Dünyanın En Eski Bilgisayarı

Dünyanın En Eski Bilgisayarı Kaç Yıllıktır Sizce?

Amiga, Commodore, Amstrad, Oric, Spectrum? Yok Canım Onlar Olsa Olsa 30 Yıl

İlk Kişisel Bilgisayarlar- 1970’Lerden Geliyor.. 40 Yıl.. O Da Değildir..

Adamlar Bilgisayarlar Kullanarak Aya Gitmiş, 1960’Lar Olmalı.. Değil

1950’Lerde Oda Büyüklüğünde Bilgisayarlar Varmış.. Daha Da Eski..

Daha Fazla Zorlamayacağım. Bilinen İlk Bilgisayar Tasarımı Neredeyse 2000 Yıl Öncesine Gidiyor.

1901 Yılında Yunan Sünger Avcıları Antikythera Adası Yakınlarında Denizden Şöyle Bir Nesne Çıkarırlar.

Item 15087 Olarak İsimlendirilen Bu Nesne O Yıllarda Pek Üzerinde Durulacak Bir Obje Olarak Nitelenmez. Yıllar İçinde Paslanmış, Yeşile Dönmüş Bir Kaya Parçası İçinde Yerleşmiş Metal Parçalardan İbaret Bir Buluntudur. Bu Aygıtla Birlikte Bulunan Binlerce Cam, Seramik Eşya, Mücevher Ve Heykeller Arasında Pek Önemsenmez.

1970’Lere Doğru Cihaz X-Işınlarıyla İncelenir. Yapısı Dışarıdan Göründüğünden Çok Daha Karmaşıktır. Birçok Çarklı Mekanik Sistem İçermektedir. “Eski Yunanlıların Tanrıları İçin Yaptıkları Kompleks Bir Cihaz” Olarak Tanımlanır Sadece.

Daha İlerleyen Tarihlerde Cihazın Yanında Bulunan Tarifesi İle Birlikte Tekrar İlgi Odağı Olur. Ancak 1.2 Mm Boyutlarda Küçük Harflerle Yazılan Tarifenin De Çözülmesi Zaman Alacaktır.

Bilim Adamları Bu Aletin Yapıldığı Tarihten 1000 Yıl Sonrasında Bile Böylesine Kompleks Cihazların Olmadığını Anlıyorlar. Çok Katmanlı Birbirinin İçine Geçmiş Çarklı Sistemin Ne İşe Yaradığının Çözülmesi İse Yapılışından 2000 Yıl, Denizde Bulunuşundan 100 Yıl Sonra 2016 Haziran Ayına Denk Geliyor.

Cihazın Yanında Bulunan Taş Tabletteki Açıklamaların Deşifre Edilmesi İçin Üst Düzey Taramalar Yapılır Ve 3500 Harflik Bir Açıklama Metni Oluşur. Bu User Manual Okunduğunda Da Cihazın İşleyişi İle Birlikte 2000 Yıl Önceki Grek Astronomisi Hakkında İnanılmaz Bilgiler Vermektedir.

Bilgisayarlı Tomografi İle Cihazın İç Yapısı Daha Da Detaylı İncelenerek Tarihteki Bilinen İlk Mekanik Bilgisayarın Antikythera Mekanizması Olarak İsimlendirilen Bu Cihaz Olduğu Kabul Edilmiştir.

İrili Ufaklı 82 Parçadan Oluşan Cihaz Güneşin Ayın Ve Burçlara Dahil Gök Cisimlerinin Hareketlerini , Ayın Fazlarını Kusursuz Bir Şekilde Göstermekte, Gelecekteki Güneş Tutulmalarının Zamanlarını Tahmin Etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir