El Cezeri Kimdir?

0
231

El Cezeri kimdir,El Cezeri nereli,El Cezeri eşi kim ,El Cezeri Biyografisi,El Cezeri oynadığı filmler,El Cezeri hangi dini benimser, El Cezeri hakkında kısa bilgiler, El Cezeri yaşı kaç,El Cezeri ne zaman doğdu,El Cezeri boyu kaç, El Cezeri göz rengi nedir,El Cezeri, El Cezeri hakkında merak edilenler, El Cezeri çocuğu var mı,El Cezeri hakkında notlar,El Cezeri hakkında kısa notlar, El Cezeri hakkında bilinmesi gerekenler

Bugün sizlere,El Cezeri hakkında kısa ve detaylı biyografisini hazırladık.

Ebû’l İz İsmail İbni Rezzaz El Cezerî, İslam’ın Altın Çağında çalışmalar yapan Müslüman Arap mucit ve mühendis. Sibernetiğin ilk adımlarını attığı ve ilk robotu yapıp çalıştırdığı kabul edilen El Cezeri’nin Leonardo da Vinci’ye ilham kaynağı olduğu düşünülür.

El Cezeri Eserleri Nelerdir?

El Cezeri Kimdir?

1136 yılında Cizre’nin Tor mahallesinde dünyaya geldi. Sibernetik alanın kurucusu kabul edilen,fizikçi, robot ve matrix ustası bilim insanı “İsmail Ebul İz Bin Rezzaz El-Cezeri” 1206’te Cizre’de öldü. Lakabını yaşadığı şehirden alan El Cezeri, öğrenimini Camia Medresesi’nde tamamlayarak, fizik ve mekanik alanlarında yoğunlaştı ve pek çok ilke ve buluşa imza attı. Batı literatüründe M.Ö. 300 yıllarında Yunan matematikçi Archytas tarafından buharla çalışan bir güvercin yapılmış olduğu belirtilse de, robotikle ilgili bilinen en eski yazılı kayıt, Cezeri’ye âittir. Dünya bilim tarihi açısından bugünkü sibernetik ve robot biliminde çalışmalar yapan ilk bilim insanı olan Cezeri’nin yaptığı otomatik makineler günümüz mekanik ve sibernetik bilimlerinin temel taşlarını 84 oluşturmaktadır.

Teorik çalışmalardan çok pratik ve el yordamıyla ampirik çalışmalar yapan Cezeri’nin kullandığı bir başka yöntem de yapacağı cihazların önceden kâğıttan maketlerini inşa edip geometri kurallarından yararlanmaktı. İlk hesap makinesinden asırlar önce aynı sistemle çalışan benzer bir mekanizmayı, geliştirdiği saatte kullanan Cezeri, sadece otomatik sistemler kurmakla kalmamış, otomatik olarak çalışan sistemler arasında denge kurmayı da başarmıştı.

Cezeri, otomatik kontrollü makinelerin ilki sayılan Jacquard’ın otomatik dokuma tezgâhından 600 yıl önce değişik haznelerdeki suyun seviyesine göre ne zaman su dökeceğine, ne zaman meyve ve içecek sunacağına karar veren otomatik hizmetçiyi geliştirdi. Bazı makinelerinde hidro mekanik etkilerle denge kurma ve harekette bulunma sistemine yönelen Cezeri, bazılarında ise şamandıra ve palangalar arasında dişli çarklar kullanarak karşılıklı etkileme sistemini kurmaya çalıştı. Kendiliğinden çalışan otomatik sistemlerden sonra su gücü ve basınç etkisinden yararlanarak kendi kendine denge kuran ve ayarlama yapan dengeyi oluşturması, Cezeri’nin otomasyon konusundaki en önemli katkısıdır.

Fizikçi ve mekanikçi Bediuzzaman El Cezeri’nin diğer bir eseri de Diyarbakır Ulu Camii’nin ünlü Güneş Saati’dir. 

 

El Cezeri’nin Doğum Yılı ve Ölüm Yılı Ne Zamandır?

Ünlü Türk Bilimli El Cezeri  1136 yılında dünyaya gelmiştir. Yaptığı bir çok eserle günümüze kadar gelen bilim adamlarına ilham kaynağı olmayı başarmıştır.  Bir takım kesim’in ise Leonar da Vinci’ye ilham kaynağı olduğu düşünülmektedir. El Cezeri 1206 yılında doğdu yerde yani Cizre’de hayatını kaybetmiştir.

 

El Cezeri Hangi Alanlarda Çalışmıştır?

Cezeri Sibernetik biliminin kurucusu olarak kabul edilmektedir. Çağının imkanları doğrultusunda bir robot yağtığı ve ilk adımlarını attığı söylenmektedir. Cezerinin eserleri ve çalışmalarının Leonardo Da Vinciye ilham olduğu düşünülmektedir

 

El Cezeri Eserleri/Buluşları

  • Fil Saati
  • Kandil Saati
  • Saz Çalan Robot
  • Masa Makinesi
  • Abdest Otomatı
  • Pompa Otomatı
  • Mey Dolum Otomat

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here