Egzersiz Hareketlerin Faydaları Nelerdir

0
1543

egzersiz, egzersiz nedir, egzersiz hareketleri, egzersiz hareketleri nedir, egzersizin faydaları, egzersizin faydaları nedir, egzersizin insan sağlığı açısından faydaları nedir

Sevgili okurlar, sizlere egzersizin sağlığımız açısından önemini anlatacağız. Peki egzersiz nedir, egzersiz hareketleri nelerdir, egzersizin sağlığımızda faydası var mı? Hepsi ve daha fazlası yazımızda.

Egzersiz Hareketlerinin Sağlığımız İçin Önemi Nedir?

Kilo kaybı sağlayan, yaşlanmayı geciktiren, uykuyu düzenleyen fiziksel aktivitelerin yararları saymakla bitmiyor. Günlük yaşamdaki pek çok hareket de egzersiz sayılıyor. Araştırmalara göre diyet ile egzersiz birlikte uygulandığında, sadece diyete dayanan programlara göre daha fazla kilo kaybı görülüyor. Uzun dönemde de, verilen kilonun korunabilmesi için egzersiz vazgeçilmez.

Egzersizin faydalarını şöyle özetlenebilir

Her şeyden önce egzersizle kalori harcanır. Kan basıncı, serum kolesterolü, vücut kompozisyonu, kalp ve solunum sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Egzersiz, obez kişinin psikolojik durumunu iyileştirir, bazal metabolizma hızında artışa sebep olur, karbonhidrat oranı yüksek olan tatlı, çikolata, hamur işlerine karşı isteği azaltır, uyku düzenini olumlu etkiler, doğal yaşlanmayı geciktirir, erkeklerde prostat kanseri riskini, kadınlarda osteoporozu durdurur.

egzersiz hareketler resimli
egzersiz hareketlerinin insan sağlığına faydaları

Egzersiz haftada en az 3 kez, 30 dakika süresince ter atacak kadar yapılmalıdır. Egzersiz yoğunluğu ve süresi yavaş yavaş artırılmalıdır.

 • Düzenli aktiviteye genç yaşta başlamak, kilo kontrolünün yanı sıra kronik hastalıklara yakalanma riskini de azaltır.
 • Ev işleri de birer egzersiz
 • Birçok kişiye göre egzersiz, jimnastik salonlarında yapılan hareketlerdir. Oysa kısa mesafelerde araba kullanmamak, asansöre binmemek, hızlı tempoyla yürümek, ev işlerini kendi kendine yapmaya çalışmak da egzersiz yerine geçebilir.
 • Fiziksel aktivite eksikliği, hastalık ve erken ölümlere neden olma bakımından, sigaradan sonra 2. sırada. Sağlıklı yaşam için en iyi koşullar ise haftada 500-1000 kalori harcayan aktivitelerde.
 • Sporun fazlası da sakıncalıdır, 3 saatten uzun süreli yoğun egzersizler serbest radikal oluşumuna ve böylece erken yaşlanmaya neden olur. Dokuların zorlanması sonucu sakatlanmalar da görülebilir. Aşırı spor, hormonal dengede sorunlara, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir.
 • Suda koşun, yürüyün.
 • Fiziksel egzersizlerin en kolay ve etkilileri arasında yüzme ve yürüyüş gelir. Her gün yarım saat ya da haftanın 3-4 günü, 1 saatlik tempolu yürüyüşler oldukça etkilidir. Yüzme ise kalbi güçlendirir, fiziksel görünümü değiştirir, kan dolaşımını düzenler, varis gibi hastalıklarda faydalıdır, kilo kontrolunu sağlar. Bel seviyesine kadar girilen suda yapılan yürüyüş veya koşu da, karadakinden daha etkili bir egzersizdir. Boyun seviyesindeki suda 20 dakika veya daha uzun süreyle yapılacak aerobik hareketler, kalp damar sistemini güçlendirir.
 • Su içinde yapılacak pedal çevirme hareketi ve kolları açıp kapama hareketleri de faydalıdır.
 • Mutluluk hormonlarını yükseltir.
 • Beyin gücünü artırır.
 • lham getirir: Spor salonunda yapılan bir antrenmanda kalbe kan pompalamak yaratıcılığı 1-2 saat artırabilir.

Diğer Faydaları

1 – Parlak Bir Cilt. Egzersiz yaptığınızda, vücudunuzda kan akışını arttırırsınız.
2 – İyi Bir Duruş.
3 – Ağrı ve Sızılarda Azalma.
4 – Vücut Kompozisyonunda İyileşme.
5 – Mutluluk.
6 – Kilo Kontrolü .
7 – Daha Fazla Enerji.
8 – Daha Az Stres