Anasayfa » EĞİTİM » El Yarası Geçer Dil Yarası Geçmez İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

El Yarası Geçer Dil Yarası Geçmez İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

el yarası geçer dil yarası geçmez ile ilgili kompozisyon, el yarası geçer dil yarası geçmez ile ilgili kompozisyon örnekleri, el yarası geçer dil yarası geçmez ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 el yarası geçer dil yarası geçmez ile ilgili kompozisyon, 2021 el yarası geçer dil yarası geçmez ile ilgili kompozisyon örnekleri, el yarası geçer dil yarası geçmez ile ilgili kısa kompozisyonlar, el yarası geçer dil yarası geçmez ile ilgili kompozisyon ödevleri, el yarası geçer dil yarası geçmez ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size el yarası geçer dil yarası geçmez ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. El yarası geçer dil yarası geçmez ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, el yarası geçer dil yarası geçmez ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

El Yarası Geçer Dil Yarası Geçmez İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

El Yarası Geçer Dil Yarası Geçmez İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Kötü ve kırıcı sözlerimizle kırdığımız, üzdüğümüz insanlar, onu asla unutmazlar. Ne kadar özür dilesek, durumu ne kadar düzeltmeye çalışsak ve görünüşte affedilsek bile, onların yaşadığı o üzüntü kalplerinde yaşamaya devam edecektir. Vücuda verilen zararlar, yaralar bir zaman sonra tamamen iyileşir ve unutulur. Bu tür zararlar insanın yüreğine zarar vermez. Fakat yaptığımız kötülükler, söylediğimiz kırıcı sözlerin tesir ettiği ilk yer kalbimizdir.

Bu tür sözler kalbimizde derin yaralar açar ve o yaraların iyileşmesi artık imkansızdır. İnsanın başına ne gelirse dilinden gelirmiş. Bülbülün başına gelen de dilinden gelirmiş. Dilini tutamayanlar, olduk olmadık yerde, olduk olmadık insanlara karşı sarf edilen kötü sözler, büyük ruhsal yıkımlara sebep olabilir. Allah bize dili konuşmamız için, aklı ise düşünmemiz için vermiştir. Akıl olmadan dili etkili kullanmak mümkün değildir. Dil, sadece sözcükleri çıkarma yetisine sahiptir. Akıl ise, hangi sözcüklerin söylenmesi gerektiğine karar verir.

Akıl kullanılmadan, düşünülmeden söylenen sözler, etrafa rastgele atılmış kurşunlar gibidir. Değdiği yeri ne şekilde zedeleyeceği malumdur. Oysa düşünerek söylediğimiz sözlerin insanlara zarar vermesi mümkün değildir. Dilini tutan kişi birçok beladan da uzak olur. İnsanlar tarafından nefret edilen biri olmaz. Bu nedenle toplum içinde düşünmeden konuşmamalı, insanlara zarar verecek, onları üzecek sözler söylememeliyiz.

El Yarası Geçer Dil Yarası Geçmez İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Dil kötü kullanıldığında karşıdaki insanda derin yaralar açar. İnsanlar konuşurken bazen karşıdaki kişiyi incitir mi incitmez mi diye düşünmeden çok ağır laflar kullanabilir. Bu ağır laflar dil yarası adıyla ifade edilmektedir. Dil yarası o kadara kırıcı olur ki aradan uzun zaman bile geçse geçmek bilmez. Bu yüzden atasözümüz el yarası geçer dil yarası geçmez şeklinde kullanılmıştır. Dil yarası, üzerinden aylar yıllar geçse de unutulmuyor. Çünkü çok ağırına gitmiş oluyor muhatap olan kişinin. Bu yüzden atalarımız bu olayı da acı bir şekilde tecrübe edindiklerinden el yarası geçer dil yarası geçmez, demişlerdir.

El yarası dediğimiz bedende olan yaraları kasteder. Bedenimizde olan bir yara zamanla, iyileştikçe geçer. Ancak dil yarası öyle değildir. Dil yarası doğrudan doğruya kalp kırmaktır. Kalbi kırılan kişi bunu üzerinden atamaz. İnsanlarla konuşurken sözlerimizi düşünerek söylemekte fayda var diye düşünüyorum. Bazen isteyerek veya istemeyerek dilimizle, üslubumuzla karşımızdaki kişi ya da kişileri kırabiliyoruz. Bunun önüne geçebilmek için düşünerek konuşmalıyız. Çünkü dil ile ettiğimiz kötü sözler kalp kırmaya yol açmaktadır.

Kalp kırdıktan sonra da onarmak çok zordur. Dal rüzgârı affetmiştir ama kırılmıştır bir kere diye, bir söz vardır. Bu söz dil yarasının, kalp kırmanın ne kadar ağır bir şey olduğunu ifade etmektedir. Bunun için dilimizle incittiğimiz insanlardan özür dilemeli ve kötü söz söylemekten kaçınmalıyız. Sonuç olarak söylediğimiz sözlere dikkat etmeliyiz. Yani düşünerek konuşmalıyız. Dilimize hâkim olarak davranmalıyız. Kısa el yarası geçer dil yarası geçmez sözünden gerekli dersleri çıkarmalıyız.

El Yarası Geçer Dil Yarası Geçmez İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın