 1442!

Her ne kadar 10 bin kişi aynı anda ibadet etse de, kayıtlara geçmiş en yüksek rakam 20 bin insanın aynı anda ibadet etmesi! 16.800 metrekare bir alana sahip.

SULTAN KABUS CAMİ
SULTAN KABUS CAMİ

Umman‘da bulunan bu cami de büyük, gerçekten çok büyük!1992 yılında, sultan’ın yaptığı bir yarışma ile seçilen projenin tamamlanması 2 yıl sürmüş. 300.000 ton çöl kumu kullanılmış ve 90 metre uzunluğunda bir minare inşaa edilmiş.

BATİUL MUKARRAM CAMİ HAKKINDA BİLGİ

BATİUL MUKARRAM CAMİ

1968 yılında yapımı tamamlanan bu camii de Bangladeş‘de bulunuyor.

30 bin kişiye kadar çıkabilen bir kapasitesi var. Bu camiinin ilginç bir özelliği ise sürekli kapasitesini aşacak insana ev sahipliği yapması. Bu yüzden Bangladeş hükümeti, kapasitenin 40 bin kişiye çıkarılması konusunda projeler üzerinde çalışıyormuş.


 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Lirik Anlatım Nedir, Lirik Anlatım Özellikleri Nedir?

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan üzüntü, sevinç, heyecan, taşkınlık gibi temaların coşkulu bir şekilde ifade edilmesi olan lirik anlatım hakkında bilgi vereceğiz. Peki lirik...

Betimleyici Anlatım Nedir, Betimleyici Anlatım Özellikleri Nedir?

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan betimleme, varlıkların belirgin özelliklerini tanıtıp göz önünde canlandırmak olan betimleyici anlatım hakkında bilgi vereceğiz. Peki betimleyici anlatım nedir,...

Öyküleyici Anlatım Nedir, Öyküleyici Anlatım Özellikleri Nelerdir?

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan öyküleyici anlatım, yaşanmış ya da yaşanması mümkün olayların yer, zaman ve kişilerle anlatılmasında kullanılan bir anlatım yolu...

Paragrafta Düşünceyi Geliştirme Yolları Nelerdir?

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan paragrafra düşünceyi geliştirme yolları hakkında bilgi vereceğiz. Peki paragrafra düşünceyi geliştirme yolları nedir, paragrafra düşünceyi geliştirme yolları hakkında sizlere...

Dil Ailesi Nedir, Dünyadaki Dil Aileleri Hakkında Bilgiler Nelerdir?

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan Dil ailesi, birbiriyle aynı kökten gelen ve soysal açıdan akraba dil topluluğuna verilen ad olan dil aileleri hakkında...

Son Yorumlar