Ana SayfaGenelDünyadaki En Siyah Madde Bulundu

Dünyadaki En Siyah Madde Bulundu

Author

Date

Category

Mıt’de Görev Yapan Abd’li Bilim İnsanları, Dünyanın En Siyah Maddesini Üretti. Işığın %99,96’Sını Soğurabilen Bu İlginç Madde, Şu Anda New York’ta Sergileniyor.
Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (Mıt) Görev Yapan Bir Grup Bilim İnsanı, Dünyanın En Siyah Maddesini Ürettiklerini Duyurdu. Araştırmacıların Bugün Yaptıkları Açıklamalara Göre Üretilen Bu Yeni Madde, Işığın %99,96’Sından Fazlasını Soğurabiliyor. Mıt’de Yayınlanan Yazıda Yeni Maddenin Rakiplerinden En Az 10 Kat Daha Siyah Olduğu Belirtilmiş.

Mıt Araştırmacılarının Geliştirdiği “Dünyanın En Siyah Maddesi”, Milyarlarca Karbon Nanotüpün (Crt) Dikey Olarak Dizilmesiyle Elde Edilmiş. Karbon Nanotüplerin Her Birinin Yaklaşık 20 Nanometre Ölçüsünde Olduğu Belirtiliyor. Yani Bir Saç Telinin Çapından 3500 Kat Daha Küçük. Araştırmacılar Bu Crt’lerden Milyonlarcasını Birleştirip Küçük Bir Kaplama Üretebilmiş. Nanotüplerin Arasına Giren Işık Bir Daha Kurtulamayınca Kusursuza Yakın Bir Siyah Elde Ediliyor.

Dünyanın En Siyah Maddesi Şu Anda New York’taki Bir Sanat Sergisinde Sergileniyor. Araştırmacılar, Tam 2 Milyon Dolar Değerinde Olan 16,78 Karat Bir Elması Üretilen Maddeyle Kaplamış. Normalde Dünyanın En Parlak, En İlgi Çekici Şeylerinden Birisi Olan Bu Doğal Sarı Elmas, Şimdiyse Sadece Siyah Bir Boşluk Olarak Görülüyor.

Bu Tarz Siyah Maddeler Elbette Sanatçıların Büyük İlgisini Çekiyor. Ancak Mıt’li Araştırmacılar Dünyanın En Siyah Maddesinin Sanatsal Alanlar Haricinde De Kullanışlı Olabileceğini Belirtmiş. Konuyla İlgili Konuşan Prof. Dr. Brian Wardle, Yeni Maddenin Uzay Teleskoplarında İstenmeyen Yansımaları Önlemek Amacıyla Kullanılabileceğini Ve Bu Şekilde Ötegezegen Araştırmalarında Daha Verimli Çalışmaların Mümkün Olabileceğini Söylüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar