Anasayfa » EĞİTİM » Ekmek İsrafı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Ekmek İsrafı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

ekmek israfı ile ilgili kompozisyon, ekmek israfı ile ilgili kompozisyon örnekleri, ekmek israfı ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 ekmek israfı ile ilgili kompozisyon, 2021 ekmek israfı ile ilgili kompozisyon örnekleri, ekmek israfı ile ilgili kısa kompozisyonlar, ekmek israfı ile ilgili kompozisyon ödevleri, ekmek israfı ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

İsraf, kelime anlamı olarak, “sahip olduğumuz bir şeyi yok etmek, zayi etmek, dine veya dünyaya meşru bir faydası olmayacak şekilde gerektiğinden daha fazla kullanmak ya da harcamak”tır. Yararlanılabilecek bir şeyi atmak, yakmak, yırtmak, kesmek, kırmak bir israftır.. Bizde size ekmek israfı ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Ekmek israfı ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, ekmek israfı ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Ekmek İsrafı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Ekmek İsrafı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Afrika’daki aç çocukları düşünün. Bizlerin rahatlıkla çöpe attığı, yemediği, beğenmediği ve sırf bu sebeple ile çöpe atılan ekmeklere ne kadar muhtaç olduklarını düşünün. Bizler sabah kalktığımızda mis gibi ekmek kokuları ile uyanıp ne yememiz gerektiğini düşünmeden yaşarken dünyanın farklı kısımlardaki insanlara sabah aç uyanıp acaba nasıl yemek buluruz derdi ile etraflarına bakınmaktadırlar. Biraz empati kurma yeteneği olan bir kişi zaten bunları düşündüğü anda bırakın ekmek israfını başka hiçbir yiyeceğin israfını yapmaz.

Gelişmiş batı toplumunun bir türlü doymak bilmeyen hırsı, mülkiyet hakkını dahi yeni yeni öğrenen geri kalmış olarak nitelendirilen bölgelerde yaşayan insanların açlıktan kıvranmasına sebebiyet vermektedir. 5 yıldızlı otellerde her öğün çöpe atılan, yemek için tabaklarına aldıkları aşırı yemekleri yemeden bırakan ve ziyan eden bizlerin de içinde bulunduğu toplum değil midir? Bizler doğmadan öncesinden bu yana ekmek israfı ile ilgili bilgilendirilmeye çalışılan ve bunu nedense bir türlü tam rayına oturtamamış olan bizler değil miyiz. Bu soruların yanıtı EVET ise biz öğrencilere büyük işler düşmektedir.

Öncelikle başta ekmek olmak üzere hiçbir şeyin israfına izin vermeyeceğiz. Büyüklerimizde olsa herkesi bu konuda uyaracağız. Çünkü kişiler tek tek konuşulduğunda ve düşünmeye zorlandığında bu konuda size hak verirler. Hepsi de size bir şekilde uyar.

Ekmek İsrafı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Kazançlarımızı, ihtiyacımız olan şeyleri elde ederek harcarız. Para çok kolayca kazanılmadığı gibi, çok da kolay ve hesapsızca harcanmamalıdır. Elde edebileceğimiz gelirler sınırsız olmadığı gibi, belirli bir düzeyde gelirlerimiz olur. Gelir ve harcamalarımızın bir denge içinde olması lazımdır. İhtiyaçlarımızı belirleyerek, gelirimize göre onları karşılamalıyız.

Gereksiz ve ihtiyacımız olmayan şeylere para harcamak bizleri hem maddi hem de manevi yönden sıkıntılara sokabilir. İhtiyaç olarak belirlediğimiz ve elde ettiğimiz şeyleri, en iyi ve en hesaplı şekilde kullanmalıyız. Örneğin; kullanılan cep telefonlarının her gün yeni bir modeli üretiliyor. Bizim ihtiyacımız, onu sadece haberleşme aracı olarak görebilmemizdir. Modası geçti diye devamlı telefon değiştirmek gereksiz ve boş yere para harcamak olur. Evimizdeki eşyaları eskidi diye değiştirmek, bazılarını atmak lüzumsuz ve boş yere harcama yapmaktan öte bir şey değildir. Sahip olduklarımızın değerini iyi bilmek gerekir.

Tutumlu olmak, idareli olmak bize itibar kaybettirmez, bilakis israf etmekten kaçınarak, tasarruflu olduğumuzda bu durumu bizlere faydası olacaktır. İleri zamanlarda gerçekten ihtiyacımız olan şeylere sıkıntısız ve huzursuz olmadan kolayca sahip olmamızı kolaylaştıracaktır. Her şeyi ihtiyacımız kadar almalıyız. Tüketeceğimiz her şey ihtiyacımız kadar olmalıdır.

Ekmek İsrafı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın