Ekstrasistol Hakkında Bilgiler

0
148

Ekstrasistol, Ekstrasistol nedir, Ekstrasistol hakkında bilgiler, Ekstrasistol özellikler, Ekstrasistol belirtiler, Ekstrasistol nedenleri, Ekstrasistol tedavisi, Ekstrasistol ölümcül mü

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Ekstrasistol hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Ekstrasistol hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Ekstrasistol Nedir ? Ekstrasistol nedenleri nelerdir ?, Ekstrasistol belirtileri nelerdir ?, Ekstrasistol tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Ekstasistol

Ekstrasistol Nedir

En yaygın aritmi formlarından biri kalbin ekstrasistoludur. Sistol kelimesi kalbin kasılmasına yani kalp atışlarını tanımlamak için kullanılan kelimedir. Bu kelime ‘atım’ anlamına gelmektedir. Ekstrasistol da ‘ek atım’ anlamına gelir, kalbin fazladan kasılmasını, fazladan atmasını ifade eder.

Ekstrasistol Hakkında Bilgiler

En yaygın aritmi formlarından biri kalbin ekstrasistoludur. Sistol kelimesi kalbin kasılmasına yani kalp atışlarını tanımlamak için kullanılan kelimedir. Bu kelime ‘atım’ anlamına gelmektedir. Ekstrasistol da ‘ek atım’ anlamına gelir, kalbin fazladan kasılmasını, fazladan atmasını ifade eder. Yani ekstrasistol, kalp ve damarlarda olağan iki kasılma arasında oluşan ekstra kasılmaya verilen isimdir.

Ekstasistol

Ekstrasistol Nedenleri Nelerdir ?

  • Yüksek tansiyon ve damar sertliği
  • Kalpteki mikrobik hastalıklar,
  • Romatizma, kansızlık, gebelik, guatr, KOAH
  • Bağırsak şişkinliğinden kaynaklanan refleksler,
  • Safrakesesi hastalıkları, mide rahatsızlıkları ya da kabızlık gibi sorunlar nedeniyle meydana gelen refleksler,
  • Solunum sistemindeki sorunlar (özellikle derin soluk alınması gibi durumlar) ekstrasistol nedenleri arasında sayılabilirler.
  • Stres, sigara, alkol, kafein, çay, kalbi etkileyen ilaçlar da ekstrasistol sorunu ile karşılaşma riskini artıran etkenlerdir.
Ekstasistol

Ekstrasistol Tedavisi Nedir ?

Doğru tedavi stratejisini seçmek için, erken kasılmaların türünü ve ortaya çıktıkları yeri belirlemek önemlidir. Herhangi bir kardiyak bozukluk ile ilişkili olmayan sporadik ekstrasistoller tedavi gerektirmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here