El Elden Üstündür İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

0
38

el elden üstündür ile ilgili kompozisyon, el elden üstündür ile ilgili kompozisyon örnekleri, el elden üstündür ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 el elden üstündür ile ilgili kompozisyon, 2021 el elden üstündür ile ilgili kompozisyon örnekleri, el elden üstündür ile ilgili kısa kompozisyonlar, el elden üstündür ile ilgili kompozisyon ödevleri, el elden üstündür ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size el elden üstündür ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. el elden üstündür ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, el elden üstündür ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

El Elden Üstündür İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

El Elden Üstündür İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

İnsanlar bir konuda ne kadar iyi, ne kadar becerikli olurlarsa olsunlar, onlardan daha iyi, daha becerikli insanlar da vardır. Aynı zamanda ”bu en iyisi” dediğimiz şeylerden veya durumlardan daha iyi şeyler veya durumlar da bulunabilir. Kişi kendini hiçbir zaman en iyi olarak görmemeli her zaman kendisi ile yarışmalıdır. Zira başarıda sınır yoktur. Her insan bir yetenek üzere doğmuştur. Yeteneklerin zamanında fark edilmesi, kişinin yeteneği olduğu ile ilgili alanda ilerlemesini sağlar.

Ancak insan alanında ne kadar yetenekli olursa olsun, kendisinin yapamayacağı; fakat başkasının yapmaya gücü yettiği işler de vardır. Kişinin kendisini en iyi olarak görmesi kendini beğenmişliktir. Kişi kendini en iyi olarak görmek yerine en bilgisiz olarak görmelidir. Bunu yapmalıdır ki her zaman bilgiye aç olabilsin. Yeni şeyler öğrenmek için çırpınabilsin. Tarihin bilinen en zeki insanlarından biri olan Sokrates bile, bu konuda mütevazılığı benimseyerek ”Bildiğim tek bir şey var ki o da hiçbir şey bilmediğimdir.” ifadesini kullanmıştır. En iyi filozoflardan, düşünce adamlarından biri bile kendini böyle tanımlayabiliyorsa, bizlerin ne haddine ki kendimizi üstün görelim.

Bugün alanında iyi bilinen biri olabilir. Hatta o kişi en iyi olarak da nitelendirilebilir. Ancak bu, ondan daha iyi birinin gelmeyeceği anlamına gelmez. Bilgi ve düşüncede en iyisi olmak, bazen zamana göre değişmektedir. Örneğin bir Mısır piramidinin yüksekliğinin nasıl hesaplanacağını insanlar yüzlerce yıl çözememişlerdir. Ancak ilk filozoflardan olan Thales, bize çok basit gelecek bir yöntemle, bu piramitlerin boylarını ölçmeyi başarmıştır. Kendisi gün içinde bir piramidin yanına gidip beklemiş ve gölgesi kendi boyuna eşit olunca, piramitlerin de boyunu ölçtürmüş ve piramitlerin boyunun da gölge kadar olduğunu açıklamıştır. O zamanda, sırf bu yüzden bile ona büyük bir hayranlık duyulmuştur. Anlayacağımız gibi Thales o dönemde en iyisi olsa bile, günümüzde ilim adamlarının yaptıkları akla hayale sığmamaktadır. Böylece günümüz alimleri Thales’ten daha üstün olmaktadır. Ancak gün gelecek ki, günümüz alimlerinin yaptığını, sıradan insanlar yapacak ve gelecekteki alimlerin yapacağı şeyler akla hayale sığmayacaktır.

El Elden Üstündür İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Yaratılan her insanın yeteneği birbirinden farklıdır. Kimisin sesi güzel kimisinin becerileri. Başkaları tarafından sunulan çözüm önerileri o konuda onların bizden daha üstün veya tecrübeli olduğu anlamına gelmektedir. Bu durum bizi “ El elden üstündür” atasözünün doğruluğuna ulaştırır. Sizin çok iyi yapamadığınız bir işi başka bir kimse çok iyi yapabilir .

Başka birinin yapamadığı bir beceriyi de siz daha iyi bir şekilde yapabilirsiniz . Yeteneklerin zamanında fark edilmesi, kişinin yeteneği olduğu ile ilgili alanda ilerlemesini sağlar. Ancak insan alanında ne kadar yetenekli olursa olsun, kendisinin yapamayacağı; fakat başkasının yapmaya gücü yettiği işler de vardır. Çünkü ben oldum, mükemmelim artık diyen kişi gelişiminin önüne seti kendi elleri ile çekmiş demektir. Her zaman bizden daha başarılılar olabileceğini unutmamalıyız.

Her alanda insanlar birbirine muhtaçtır. Hayatlarını tek başına götürebilecek kadar her konuda yetenekli değillerdir. Bu yüzden atalarımız tarafından el elden üstündür sözü söylenmiştir ve bu atasözü günlük hayatta sık sık karşımıza çıkmaktadır.

El Elden Üstündür İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here